WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Ревматизм (гостра ревматична лихоманка). - Реферат

Ревматизм (гостра ревматична лихоманка). - Реферат

ендокардит, розподіляють на бородавчастий та власне вальвуліт. Бородавчастий ендокардит - це крайове ураження клапанів, що не призводить до його грубої деформації і складається з тромботичних мас і некрозу ендотелію клапанів. Вальвуліт характеризується ураженням всієї сполучної основи клапану з наступною його деформацією.
Клінічний перебіг первинного вальвуліту має різну тривалість - від 1,5 до 6 міс. Важливою ознакою ендокардиту є поява систолічного шуму. Він може мати різний відтінок і змінюватися залежно від активності процесу, часто поєднується з ослабленням I тону. Більш вірогідною ознакою первинного ендокардиту є поява діастолічного шуму в місці проекції мітрального клапану чи над ОАртою. При поворотному ревмокардиті незалежно від ступеня його виразності спостерігається астенізація хворих, які частіше скаржаться на задишку, серцебиття, перебої, кардіалгії. На ЕКГ відзначається ознаки глибоких порушень AV провідності, блокади ніжок пучка Гіса, розлади ритму за типом миготливої аритмії, екстрасистолії, пароксизмальної тахікардії, дифузних змін міокарда.
Ревматичні вузлики. Розміром від просяного зерняти до квасолі уявляють собою щільні, малорухомі, безболючі утворення, розташовані у фасціях, апоневрозах, по періосту, суглобовим сумкам, у підшкірній клітковині. Улюблена локалізація - розгинальні поверхні ліктьових,колінних, п'ястково-фалангових суглобів, остистих відростків хребців. Ревматичні вузлики з'являються непомітно для хворих і також швидко зникають чи впродовж 1-2 міс. Підпадають зворотному розвитку без залишкових явищ.
Хорея. Ревматична хорея є абсолютною ознакою ревматизму, хоча зустрічається в дитячому і підлітковому віці. Мала хорея зустрічається в 12-17% хворих на ревматизм, переважно у дівчаток від 6 до 15 років.
Для розпізнавання хореї мають значення наступні ознаки:
1. Хореїчний гіперкінез м'язів кінцівок, шиї, обличчя, тулуба.
2. М'язова дистонія з переважанням гіпотонії.
3. Статокоординаційні порушення, що відзначаються при ходінні, цілеспрямованих рухах (похитування при ходінн, нестійкість у позі Ромберга).
4. Судинна дистонія.
5. Психопатичні прояви (егоїстичність, емоційна нестійкість, пасивність, неуважність, зтурботливість, руховий неспокій).
Гіперкінези проявляються гримасничанням, порушенням почерку, незрозумілістю мови, дизартрією, некоординованими безпорядними рухами.
Характерні наступні симптоми.
1. Симптом Черні - втягування епігастральної ділянки на вдосі.
2. Симптом Філатова - неможливість одночасного закриття очей і висовування язика.
3. Симптом "в ялих плечей" - при піднятті хворого попід пахи голова глибоко занурюється у плечі.
4. Симптом "хореїчної кисті" - згинання в променево-зап'ястковому і розгинання в п'ястково-фалангових і міжфалангових суглобах витягнутої вперед руки.
5. Симптом Гордона - затримка зворотного згинання гомілки при викликанні колінного рефлексу внаслідок тонічної напруги m. quadriceps.
6. Підвищення сухожилкових рефлексів, клонус ступень.
Хорейні гіперкінези підвищуються при хвилюванні, фізичному навантаженні і повністю зникають під сну.
У даний час часто зустрічається атиповий перебіг хореї з нерізко вираженими симптомами, але переважають вегето-судинна дистонія і астенізація. У більшості випадків хорея триває 2 - 3 міс. На фоні аниревматичної терапії хорея зникає впродовж 1-2 місяців. При наявності зореї вада серця формується дуже рідко.
Кільцеподібна еритема. Це блідо-рожеві, іноді леть помітні висипи у вигляді тонкого кільцеподібного ободка з чітким зовнішнім і менш чітким внутрішнім краєм. Елементи еритеми зливаються у химерні фігури на плечах, тулубі, рідше - на ногах. Шкірний висип не супроводжується будь-якими суб'єктивними відчуттями і зазвичай повністю зникає.
Абдомінальний синдром. Зустрічається в дитячому і підлітковому віці. Клінічна симптоматика супроводжується раптовою появою дифузних чи локалізованих болів у животі, нудотою, блювотою, розладами стільця. Біль має мігруючий характер, буває різною за виразністю, супроводжується лихоманкою, невеликим напруженням черевної стінки, болючістю при пальпації. В основі абдомінального синдрому лежить ревматичний перитоніт, тому він часто поєднується з серозитами і поліартритом. Перитонеальні симптоми зникають зазвичай через декілька днів, рецидивів не буває.
Ревматичне ураження легень. Розвивається, головним чином, у дітей при гострому чи рецидивуючому перебізі ревматизму у вигляді ревматичної пневмонії, легеневого васкуліту та плевриту.
Ревматична пневмонія проявляється посиленням задишки, підвищенням температури, ряснотою різнокаліберних дзвінких вологих хрипів при відсутності притуплення легеневого звуку. При двобічному прикореневому процесі формується типова картина "крил метелика". Рентгенологічно відзначається локальне підсилення, згущення легеневого малюнка, а також його деформація з множинними вогнищами ущільнення.
Ревматичний васкуліт характеризується кашлем, кровохарканням, задишкою. Зазвичай при відсутності перкуторних змін в легенях вислуховується значна кількість вологих хрипів, а рентгенологічно визначається дифузне посилення легеневого малюнка.
Ревматичний плеврит - один з найбільш частих проявів ревматичного полісерозиту. Супроводжується болями при диханні, шумом тертя плеври, підвищення температури тіла. Відзначається швидкий зворотний розвиток змін під впливом протиревматичної терапії.
Діагностика.
Встановлення діагнозу гострої ревматичної лихоманки - складна клінічна задача, оскільки немає жодного специфічного тесту для цього захворювання. З 1940 року використовуються діагностичні критерії ревматизму, які постійно переглядаються АРА. Останній переглід відбувся в 1992 році, і в цій модифікації вони рекомендовані ВООЗ для діагностики ревматизму.
Таблиця 5.6.
Критерії Кіселя-Джонса-Нестерова для діагностики гострої ревматичної лихоманки (1963, 1966, 1973)
Основні прояви Додаткові прояви
1. Кардит
2. Поліартрит
3. Хорея
4. Кільцеподібна еритема
5. Підшкірні вузлики
6. Ревматичний анамнез (зв язок із перенесеною носоглотковою (стремпококовою) інфекцією, наявність хворих на ревматизм в сім ї)
7. Докази ex juvantibus - покращання перебігу хвороби під впливом 3-5 денного антиревматичного лікування А. Загальні:
1. Підвищення температури
2. Адинамія, втомлюваність, блідість шкіри, загальна слабкість
3. Пітливість
4. Носові кровотечі
5. Абдомінальний синдром
Б.

 
 

Цікаве

Загрузка...