WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Андропауза та остеопороз - Реферат

Андропауза та остеопороз - Реферат


Реферат на тему:
Андропауза та остеопороз
В усьому світі спостерігається суттєве постаріння населення. Незважаючи на більш низьку середню тривалість життя у чоловіків порівняно з жінками, чисельність осіб старших вікових груп серед представників чоловічої статі продовжує збільшуватися. За даними Міністерства статистики України, на 1 січня 2001 року в нашій країні проживало 22,8 млн. чоловічого населення, серед яких віком старше 50 років - 6 003 227 чоловіків (26,4 % від загальної кількості чоловічого населення), старше 60 років - 3 662 692 (16,1 %) та старше 70 років - 1 443 097 (6,3 %). При цьому, у 2000 році (порівняно з 1995 роком) чисельність представників чоловічої статі збільшилась у віковій групі 60 років і старше на 9, 9 %, у віковій групі 70 років і старше - на 19, 1 %. Фактично, більш ніж кожен четвертий житель України перебуває у віковій групі 50 років та старше, для якої характерним є погіршення стану здоров'я та збільшення числа захворювань.
Досить новими проблемами для чоловіків старшого віку є андропауза, або гіпогонадизм пізнього віку, та остеопороз, між якими існує зв'язок. Разом з тим, велика увага в медичній літературі, у тому числі й в Україні, приділяється постменопаузальному остеопорозу, який вперше описав у 1941 році F. Albright. Проте 20 % хворих на остеопороз складають чоловіки, в яких спостерігається 25 % від усіх остеопоротичних переломів стегнової кістки. У порівнянні з жінками, чоловіки з переломами стегнової кістки мають у два рази більшу летальність, яка складає протягом першого року після перелому 30 % проти 9 % у жінок. Ризик остеопоротичного перелому у чоловіків становить 13-25 %, тоді як у жінок - 50 %. Проте ризик летальності при остеопоротичному переломі стегнової кістки у представників чоловічої статі в 2-3 рази вищий. У США серед чоловіків віком 65 років та старше 4-5 осіб на 1000 мають щорічно перелом стегнової кістки. Близько 20 % із цих хворих вмирають протягом 6 місяців та близько 40 % відновлються до рівня їх функціональних можливостей до перелому. Головна причина переломів стегнової кістки в літньому віці - зниження мінеральної щільності кісткової тканини, описана як остеопороз, який у чоловіків викликаний, принаймні частково, дефіцитом тестостерону. Виявлено прямий зв'язок між дефіцитом тестостерону у чоловіків при старінні й переломом стегнової кістки. Відзначено, що 48 % суб'єктів з переломами стегна мали гіпогонадизм у порівнянні з 12 % у контрольній групі (Stanley H. L. та співавт., 1991). Асоціація між гіпогонадизмом і переломами стегнової кістки була підтверджена в іншому дослідженні чоловіків літнього віку. Висловлено припущення, що ранній діагноз та лікування гіпогонадизму могли б запобігти переломам стегнової кістки в цій старіючій популяції. Ретроспективний аналіз жителів чоловічої статі будинку для престарілих з переломами стегнової кістки в анамнезі показав, що 66 % з них мали гіпогонадизм (Abbasi A. A. та співавт., 1995). Незважаючи на прогрес у вивченні постменопаузального остеопорозу, до цього часу лише незначна увага серед науковців та практичних лікарів приділяється остеопорозу та його зв'язку з гіпогонадизмом у чоловіків. Тому метою нашої статті є огляд даних літератури та результатів власних досліджень, присвячених даній проблемі.
Термінологія та історичні аспекти
Здавна функціональний стан яєчок пов'язували зі статевою силою та довголіттям. Так, греки й католики використовували як стимулюючий та збуджуючий засіб препарат "сатирикон", сировиною для якого були яєчки цапа й вовка. Тестикулярні екстракти тварин як форма "органотерапії" продовжували використовуватися в двадцятому сторіччі. У 1889 році, у віці 72 років, видатний французький невропатолог і фізіолог Чарльз Броун-Секар повідомив у журналі "Lancet" про омолоджуючий вплив екстрактів яєчок морської свинки та собаки, які він використовував. Він писав: "...Через день після першої підшкірної ін'єкції й ще більше після двох наступних настала радикальна зміна в стані мого здоров'я... Я відновив силу, якою володів багато років тому... Мої кінцівки, перевірені динамометром протягом тижня до лікування та протягом місяця після першої ін'єкції, показали істотне збільшення сили... Я мав поліпшення інтелектуальної працездатності, яка зменшувалася протягом останніх років, та повернувся до мого попереднього звичайного стану...
"Повідомлення значною мірою сприяло більшому використанню "органотерапії" - методу лікування, що став поширюватися в Європі та Північній Америці. Екстракти з яєчок, наднирників та гіпофіза тварин, так само як неендокринних тканин, таких як спинний мозок, селезінка й печінка, використовувалися для лікування різних захворювань та з метою профілактики старіння. З появою ендокринології як наукової дисципліни (початок ХХ сторіччя), органотерапевти й стаття, яка надихнула їх, набули поганої слави.
У здорових чоловіків з віком, подібно до жінок, спостерігаються різноманітні гормональні зміни, у тому числі зменшення рівня андрогенів у сироватці. Лікарі давно знали, що деякі особливості старіння чоловіків можуть бути подібні до тих, які спостерігаються у молодих чоловіків з гіпогонадизмом. Також є деяка схожість з жіночою менопаузою, включаючи вплив на мінеральну щільність кісткової тканини, зміни в тілобудові та зменшення статевого інтересу й активності.
Наприкінці 30-х років XX сторіччя були опубліковані повідомлення про лікування чоловічого клімаксу й інволюційних депресивних симптомів тестостероном. Так, Schmitz у 1937 році опублікував статтю, в якій відзначав покращення стану більшості чоловіків середнього та літнього віку зі скаргами на імпотенцію та депресію після лікування тестостерону пропіонатом. Werner також відзначав зменшення втоми, дратівливості та депресії в чоловіків із симптомами "клімаксу" при лікуванні такою ж формою тестостерону. Проте не всі дослідження мали позитивні результати, й Американська медична асоціації фармації та хімії заявила в 1939 році, що "ефективність лікування інволюційної депресії в чоловіків тестостероном не вивчалася в адекватних дослідженнях для того, щоб підтвердити його позитивний вплив".
Дефіцит тестостерону в чоловіків як молодого, так і літнього віку супроводжується втратою м'язової маси та сили, порушенням жирового обміну, втратою кісткової тканини, зменшенням сексуальної функції та психоемоційними розладами. Ці особливості у здорових чоловіків літнього віку часто згадувалися як "чоловічий клімакс"(термін, запропований Werner у 1939 році) та "чоловіча менопауза" (запропонований Featherstone у 1985 році).З наукового погляду більш точна назва - "частковий андрогенний дефіцит у чоловіків при старінні (англійська абревіатура - PADAM)", термін, який вперше був запропонований на симпозіумі, проведеному в 1994 році австрійським андрологічним товариством. Зустрічається також термін "андрогенний дефіцит у чоловіків при старінні" (ADAM). У 2002 році Міжнародною Асоціацією вивчення старіння в чоловіків у журналі "Aging Male" надруковані рекомендаціїщодо діагностики та лікування пізнього гіпогонадизму (Morales A., Lunenfeld B., 2002). На початку 2000 року ВООЗ видала посібник під назвою "Чоловіки, старіння й здоров'я", в якому для визначення стану, що супроводжується дефіцитом тестостерону та пов'язаними з ним клінічними симптомами, використовували термін "андропауза". Хоча ймовірно багато чинників здійснюють внесок в "андропаузні скарги", головною детермінантою, як вважають, є поступове зниження рівня тестостерону, що спостерігається зі збільшенням віку у більшості чоловіків.Ряд авторів вважають, що термін "андропауза" є невдалим, оскільки на відміну від жінок (у яких після настання менопаузи репродуктивна функція втрачається), у чоловіків як репродуктивна, так і гормональна функція яєчок зберігається протягом усього життя, тому надають перевагу термінам PADAM та пізній гіпогонадизм.
Щодо остеопорозу в чоловіків, то виділяють первинний (ідіопатичний) остеопороз, коли невідома причина захворювання, та вторинний остеопороз, причинами якого є інші захворювання або вживання лікарських засобів (табл. 1).
Табл. 1Причини вторинного остеопорозу у чоловіків
Табл. 2Біологічний вплив андрогенів
Роль андрогенів у чоловічому організмі
Андрогени належать до стероїдних гормонів; основними андрогенами у чоловіків є тестостерон та його дигідроформа -

 
 

Цікаве

Загрузка...