WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Остеопороз. - Реферат

Остеопороз. - Реферат

застосуванні глюкокортикоїдів розвивається глюкокортикоїд-індукований остеопороз.
Клінічна картина. Головне, що відрізняє остеопороз від інших захворювань опорно-рухового апарату - це мізерна симптоматика. Скарги хворих мають загальний характер, їх важко відрізнити від простої втоми. Класичними симптомами остеопорозу є тріада:
Біль у кістках і суглобах, що не знімається нестероїдними протизапальними препаратами;
Переломи кісток;
Порушення осанки.
1. Загальноклінічні ознаки: загальною слабкістю, підвищеною втомлюваністю, болями вздовж хребта; при цьому непрямими ознаками остеопорозу можуть бути посилення кіфозу, сколіотичні викривлення хребта, порушення ходи. По мірі прогрування остеопоротичного процесу зростає кількість скарг на пришвидшену втомлюваність, постійний хронічний біль у суглобах, у хребті, у ділянці тазу, стегон, особливо вночі. Кашель, чихання, незначні рухи, спроба перейти з горизонтального положення у вертикальне чи навпаки супроводжується посиленням больового синдрому. Відповідно до наростання деформацій тіл хребців збільшується м'язова слабкість, особливо в групах м'язів тулуба, що зумовлює зміни осанки. Частіше за все вона має характер кіфотичної чи кіфосплощеної, що призводить до зниження росту пацієнтів - важливої діагностичної ознаки остеопорозу. Формується осанка за типом "горба вдови" (dowagers hump). Посилюються сколіотичні викривлення хребта. Хода таких хворих стає сповільненою, човгаючою, вони ходять дрібними кроками, нахилив тулуб допереду. В нижній частині живота з'являється патогномонічна для остеопорозу шкірна складка.
Для хворих на остеопороз, на відміну від інших пацієнтів з патологією опорно-рухового апарату, притаманне переважання суб'єктивних скарг над об'єктивною симптоматикою.
2. Периферичні ускладнення - нетравматичні переломи кісток. Типовими остеопоротичними переломами вважається 3 локалізації: перелом променевої кістки у типовому місці (перелом Колліса), компресійний перелом хребта та перелом шийки стегнової кістки.
3. Деформації хребта, грудної клітки і осанки. Внаслiдок хребцевої компресiї та повзучої деформацiї зменшується рiст, приблизно на 2-4 см пiсля кожної гострої больової атаки, яка може тривати 3-4 мiсяцi з наступною ремiсiєю до року. Пiд час такої атаки можуть змiнювати свою форму 1-4 хребці. Для постменопаузальної форми остеопорозу характерна, насамперед, клиновидна деформацiя хребцiв, для стероїдного остеопорозу пластиспондилiя, з деформацiєю за типом "риб'ячих" хребцiв. У процесі хвороби рiст пацiєнтiв може зменшитися на 10-15 см, в той час як при нормальному темпi старiння на 2-5 см.
Диференціальна діагностика. Різні форми остеопорозу розрізняються між собою за патогенетичними ознаками, механізмами виникнення, темпати втрати кісткової маси, клінічна картина в усіх випадках буде майже ідентичною. Тому у плані диференціальної діагностики остеопорозу завжди важливим є питання встановлення генезу пришвидшеної втрати кісткової маси. Найголовніші відмінності між найбільш частими формами остеопорозу наведені в таблиці 5.47.
Діагностика.
Кісткова маса за степенем втрати поділена ВООЗ на категорії при порівнянні її з референтною групою дорослих молодого віку. Ці категорії базуються на "Т-шкалі" пацієнта, що належить до числа середньоквадратичних відхилень, на які щільність його кісткової тканини відрізняється від такої молодих здорових людей.
Критерії ВООЗ для діагностики остеопрозу наведені в табл. 5.48.
Профілактика. Стратегію профілактики остеопорозу доцільно розглядати з позицій формування кісткової тканини в нормі, її еволюції впродовж життя і патофізіології остеопорозу. В цьому плані необхідно виділити основні періоди:
- до 25 років - період формування піка кісткової маси;
- 25-45 років - збереження гомеостазу піка кісткової маси;
- 45-65 років - менопауза, перебудова гормонального профілю, запуск численних багатокомпонентних патофізіологічних механізмів, кінцевим ефектом яких є превалювання кісткової резорбції над формуванням кістки, втрата кісткової маси і зростання ризику переломів кісток;
- старше 65 років - вагомі втрати кісткової маси, зміни архітектоніки кісткової тканини, виникнення переломів кісток.
Таблиця 5.47.
Порівняльна характеристика різних типів остеопорозу.
Ознаки Постменопаузальний
Сенільний Глюкокортикоїд-індукований
Вік пацієнтів Жінки після настання менопаузи (50-70 років) Старше 70 років Незалежно від віку
Анамнез Настання менопаузи Недостатнє вживання кальцію, старіння Тривала терапія глюкокортикоїдами у дозі вище за 7,5 мг/день.
Темп втрати кісткової маси Прискорений Не прискорений Прискорений
Типові місця переломів Компресійні переломи хребців і переломи Колліса Клиноподібна деформація хребців і шийка стегнової кістки Множинні переломи ребер, компресійні переломи хребців
Всмоктування кальцію Знижено Знижено Знижено
Функція паращитовидних залоз Знижена Підвищена Підвищена
Метаболізм вітаміну D3 Вторинной знижений Первинно порушений Вторинной знижений
Таблиця 5.48.
Остеопороз: критерії ВООЗ (1994)
Критерії Характеристика змін
Денситометричні " Норма - зміни мінеральної щільності кісткової тканини в межах одного стандартного відхилення (SD) від референтного значення, отриманого внаслідок вимірювання мінеральної щільності кісток у осіб молодого віку.
" Остеопенія (зменшення кісткової маси) - зниження мінеральної щільності кістки > 1SD i 2,5 SD від референтного значення
" Важкий остеопороз - зниження мінеральної щільності кістки >2,5 SD від референтного значення поєднано з одним чи декількома остеопоротичними переломами кісток
Рентгенологічні 1. Поява крупнопетлистої кісткової структури
2. Розширення кістковомозкового каналу
3. Витончення кортикального шару
4. Спонгіозування кортикального шару
5. Підкресленість контурів кортикального шару навколо всієї кістки
Лабораторні Рівень кальцію, фосфору, кісткового ізоферменту лужної фосфатази і гідроксипроліну.
Первинна профілактика остеопорозу спрямована на попередження втрат кісткової маси і збереження кісткового гомеостазу в різні періоди життя людини, але, насамперед, у період формування піка кісткової маси, під час вагітності і вигодовування, у період перименопаузи і менопаузи, при виникненні екстремальних ситуацій (наприклад, при вимушенй тривалій іммобілізації). Вторинна профілактика спрямована на попередження остеопоротичних переломів кісток при остеопорозі, що вже розвинувся.
Головні заходи профілактики остеопорозу і переломів:
1. Забезпечення повноцінного харчування і, передусім, достатнього вживання кальцію.
2. Забезпечення оптимального поступлення вітаміну D в організм людини, особливо в дитячому і старчому віці та у осіннє-зимовий період. З метою профілактики призначають 200-400 МО, до 800 МО (в осіб похилого віку). Використовують нативні препарати вітамінів D: холекальциферол (вітамін D3) та ергокальциферол (вітамін D2), але найефективнішими є активні метаболіти вітаміну D - альфакальцидол, а також швидкорозчинні комбіновані препарати кальцій D3- Нікомед, Вітрум кальцій тощо.
3. Фізична активність. Вважається, що адекватне фізичне навантаження асоціюється із профілактикою переломів і сприяє зростанню кісткової маси.
4. Виключення

 
 

Цікаве

Загрузка...