WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Цукровий діабет. - Реферат

Цукровий діабет. - Реферат

ангіопатій на ранніх стадіях:
- Вітаміни (тіамін і його кофермент - кокарбоксилаза, піридоксин, ціанкобаламін, кобаламід, аевіт, аскорбінова к-та);
- Рибоксин по 10 мл 2% р-ну довенно 10 днів або по 2 таб. тричі на день протягом місяця, натрію аденозинтрифосфат по 2 мл 1% 15 днів.
У другій функціональній стадії - регулярні курси гіпохолестеринемічних середників (ліпостабіл, сімвастатин, правастатин); ксантинолу нікотинат (компламін, теонікал). Судинорозширюючим ефектом володіє також пентоксифілін (трентал, агапурин, ралофект, пентопурен 600). Призначають довенно 5-10 мл на ізотонічному р-ні хлориду натрію з подальшим вживанням по 2 драже протягом 2 місяців.
Добрим антиагрегантним ефектом володіє тиклід, ангіопротекторним - продектин, доксіум (добезелат кальцію), діцинон (етамзілат), анавенол, які призначають по 1 таблетці 3 рази на день.
У ІІІ (органічній) стадії застосовують також антикоагулянти, антиагреганти, розсмоктуючі препарати, ацетилсаліцилову к-ту в невеликих дозах (60 мг на день) протягом 2-3 місяців. Для поліпшення репаративних процесів в тканинах - солкосеріл, актовегін. Нейропатії лікують еспа-ліпоном.
Лікування кетоацидотичної коми.
1. Інсулінотерапія здійснюється з допомогою інсуліну короткої дії, який вводять довенно або дом язево. Перша доза - 20 ОД, далі щогодини по 8-10 ОД під контролем рівня глікемії. При досягненні рівня глікемії 11 ммоль/л переходять на підшкірне введення інсуліну по6 ОД кожні 4 години.
2. Регідратація здійснюється з допомогою 0,9 % розчину натрію хлориду в об ємі за першу годину 1л., за наступних 2 год. - 1л. І за послідуючих 3 год. - 1л. При зниженні глікемії до 11 ммоль/л переходять на довенне введення 5% розчину глюкози 500 мл з подвійною дозою інсуліну для відновлення запасів глікогену.
3. Корекція електролітних порушень, головним чином дефіциту калію. Вводять розчин калію через 3 години від початку інсулінотерапії. Вводиться калій із розрахунку 1г чистої речовини за 1годину. Якщо рівень калію в крові нижче 3 ммоль/л, то вводять до 3г за годину. При досягненні цифри 5 ммоль/л і повернення хворого до свідомості дають пити соки, багаті на калій (томатний, морквяний, апельсиновий) або молоко.
4. Усунення ацидозу. Протягом 1-3 годин вводиться 4% розчин гідрокарбонату натрію із розрахунку 2-2,5 мл на один кг ваги до зникнення дихання Кусмауля. Використовують також трисамін - 300 - 500мл за одну годину.
Лікування гіперосмолярної коми.
a. Інсулінотерапія - режим малих доз. Перша доза - 20 ОД, далі по 10 ОД простого інсуліну довенно або дом`язево щогодини до рівня глікемії - 11 ммоль/л. В подальшому переходять на п/ш інєкції інсуліну кожні 4 години по 6 ОД.
b. Регідратаційна терапія - гіпотонічний (0.45%) розчин хлориду натрію від 2 до 6 літрів.
c. Корекція електролітного обміну. Введення калію проводиться так, як і при кетоацидотичній комі.
Лікування гіперлактацидемічної (молочнокислої) коми.
З метою усунення молочнокислого ацидозу довенно краплинно вводять 4% розчин гідрокарбонату натрію зі швидкістю 300 мл на годину під контролем рН і калію в крові. Загальна кількість розчину може становити 2-3 літри на добу. Для усунення гіперлактацидозу вводять 1% розчин метиленового синього із розрахунку 2.5 мг на один кг ваги. Доза інсуліну складає 6 ОД простого інсуліну за годину. Постійно проводиться оксигенотерапія.
Лікування гіпоглікемічної коми.
Довенно струменево вводять 40-60-80 мл 40% розчину глюкози. Якщо свідомість не відновилась, призначають 0.1% розчин адреналіну - 0.5-1 мл або 1 мг глюкагону. При відсутності свідомості в подальшому переходять на довенне краплинне введення 5% розчину глюкози, а при наявності набряку мозку вводять лазикс, манітол.
Діабет і вагітність.
ЦД ускладнює перебіг вагітності, а вагітність погіршує перебіг ЦД.
Слід пам'ятати, що діабет вагітних - це порушення толерантності до глюкози і зникає після пологів. У 40% таких жінок протягом 6-10 років розвивається клінічний діабет. При ЦД у жінок під час вагітності виникає ризик перинатальної смертності, вроджених вад розвитку, макросомія плода.
Для зменшення частоти ускладнень, що розвиваються у матері і плода, для цієї категорії хворих з перших тижнів вагітності необхідна максимальна компенсація ЦД. Необхідна госпіталізація в ендокринне відділення з метою стабілізації діабету і повного обстеження (нирок, очного дна, серцево - судинної системи, обміну речовин). Прямими показами для переривання вагітності є прогресуюча нефропатія з артеріальною гіпертензією, ретинопатія, лабільний ЦД, наявність ЦД у чоловіка хворої, при незапланованій вагітності у дівчаток - підлітків, при діабетичному кетоацидозі, у ранньому періоді вагітності. При збережені вагітності жінка повинна відвідувати жіночу консультацію кожні 2 тижні. Необхідний контроль за розвитком плода, УЗД повторювати двічі, звертати увагу на багатовіддя та вроджені вади розвитку на 28-29 і 36-37 тижнях вагітності. Планова госпіталізація жінок здійснюється на 32-34 тижні вагітності, а оптимальний термін пологів - 38 тижнів. Родорозрішення частіше оперативне. У матері і дитини контролювати рівень глюкози в крові, у дитини рівень сироваткового кальцію, білірубіну, гематокриту. Рекомендується годування груддю.
Санаторно - курортне лікування хворих на ЦД здійснюється на курортах: Трускавець (санаторій "Каштан"), Миргород (санаторій "Миргород"), в Харківській області ("Березівські мінеральні води"). При супутніх захворюваннях рекомендують також спеціалізовані курорти (кардіологічні, неврологічні, тощо), як кліматичні так і бальнеологічні.
Профілактика. Національною програмою "Цукровий діабет" передбачається вирішення завдань, що направлені на попередження і успішне лікування захворювання. Вона включає утворення національного регістру ЦД і його ускладнень, організацію дієтичного харчування, навчання самоконтролю хворих, забезпечення їх інсуліном і пероральними цукрознижувальними препаратами, ранню діагностику гострих і пізніх ускладнень, вирішення соціальних проблем.
Прогноз. При недостатньому контролі захворювання ЦД приводить до ранньої інвалідизації і летальності внаслідок гострих та пізніх ускладнень. ЦД основна причина сліпоти (80%), ампутацій нижніх кінцівок внаслідок гангрени. 35-45% всіх випадків смерті від уремії - результат діабетичної нефропатії.
Стійка компенсація діабету на протязі тривалого часу дозволяє зменшити ускладнення ретинопатією у 54% хворих, добитися зникнення альбумінурії у 54% хворих, зменшити частоту нейропатій у 60% хворих.
Європейське бюро міжнародної федерації діабетологів рекомендує здійснювати контроль цукрового діабету за такими параметрами:
Таблиця 6.3.
Показники Низький ризик ангіопатій Ризик макроангіопатій Ризик мікроангіопатій
1. Hb А1с, % 6,5 >6,5 ?7,5
2. Глікемія, ммоль/л
-натще 6,0 >6,0 ?7,0
3. Глікемія, ммоль/л
- після їди 7,5 >7,0 ?9,0
4. Холестерин, ммоль/л 6,0
5. ЛПНГ, ммоль/л 40
6. ЛПВГ, ммоль/л >12 10-12 <10
7. Триацилгліцериди, ммоль/л 2,2
8. АТ, мм рт. ст. 140/85 >140/85

 
 

Цікаве

Загрузка...