WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Закриті пошкодження м'яких тканин - Реферат

Закриті пошкодження м'яких тканин - Реферат

гомі-лковостопний, колінний, променеза-п'ястковий суглоби.
Механізм пошкодження у разі розтягнення інший, ніж у разі забиття, але клінічна картина їх подібна: локалізований біль, частіше на рівні суглобової щілини в ділянці зв'язок, помірний локалізований крововилив з порушенням конфігурації суглоба на боці пошкодження, порушення функції кінцівки, поява бічних рухів у суглобі. Встановити діагноз допомагає анамнез- з'ясування механізму травми.
Лікування у разі розтягнення таке саме, як у разі забиття. Безпосередньо після травми рекомендують спокій, іммобілізацію, тугу пов'язку на суглоб, холод. За наявності гемартрозу показана пункція суглоба із введенням в його порожнину антибіотиків. Після затихання гострих явищ (через 3-5 діб) рекомендують активні рухи, масаж, лікувальну фізкультуру.
Розрив (ruptio, ruptura) спричинюється не безпосереднім впливом травмівного агента на тіло, а надмірним розтягненням тканин, яке перевищує межі їх еластичності і витривалості. Оскільки шкіра має велику кількість еластичних волокон ілегко розтягується, частіше буває розрив м'язів, зв'я-зок, фасцій, нервів, сухожилків.
Розрив сухожилків спостерігається у разі раптового і сильного скорочення м'язів. Прикладами цього можуть бути розриви п'яткового сухожилка (у разі раптового скорочення литкових м'язів), сухожилка двоголового м'яза плеча (за намагання затримати важкий предмет, який падає). Травма супроводжується значним розходженням країв сухожилка внаслідок спастичного скорочення. У деяких випадках розрив сухожилка супроводжується відриванням шматочка кістки або м'яза, до яких він при-кріплюється.
Клінічно розрив сухожилка проявляється гострим болем у момент травми, порушенням функції відповідного м'яза і його скороченням. Між кінцями розірваного сухожилка можна промацати щілину. Крововилив звичайно незначний. Лікування закритих розривів сухожилків може бути лише оперативним: зшивання розірваного сухожилка з подальшою іммобілізацією. Зростаються сухожилки через б-8 тиж.
Розрив зв'язок суглоба спостерігається у разі дії на суглоб раптової сили, яка змушує його надмірно згинатися або перерозгинатися. Клінічна картина подібна до такої при розриві сухожилків: біль, набряк м'яких тка-нин, крововилив у м'які тканини, гемартроз у відповідному суглобі, пору-шення його функції.
Іноді розриваються внутрішньосуг-лобові зв'язки (кульшовий і колінний суглоби). У такому разі, крім перерахованих вище симптомів, визначаються клацання і хрускіт у суглобі, хворий розігнути його не може. Лікування розривів зв'язок полягає у забезпеченні суглобові спокою, тривалій його іммобілізації. Активні рухи можливі лише після 3 тиж з моменту травми. Показані лікувальна фізкультура, фізіотерапевтичні методи.
Розрив фасцій настає внаслідок сильного скорочення м'яза. Біль та на-бряк виражені незначною мірою.
Під час розслаблення м'яза в місці розриву фасції промацується щілина, в яку під час скорочення випинається м'яз. Явище це має назву "м'язова грижа". Супроводжується сильним болем, особливо під час руху.
Лікування розриву фасції з утворенням м'язової грижі починають з консервативних заходів (спокій, туга пов'язка). Якщо ж дефект у фасції не заріс, вдаються до оперативного лікування.
Розрив м'язів частіше виникає внаслідок їх надмірного розтягнення, на-пруження або скорочення. Частіше розриваються двоголовий м'яз плеча, чо-тириголовий м'яз стегна, прямий м'яз живота, триголовий литковий м'яз (особливо у тенісистів). М'язи можуть розриватися під час судомних скорочень у хворих на правець.
Розрив м'яза буває повним і частковим. У момент розриву хворий відчуває сильний біль, іноді своєрідний тріск, після чого порушується функція ураженої ділянки. Підчас об'єктивного обстеження (пальпації) в ділянці м'яза можна помітити дефект, який збільшується під час його скорочення. У разі часткового розриву розвивається набряк і буває крововилив.
Частковий розрив м'яза лікують консервативними методами: спокій, туга пов'язка , пізніше масаж. У разі повного розриву зі значним розходжен-ням кінців м'яза доцільне оперативне лікування - накладання швів. У про-цесі загоєння на місці розриву утворюється рубець.
Розрив нервів спостерігається внаслідок їх надмірного розтягнення(на-приклад, при вивихах чи переломах). Так, вивих головки плечової кістки нерідко супроводжується розривом плечового сплетення, що в свою чергу може ускладнитися парезом або паралічем руки.
Клінічна картина розриву нервів характеризується всіма симптомами, що притаманні іншим видам закритої травми тканин. Крім того, часто спостерігаються виражені розлади функцій ураженого органа, аж до повної u втрати. Порушується чутливість. Лікування оперативне.
Струс (commotio). Це - травматичне пошкодження тканин і органів без видимих анатомічних змін. Розлади розвиваються на молекулярному рівні. Іноді в травмованих тканинах визначаються мікроскопічні крововиливи.
У останні роки струсові м'яких тканин надають більшого значення у зв'язку з вібраційною хворобою, що зумовлюється тривалою роботою із вібруючими інструментами (відбійний молоток, електричні перфоратори).
Клінічні ознаки струсу полягають переважно в порушенні функції по-шкоджених органів і тканин, що супроводжується незначним болем.
З лікувальною метою застосовують фізіотерапевтичні процедури, масаж, гімнастику.
Стискання (compressio). При цьому виді пошкодження м'які тканини притискаються до твердого предмета або ж стискаються між двома твердими предметами. Частіше спостерігаються на залізничному транспорті (стискання між буферами), на виробництві (стискання пресом), на лісорозробках (притиснення деревом). Стискатися можуть різні ділянки людського тіла: череп, грудна клітка, живіт. Клінічна картина і методи лікування їх описані в окремих розділах. У разі стискання м'яких тканин, особливо кінцівок, розвивається небезпечне ускладнення, відоме під назвою синдрому тривалого роздавлення.

 
 

Цікаве

Загрузка...