WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Андропауза та остеопороз - Реферат

Андропауза та остеопороз - Реферат

пероральний прийом діетилстильбестролу були значною мірою замінені агоністами гонадоліберину. Відомо, що в нормі гонадоліберин секретується в гіпоталамусі не безперервно, а імпульсами. Імпульсна дія гонадоліберину активує гонадотропні клітини аденогіпофіза та стимулює секрецію ЛГ і ФСГ. Навпаки, безперервна дія гонадоліберину призводить до десенситизації його рецепторів на гонадотропних клітинах і до пригнічення секреції ЛГ і ФСГ. При тривалому використанні аналоги гонадоліберинів пригнічують гонадотропні клітини аденогіпофіза та клітини Лейдіга, що зменшує рівень тестостерону й естрогенів до їх рівня у гіпогонадних чоловіків після кастрації.
Потенційне збільшення виживання хворих, отримане від цієї терапії, разом з вірогідною віковою втратою кісткової тканини у чоловіків літнього віку, може також призвести до суттєвого збільшення частоти переломів хребців і стегновоїкістки. Декілька ретроспективних досліджень виявили збільшену частоту переломів у даній популяції чоловіків. Багато досліджень продемонстрували збільшену швидкість втрати КТ, яка в 3-4 рази вища у чоловіків, які проходили лікування аналогами гонадоліберину, порівняно з щорічним рівнем втрати кісткової тканини у здорових чоловіків при старінні. Таким чином, важливо ідентифікувати цих чоловіків, рекомендувати їм профілактику остеопорозу та визначити у них МЩКТ, щоб стратифікувати їх ризик щодо майбутніх переломів.
Глюкокортикоїди. Однією з найчастіших причин вторинного остеопорозу є екзогенне використання глюкокортикоїдів для лікування багатьох захворювань та патологічних станів, у тому числі легеневих, ревматичних та аутоімунних порушень.Глюкокортикоїд-індукований остеопороз виникає внаслідок збільшеної резорбції та зниженого формування кісткової тканини [2] (рис. 9). Знижене формування кісткової тканини зумовлене прямим впливом глюкокортикоїдів на КТ, тоді як збільшення резорбції опосередковане внаслідок вторинного гіперпаратиреозу та гіпогонадизму. Втрата кісткової тканини є функцією від дози та тривалості терапії й зустрічається вже через три місяці лікування. Дози глюкокортикоїдів, які, ймовірно, спричинять остеопороз, не є чіткими; проте понад 7,5 мг/день преднізолону або його еквівалент призведуть до втрати КТ. Більш низькі дози у хворих, які мають додаткові фактори ризику, також можуть зумовлювати втрату кісткової тканини.
Інші причини. Вторинний гіперпаратиреоз часто зустрічається в осіб старшого віку, й хворі повинні проходити скринінг щодо його визначення як основної причини остеопорозу. Причини вторинного остеопорозу, особливо мальабсорбція та захворювання нирок, пов'язані зі зниженим рівнем метаболізму вітаміну D і зумовлюють виникнення вторинного гіперпаратиреозу. Крім того, чоловіки літнього віку, які тривало перебувають у лікарнях або в домашніх умовах, також мають дефіцит вітаміну D як причину вторинного гіперпаратиреозу.
Паління - головний фактор ризику остеопорозу. Багато досліджень пов'язали паління з більш низькою МЩКТ та збільшеним ризиком остеопоротичних переломів, проте механізми його впливу на кісткову тканину добре не вивчені. Зловживання алкоголем також пов'язане з остеопорозом, хоча помірне його вживання має незначну захисну дію.
Діагноз остеопорозу у чоловіків
Стратегії оцінки остеопорозу у чоловіків повинні бути зосереджені на виявленні осіб із групи ризику та визначенні його основних причин. Хоча рекомендації щодо використання для скринінгу рентгенівської двохенергетичної абсорбціометрії у чоловіків до теперішнього часу не затверджені (на відміну від жінок, для яких розроблені критерії ВООЗ), таке дослідження необхідно проводити кожному чоловіку віком 65 років і старше та більш молодим чоловікам з низькоенергетичними переломами, ознаками остеопенії при рентгенографічному дослідженні та іншими факторами ризику.
Рентабельний підхід до діагностики вторинного остеопорозу включає на першому етапі визначення рівня кальцію й креатиніну в крові й сечі, скринінг функції щитоподібної залози з визначенням рівня тиреотропного гормону, електрофорез сироваткового білка та загальний аналіз крові. У подальшому необхідно проводити визначення кальційтропних гормонів (ПТГ, кальцидіолу) в сироватці та фосфору в сечі, якщо за результатами початкових досліджень є підозра щодо прихованої форми захворювання. Визначення загального та біодоступного тестостерону є важливим у чоловіків літнього віку та осіб із клінічними проявами гіпогонадизму.
Також необхідно визначати маркери ремоделювання КТ, що є ферментами або матричними білками, які синтезуються остеобластами та остеокластами (визначаються в крові або сечі) або продуктами деградації матриксу КТ (наприклад, колаген I типу). Особливо корисні дані маркери в дослідженні реакції на терапію остеопорозу. Найбільш широко використовується як маркер резорбції кісткової тканини N-термінальний телопептид колагену I типу в сечі.
Лікування остеопорозу у чоловіків
Кальцій, вітамін D та модифікація способу життя. Основа будь-якої програми профілактики остеопорозу - адекватне вживання кальцію та вітаміну D, так само як і вправи з навантаженням на скелет. Оптимізувати вживання кальцію й вітаміну D в усіх чоловіків літнього віку, особливо з соматичними захворюваннями, які тривалий час перебувають у лікарнях або в домашніх умовах, є одним із основних завдань. Цього можна досягти шляхом дієти, додатковим введенням кальцію або їх комбінацією. Зміни способу життя включають фізичну активність у формі вправ з навантаженням на скелет (наприклад, ходьба, підйом по східцях тощо), припинення паління та запобігання надмірному вживанню алкоголю.
У хворих, які отримують лікування глюкокортикоїдами, для профілактики остеопорозу рекомендується додатковий прийом кальцію та вітаміну D (мінімум 1500 мг кальцію та 400 МО вітаміну D на день). Зараз у відділі клінічної фізіології та патології опорно-рухового апарату Українського науково-медичного центру проблем остеопорозу проходить дослідження щодо вивчення ефективності препарату кальцію III покоління (кальцемін адванс), одна таблетка якого містить 500 мг кальцію та 200 МО вітаміну D у комбінації з мікроелементами (магній, мідь, цинк, марганець та бор). Відомо, що цинк сприяє збільшенню рівня статевих гормонів, що зумовлює його використання у даного контингенту. Отримані результати свідчать про підвищення міцності КТ, зниження виразності больового синдрому у хворих, що приймали препарат, у порівнянні з пацієнтами контрольної групи.
Також необхідно використовувати найменш можливі дозу та частоту прийому глюкокортикоїдів. Потрібно

 
 

Цікаве

Загрузка...