WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Доцільність використання оральних гормональних контрацептивів - Реферат

Доцільність використання оральних гормональних контрацептивів - Реферат

незмінними.
Оральні контрацептиви можна застосовувати регулярно упродовж багатьох років. Необхідність періодично їх відміняти відсутня.
Побічні ефекти при використанні ОК
Серцево-судинні захворювання. Естрогенний компонент КОК може дещо підвищити ризик виникнення серцево-судинних захворювань (ССЗ), таких як тромбоемболія, інфаркт міокарда та інсульт. Однак упродовж останніх десятиліть кількість естрогену у таблетках, що випускаються, прогресивно знижується, тому ризик виникнення ССЗ у жінок значно зменшується. Були також розроблені нові форми прогестину. До них належать норгестимат, гестоден та дезогестрел. Дослідники припускають, що гестоден і дезогестрел здатні збільшувати ризик розвитку тромбоемболій.
Вплив на ліпідний метаболізм. Як відомо, естрогени та андрогени спричиняють протилежний вплив на ліпідний метаболізм. Естрогени підвищують вміст a-ліпопротеїдів високої щільності у плазмі крові і зменшують вміст a-ліпопротеїдів низької щільності (що вважається позитивним ефектом). Андрогени і прогестагени з адрогенним впливом зменшують вміст a-ліпопротеїдів високої щільності і підвищують вміст a-ліпопротеїдів низької щільності (що вважається небажаним впливом). Загальний ефект ОК головним чином залежить від андрогенного впливу, а також від дози прогестагену.
Вплив на вуглеводний обмін. Прийом високодозованих ОК призводить до деяких змін у метаболізмі глюкози, а саме до менш ефективного захоплення й утилізації її тканинами. Для більшості людей ці зміни не мають великого значення, але їх потрібно враховувати, якщо пацієнтка хворіє на цукровий діабет. Численні дослідження засвідчили, що низькодозовані КОК не мають клінічно вираженого впливу на метаболізм глюкози. Хоча більшість жінок із цукровим діабетом, які використовують КОК, не потребують інсулінової корекції, лікар повинен постійно контролювати рівень глюкози.
Нудота. Скарги на почуття нудоти у жінок, що приймали оральні контрацептиви, частіше зустрічаються в період прийому першого циклу ОК або перших таблеток кожного нового циклу. Профілактикою цього явища є прийом протизаплідної таблетки перед сном. Нудота менш імовірна при застосуванні низькодозованих ОК або міні-пілі.
Зміни настрою та депресія. У деяких жінок спостерігаються зміни настрою, причиною яких може бути безпосередній хімічний вплив гормонів на емоційну сферу або на метаболізм піридоксину (вітамін B6), що призводить до його недостатності. У той час, як передменструальна дратівливість і депресія рідше зустрічаються при застосуванні ОК, які містять низькі дози естрогенів, багато жінок скаржаться на виражені зміни настрою.
ОК і статеве життя. Деякі жінки відчувають зменшення статевого потягу (лібідо), причиною якого, ймовірно, служить зниження утворення андрогенів у яєчниках на фоні застосування ОК.
Міжменструальні кров'янисті виділення. Незначні кров'янисті виділення по типу "мажучих" у більшості випадків проходять самостійно протягом 1-2-х циклів. За наявності більш рясних виділень необхідно в ці дні збільшити прийом таблеток до 1,5-2 на добу, після припинення виділень доза поступово зменшується до початкової. При повторенні кровотеч або взагалі їх наявності після 2-3-х місяців прийому ОК необхідно вирішити питання щодо переходу на ОК, що містить більшу дозу естрогенного компоненту, або з іншим прогестагеном.
Показання до припинення гормональної контрацепції:
- вагітність;
- виражена мігрень;
- раптові гострі порушення зору;
- гострі тромбоемболічні ускладнення;
- патологія жовчних шляхів;
- жовтуха і гостре захворювання печінки;
- підвищення артеріального тиску;
- тривала іммобілізація;
- планові великі хірургічні втручання;
- збільшення маси тіла;
- зміна тембру голосу;
- ріст міоми матки.
Позитивні неконтрацептивні ефекти
При застосуванні КОК протягом року ризик виникнення раку ендометрію знижується на 50 %, що пов'язано зі зменшенням товщини ендометрію, яке корелює з рівнем естрадіолу в сироватці крові. КОК знижують відносний ризик розвитку злоякісних і доброякісних новотворів яєчників, очевидно, за рахунок антигонадотропного ефекту. Протективний ефект КОК залежить від тривалості їхнього застосування: прийом протягом року знижує ризик розвитку раку яєчників на 40 %, і цей ефект зберігається протягом 10-15 років. Монофазні КОК знижують ризик утворення функціональних кіст у яєчниках. Даний "захист" також має місце при використанні КОК з найнижчим вмістом етинілестрадіолу (20 мкг).
Існують дані щодо зниження на 30 % ризику розвитку міоми матки у жінок, що використовують КОК. При тривалому прийомі у деяких жінок може спостерігатися редукція міоми. КОК використовуються для лікування доброякісних захворювань молочних залоз. Позитивні рентгенологічні зміни спостерігаються у понад 40 % жінок і полягають у зменшенні щільності структур, підвищенні чіткості окремих деталей за рахунок зниження набряку, у поступовому зменшенні обсягу залозистого компоненту. Через 12 місяців прийому КОК у кожної другої жінки виявляється регрес дифузних гіперпластичних процесів у молочних залозах.
Монофазні КОК стабілізують рівень яєчникових стероїдів протягом менструального циклу й ефективні для лікування передменструальногосиндрому. Одним з найбільш частих порушень менструальної функції є дисменорея, у розвитку якої провідну роль відіграє локальне збільшення простагландинів F2a і Е2, метаболітів арахідонової кислоти, тромбоксану В2, а також вазопресину. КОК спричиняють зниження естрогенного впливу на ендометрій і зменшення виділення вищезазначених субстратів. Використання КОК знижує частоту дисфункціональних кровотеч і оперативних втручань для їхнього лікування. Дисфункціональні маткові кровотечі частіше зустрічаються у жінок старше 35 років. Використання КОК призводить до морфологічних змін у ендометрії: зменшується мітотична активність клітин, кількість і діаметр залоз, знижується набряк строми.
КОК використовуються в лікуванні ідіопатичного гірсутизму і синдрому полікістозних яєчників. Естрогенний і прогестагенний компоненти КОК інгібують секрецію лютеїнізуючого гормону, що супроводжується зменшенням продукції андрогенів яєчниками. Естрогени також зменшують рівень 5a-редуктази в шкірі - інгібується синтез дигідротестостерону, внутрішньоклітинного андрогену сальних залоз і волосяних фолікул у жінок. Ще більший ефект досягається при використанні агоністів гонадотропін-рилізінг гормону у поєднанні з КОК. Важливим аспектом застосування КОК при синдромі полікістозних яєчників є їх вплив на метаболізм ліпопротеїдів, що забезпечує додатковий антиатерогенний ефект.
КОК, у тому числі і низькодозовані, можуть використовуватися в лікуванні ендометріозу. Механізмом дії є блокування синтезу естрогенних рецепторів у ендометрії під впливом синтетичних прогестагенів, супресія проліферації ендометрію, зниження менструальної крововтрати і больового синдрому.
КОК є методом вибору для жінок з уродженими і спадковими коагулопатіями: хвороба Віллебранда, дефіцит фактора VII, тромбоцитопатія. Застосування КОК зменшує геморагічні прояви захворювання, у тому числі гіперменорею.
Використання ОК жінками віком понад 35 років
Здорові жінки віком понад 35 років, що не палять, можуть використовувати низькодозовані комбіновані ОК останнього покоління. Крім високої контрацептивної активності, дані препарати сприяють усуненню клімактеричних симптомів, нормалізують менструальний цикл. У деяких роботах доводиться, що у жінок, які приймали ОК, рідше розвивається остеопороз у постменопаузі. Альтернативою комбінованим ОК у жінок старшої вікової групи є контрацептиви, що містять тільки прогестини - міні-пілі.
Повернення до фертильності
Питання відновлення фертильності має дуже велике значення, бо після відміни препаратів жінки бажають завагітніти. Доведено, що лише незначна кількість жінок, які припинили приймання ОК, мають ановуляторні цикли у наступні місяці (не потребує лікування). До кінця року фертильність відновлюється у всіх жінок. Встановлено, що прийом ОК до початку циклу зачаття не впливає негативно на плід.
Література
1] Байчурина А. З., Голубицын А. А., Маклецова С. А. Контрацепция (противозачаточные средства). - М.: ГЭОТАР МЕДИЦИНА, 1999.
[2] Голота В. Я., Усевич І. А. Сучасні методи планування сім'ї// Проблеми медицини. - 1998. - №№ 1, 2, 3, 4. - 1999. - №№ 1, 2, 3.
[3] Краткое руководство по репродуктивному здоровью и контрацепции/ Paul D. Blumenthal, Noel Mcintosh. - JHPIEGO, U.S.A.,1998.
[4] Руководство по контрацепции. Роберт А. и др. - Bridging the Gap Communication, inc. DECATUR, GEORGIA, U.S.A., 1994.
[5] Современные аспекты контрацепции/ Под ред. Я. М. Сенчука, Б. М. Венцковского. - К.: ТМК, 2001.

 
 

Цікаве

Загрузка...