WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Залізодефіцитні анемії. - Реферат

Залізодефіцитні анемії. - Реферат

Х-хромосому). Захворювання виявляють, як правило, у дитинстві. Сонячні промені викликають у хворих появу опіків, пухирів на відкритих ділянках шкіри, сеча бурого або червоного кольору. Характерною ознакою еритропоетичної порфирії є також збільшення селезінки. Спадкова анемія характеризується значним вмістом заліза у сироватці - залізонасичена, сидероахрестична, залізорефрактерна. У кістковому мозку спостерігається різке подразнення червоного ростка, велика кількість сидеробластів - еритрокаріоцитів, які містять гранули із залізом у еритроцитах, калових масах збільшена концентрація протопорфіринів.
Основною причиною набутої анемії, пов'язаної з порушеннями синтезу порфіринів, є інтоксикація свинцем. Для диференціального діагнозу важливе значення має професійний анамнез: контакт зі свинцем на підприємстві, при добуванні руди, застосуванні фарби, виготовленні акумуляторів, білил, сурику і т. ін. Побутові отруєння свинцем відзначаються при зберіганні їжі в глиняному посуді із поливою. При огляді звертають увагу на землисте забарвлення шкіри, "свинцеву облямівку" у вигляді вузької лілової смужки по краях ясен передніх зубів.
Характерний синдром - ураження нервової системи: від астенії, погіршення пам'яті до енцефалопатії, набряку мозку, коми. Типовими є рухові поліневрити, тетрапарези. Виникають порушення діяльності шлунково-кишкового тракту: погіршення апетиту, біль у животі ("свинцеві кольки"), запори.
У крові виявляють базофільну пунктацію еритроцитів, вміст заліза у сироватці збільшений при гіпохромії еритроцитів. Найбільш характерно збільшення в сечі свинця і дельта-аміновулінової кислоти (у десятки разів перевищує норму). Гіпохромія еритроцитів може відмічатися також при таласемії - спадкової гемолітичної анемії, яка пов'язана з дефектом синтезу глобіну. Відмінні ознаки: жовтяниця, гепатолієнальний синдром, підвищення непрямого білірубіну, ретикулоцитоз, мішенеподібна форма еритроцитів.
Диференційний діагноз ЗДА проводиться також з анеміями хронічного захворювання (АХЗ). Цим терміном позначаються анемії, які виникають на фоні різноманітних захворювань запального і незапального характеру: при нагнійних процесах в легенях, черевній порожнині, остеомієліті, сепсисі, туберкульозі, інфекційних ендокардитах, ревматоїдному артриті, хронічній нирковій недостатності та ін.
При цих патологічних станах має місце перерозподіл заліза в клітинах макрофагальної системи -"залізоперерозподільні" анемії. Вони носять помірний гіпохромний характер, вміст заліза в сироватці може бути незначно пониженим, підвищений рівень феритину крові, що відрізняє їх від залізодефіцитних анемій.
Лікування. Основний метод лікування ЗДА - прийом препаратів заліза всередину. При цьому необхідно призначати дози, які перевищують у десятки разів вміст заліза в їжі - лише при створенні високої концентрації заліза у просвіті тонкої кишки збільшується її всмоктувальна активність щодо іонізованого двовалентного заліза. Тривалентне залізо слизовою оболонкою кишок не всмоктується ні у фізіологічних, ні в надмірних концентраціях і має подразнювальну дію.
Лікувальна добова доза складає 100-120мг елементарного двохвалентного заліза.
Основні медикаментозні препарати заліза для лікування залізодефіцитної анемії наведені в таблиці 7.3.
Препарати заліза слід приймати за 1 годину до-, або через 2 години після їжі.
Одночасно хворі повинні отримувати повноцінне харчування, тваринні білки у вигляді м'ясних продуктів, оскільки в них міститься залізо у формі гему. Не можна вважати правильними рекомендації вживати сиру або смажену печінку, тому що в цьому продукті менша частина заліза утримується у формі гему, а основна - у вигляді феритину і гемосидерину, з яких всмоктування заліза сповільнене. Тривалість лікування ЗДА від 2-3 місяців до 1 року для поповнення запасів заліза. Критерії ефективності лікування: підняття рівня ретикулоцитів на 8-12-й день і нормалізація рівня сироваткового заліза на 4-5-й тиждень від початку лікування. Проте клінічні ознаки поліпшення стану хворих спостерігаються набагато раніше, ніж нормалізація вмісту гемоглобіну, що пов'язане із заповненням передусім запасів тканинного (целюлярного) заліза.
Таблиця 7.3.
Основні лікарські препарати заліза для прийому всередину.
Назва препарату Доповнюючі компоненти Кількість заліза, мг Лікарська форма Добова доза
Загальн. Елемен.
Актиферин Д,L -серин 113,8 34,5 Капсули
Сироп 2-3
1ч.л. на 12кг ваги
Гемофер пролонгатум 325,0 105,0 Драже 1-2
Іровіт Аскорбінова кислота, фолієва кислота, ціанокобаламін L -лізин, янтарна кислота 300,0 100,0 Капсули 1-2
Конферон Янтарна кислота 50,0 25,0 Табл. 3-4
Сорбіфер-Дурулес Аскорбінова кислота 320,0 100,0 Табл. 1-2
Ранферон-12 Аскорбінова кислота, фолієва кислота,В12, цинка сульфат 300,0 100,0 Капсули
Еліксир 1-2
5мл/41мг
Тардиферон-ретард Аскорбінова кислота мукопротеаза 256,3 80 Табл. 1-2
Фенюльс Аскорбінова кислота, нікотінамід, вітаміни групи В 50,0 Капсули 3-4
Ферро-градумент Пластична матриця-градумент 105,0 Табл 1-2
Ферроплекс Аскорбінова кислота 50,0 10,0 Драже 8-10
Парентерально препарати заліза (феррум-лек, ектофер, фербітол) вводять тільки при порушеннях кишкового всмоктування (ентерити, резекція тонкої кишки, загострення виразкового захворювання, непереносимість препаратів заліза при вживанні всередину, при підготовці і оперативному втручанню), так, як при цьому рівень гемоглобіну збільшується на 4-6 днів швидше, ніж при вживанні заліза всередину. Певні дози парентерального заліза визначають за формулою: (150-Нв хворого (г/л) вага тіла (кг) 3
Для ін'єкцій застосовують сполуки тривалентного заліза в комплексі з органічними компонентами. Після парентерального введення (внутрішньовенно, або внутрішньом'язово) залізо швидко потрапляє у кров, де зв'язується зі сидерофіліном. При недостатній кількості останнього виникає небезпека збільшення у крові вільного заліза, яке є капілярною отрутою. При цьому зростає проникність судин, знижується тонус артеріол і венул. Ступінь проявів побічних реакцій може бути різним - від транзиторних форм до шоку, навіть до смерті внаслідок проникнення еритроцитів у тканини мозку, серця, легенів. Можливі також алергічні реакції,флеботромбози, абсцеси, гемосидероз.
Для профілактики побічних ефектів одночасно з парентеральним введенням заліза рекомендується вводити вітамін Е (альфатокоферол), який попереджує активізацію вільнорадикальних реакцій, ушкодження клітинних мембран, гемоліз еритроцитів. При гострій інтоксикації препаратами заліза необхідно призначати антидот десферал (60-80 мг/кг на добу внутрішньом'язово або внутрішньовенно).
Гемотрансфузії у випадку ЗДА застосовують при низькому гемоглобіні - менше 50-40г/л.
Профілактика. Для профілактики ЗДА у жінок з надмірними або тривалими (більше 5 днів) менструаціями щомісяця необхідно приймати всередину препарати заліза тижневими курсам, або місячними курсами 2 рази в рік. Брати кров у донорів-жінок можна не частіше як один-два рази, у чоловіків - два-три рази на рік. Після здачі крові рекомендують приймати препарати заліза протягом двох тижнів.
За рекомендацією ВООЗ вагітним жінкам слід проводити 3-6 місячні курси суплементації (поповнення): по 100мг заліза (елементарного) і 300мкг фолієвої кислоти на добу. Всі пацієнти із ЗДА і особи з факторами ризику (крововтрата, стан після гастректомії, підлітки, донори та ін.) повинні знаходитись на диспансерному обліку в поліклініці за місцем проживанням з обов'язковим контролем (не менше 2 рази на рік) показників периферичної крові та сироваткового заліза.

 
 

Цікаве

Загрузка...