WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Цукровий діабет. - Реферат

Цукровий діабет. - Реферат

анемією, важкими інфекційними захворюваннями, нирковою і печінковою недостатністю, хронічним алкоголізмом. Лактацидемічна кома розвивається швидше, ніж кетоацидотична, протягом декількох годин. Головною ознакою цієї коми є швидко прогресуюча серцево - судинна недостатність, що пов'язана з ацидозом і як наслідок останнього розвивається колапс, який без усунення ацидозу є резистентним до лікування. Дихання поверхневе, часто змінюється диханням Куссмауля. Кетонемії немає, але РН крові знижується. Рівень молочної к-ти в сироватці крові зростає до 7-20 ммольл при нормі 1,3 ммольл. Концентрація глюкози сягає 12-14 ммольл.
Летальність при лактацидемічній комі висока (80 - 90%).
Гіпоглікемічна кома.
Гіпоглікемічна кома - це реакція організму на швидке зниження засвоєння глюкози тканиною мозку. Це стан, який розвивається раптово, і всі лікувальні заходи повинні здійснюватися негайно, оскільки їхній успіх зумовлюється своєчасністю. Гіпоглікемічна кома розвивається у хворих на ЦД при введенні надмірної дози інсуліну на фоні недостатнього споживання вуглеводів з їжею. Гіпоглікемічні стани частіше виникають у хворих з важкими лабільними формами діабету І типу. Коматозний стан у частини хворих виникає раптово, без провісників, із втратою свідомості. У більшості хворих комі передує продромальний період, який характеризується неврологічними проявами (слабість, тремор пальців рук, парестезії, оніміння язика, підборіддя, запаморочення, зміни поведінки, рухове збудження, корчі, пітливість). Якщо хворий в цей час прийме їжу стан його покращиться, в іншому випадку - настане кома. При комі відмічаються підвищений тонус м'язів, виражена пітливість, піна в кутиках рота, звичайне дихання, нормальні пульс і АТ. Рівень глюкози в крові понижений або нормальний.
Часті гіпоглікемії можуть привести до судинних катастроф.
Лікування ЦД.
Принципи лікування.
1. Нормалізація обміну речовин;
2. Підтримання нормальної маси тіла
3. Запобігання розвитку ангіо- і нейропатій, а також гострих ускладнень (кетоацидозу, коматозних станів, в тому числі гіпоглікемій);
4. Відновлення і збереження працездатності.
Ідеальна компенсація - це глікемія натще нижче 6,0 ммоль/л, протягом дня коливання до 7,8-8 ммоль/л. При компенсованому ІЗЦД глікемія натще може досягати 7,0 ммольл, після їжі 8 - 10 ммоль/л, добова глюкозурія - 5 гл.
Комплексне лікування ЦД складається з лікувального харчування, гіпоглікемізуючих засобів (за показаннями сульфаніламідів, бігуанідів, інсуліну), гіполіпідемічних , ангіопротекторів, вітамінних препаратів, лікувальної фізкультури, фізіотерапевтичного і санаторного лікування.
При обидвох типах ЦД слід дотримуватися настулних правил дієтотерапії:
1. Істотно обмежити легкозасвоювані вуглеводи (цукор, цукерки, морозиво, солодке печиво, виноград, тощо)
2. Їжа повинна містити необхідну кількість неконцентрованих вуглеводів: картоплі, хліба, каш.
3. Вуглеводи розподіляються між прийомами рівномірно протягом дня.
4. Їжа мусить містити невелику кількість жиру, переважно рослинного походження і достатню кількість білка (молоко, сир, м'ясо, яйце).
5. Калорійність дієти повинна поповнювати енергетичні затрати хворого і забезпечувати збереження нормальної маси тіла.
Найважливішим принципом лікування хворих на ЦД І типу є стабільність режиму фізичної активності та харчування. Співвідношення основних компонентів їжі (вуглеводів, білків, жирів) складає 50%, 20% і 30% відповідно. В даний час доведено (Американська Діабетична Асоціація) позитивний вплив дієти, в якій квота вуглеводів збільшується до 55 - 60% за рахунок зменшення жирів до 20%, що сприяє антиканцерогенному впливу. Головними особливостями такої дієти є внесення до раціону продуктів з пониженим вмістом насиченого жиру , а також овочів і фруктів (капуста, морква, буряк, огірки, кабачки, яблука та інші).
Необхідна добова потреба у вуглеводах забезпечується 250 г хліба, 200-300 г картоплі, 60 г крупи, 0,5 л молочних продуктів, 500 г овочів і фруктів.
Овочеві та фруктові соки необхідно споживати круглорічно. Спиртні напої не рекомендуються. Використання цукрозамінників (фруктоза, ксиліт, сорбіт) покращує смакові якості їжі та позитивно впливає на утворення глікогену в печінці. Добова кількість фруктози - 30 г, ксиліту і сорбіту 25 - 30 г. Сахарин випускається в таблетках по 40 мг, за солодкістю 12 мг сахарину відповідає 1 чайній ложці цукру, його слід додавати до готової їжі. Хворому можна рекомендувати 2-3 таблетки сахарину в день при відсутності патології печінки та нирок.
Важливим компонентом лікувальної дієти при ЦД є застосування харчових волокон, які гальмують проходження їжі з шлунка в кишечник, а також зменшують швидкість всмоктування вуглеводів з тонкого кишечника. До такого типу препаратів можна віднести гуар і акарбозу (глюкобай). Цукрознижувальна дія гуару майже еквівалентна дії бігуанідів. Крім того, він знижує рівень холестерину і ліпопротеїдів низької густини. Подібною дією володіє акарбоза.
Допоміжний вплив при ЦД мають рослинні засоби. В Україні застосовують антидіабетичний збір з лікарських рослин "Арфазетин" до складу якого входять трави: чорниця, квасоля, аралія манджурська або заманиха висока, хвощ польовий, шипшина, звіробій і ромашка аптечна. На Прикарпатті використовують полонинські рослини - тирлич жовтий. Місцеве населення цю квітку називає "джинджурою" або "гінсурою" і використовує для лікування різних хвороб. При ЦД корисними є лісові ягоди - чорниця, брусниця, суниця, а також лопух великий в суміші з кислим молоком.
Пероральні цукрознижувальні препарати.
Застосовують похідні сульфаніламідів, бігуаніди, інгібітори альфа-глюкозидази (акарбозу ), глітазони, похідні бензойної кислоти (табл. 6.1).
Таблиця 6.1.
Пероральні протидіабетичні середники.
Група Назви Особливості Максимальна добова доза
1.Похідні сульфанілсечовини МАНІНІЛ (глібенкламід)
Табл. 1,75; 3,5; 5 мг ЦД 2-го типу 20 мг
ГЛЮРЕНОРМ (гліквідон)
Табл. 30 мг Невиводиться через нирки (застосовується при нефропатії) 4 табл. в 2 прийоми
АМАРИЛ (глімепірид) Табл. 1; 2; 3; 4 мг 1 раз на добу 6 мг
2. Бігуаніди МЕТФОРМІН (сінофор, діанормет)
Табл.500; 850 мг Для осіб з тучністю 2,5-3 г в 2 прийоми
3.Похідні бензойної кислоти РЕПЕГЛІНІД (прандин або ново-норм)
Табл. 1 мг Швидкодіючий. Поїв - прийми препарат 0,5-4 мг перед їжею
4. Глітазони Розиглітазон (АВАНДІЯ)
Табл.4; 8 мг 2 мг 2 рази, далі 4 мг 2 рази
5. Інгібітори альфа глюкози-дази АКАРБОЗА (глюкобай) Знижує всмоктування глюкози в кишечнику 50-100 мг 2-3 рази
Похідні сульфанілсечовини стимулюють -клітини інсулярного апарату, забезпечуючи секрецію інсуліну у хворих на ЦД типу 2.
Протипокази до лікування похідними сульфанілсечовини:
- Кетоз, цитопенічні стани;
- Вагітність і

 
 

Цікаве

Загрузка...