WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Остеопороз. - Реферат

Остеопороз. - Реферат


Реферат на тему:
Остеопороз.
?
Визначення. Остеопороз - це системне захворювання скелета, що характеризується низькою кістковою масою і мікроархітекторними пошкодженнями кісткової тканини з наступним збільшенням крихкості і вірогідності переломів кісток (Consensus Development Conference: Diagnosis, Prophylaxis and Treatment of Osteoporosis, 1993).
Класифікація. Існують різні підходи до класифікації, які відображають різні патофізіологічні, морфологічні та етіологічні критерії. Запропонована класифікація прийнята на узгоджувальній конфереції країн Європи в 1993 році. Згідно з нею, виділяють дви типи остеопорозу - первинний і вторинний. Своєю чергою вони підрозділяються на форми і варіанти. Первинний остеопороз не зумовлений яким-небудь захворюванням, негативним впливом медикаментів, факторів довкілля тощо. Тобто про первинний остеопороз говорять в тому випадку, коли невідомі його явні причини. Вторинний остеопороз виникає при захворюваннях інших систем чи органів (травного тракту, опорно-рухового апарату, сечовидільної системи, у гематологічних, ндокринологічних хворих тощо), малігнізації, ранній оваріоектомії, гіпогонадизмі у чоловіків, геміплегії, тривалій іммобілізації, впливі остеотропних агентів (медикаментозних препаратів, токсичних речовин, радіонуклідів). Представляємо класифікацію за патогенетичним типом С.С.Родіонової і Л.Я.Рожинської (1998).
Первинний остеопороз.
Постменопаузальний (1-го типу)
Сенільний (2-го типу)
Ідіопатичний ювенільний
Ідіопатичний середнього віку
Вторинні остеопорози:
Захворювання ендокринной системи
Ендогенний гіперкортицизм
Тиреотоксикоз
Гіпотиреоз
Гіпогонадизм
Гіперпаратиреоз
Цукровий діабет 1-го типу
Гіпопітуїтаризм
Акромегалія
Вагітність і лактація
Ревматичні захворювання
Ревматоїдний артрит
Системний червоний вовчак
Анкілозуючий спондилоартрит
Захворювання органів травлення
Резекція шлунка
Синдром мальабсорбції
Хронічні захворювання печінки
Первинний біліарний цироз печінки
Захворювання нирок
Хронічна ниркова недостатність
Нирковий канальцевий ацидоз
Захворювання крові
Мієломна хвороба
Таласемія
Лейкемії і лімфоми
Гемолітична анемія
Інші захворювання і стани
Тривала іммобілізація
Оваріоектомія
Алкоголізм
Нервова анорексія
Порушення харчування
Трансплантація органів
Хронічні обструктивні хвороби легень
Пролактинома
Метастази
Генетичні порушення
Недосконалий остеогенез (хвороба Лобштейна)
Синдром Марфана
Синдром Елерса-Данло
Гомоцистинурія
Медикаменти
Глюкокортикоїди
Антиконвульсанти
Імунодепресанти
Гепарин
Тиреодні гормони
Препарати літію
Діуретики
Антациди, що вміщують алюміній
Тетрациклін
Агоністи гонадотропін-рилізинг гормону
Фактори ризику розвитку остеопорозу.
І група - генетичні і індивідуальні фактори ризику: генетичне визначення кількості кісткової маси, переломи кісток у родичів, біла раса, низький зріст і мала маса тіла, жіноча стать, похилий вік, менопауза, передчасне настання менопаузи (хірургічна менопауза внаслідок оваріектомії, сидром раннього виснажння яєчників), неплідність, кількість вагітностей, що перевищує 3, період лактації більше 6-8 місяців.
ІІ група - чинники, пов'язані із способом життя: малорухомий спосіб життя, куріння, проживання на радіонуклідно забруднених територіях.
ІІІ група - чинники, пов'язані з харчуванням: недостатнє поступлення кальцію з іжею, надмірне вживання білка, надмірне вживання кави, зловживання алкоголем, надмірне вживання з іжеє жирів і харчової клітковини.
Фактори ризику, що збільшують ймовірність розвитку первинного й вторинного остеопорозів, можна систематизувати наступним чином:
- Вік.
- Первинна аменорея.
- Вторинна амнорея.
- Ановуляторні менструальні цикли.
- Рання менопауза: ідіопатична або після оваріоектомії.
- Тривала іммобілізація та нерухомість.
- Належність до європеоїдної або монголоїдної раси.
- Куріння.
- Зловживання алкоголем.
- Аліментарні фактори.
- Вживання деяких лікарських препаратів (глюкокортикоїдів, тиреоїдний гормонів, протисудомних препаратів, антацидів, імунодепресантів, гепарину тощо).
- Захворювання опорно-рухового апарату, травного тракту, крові, нирок, ендокринні захворювання.
- Низький індекс маси тіла (ІМТ>19 ум.од.).
- Наявність остеопорозу і остеопоротичних переломів у близьких родичів.
- Рано виявлена крихкість кісток.
- Малий зріст і тонкі кістки.
Патогенез. Процес ремоделювання знаходить під постійним контролем гормональних і тканинних (локальних) чинників регуляції. Найбільш важливими чинниками є паратгормон, кальцитонін, статеві гормони, інсулін, вітамін D3, гормони щитовидної залози, а з локальних факторів - цитокіни (інтерлейкін-1 , інтерлейкін-6, інтерлейкін-4, інтерлейкін-10, інтерферон- , фактор некрозу пухлин , колонієстимулюючі фактори), трансформуючий фактор росту , інсуліноподібні фактори росту, фактор росту фібробластів тощо.
Патогенез остеопорозу можна представити наступним чином:
Генетично зумовлена схильність і дисбаланс у системі гормональної регуляції метаболізму кальцію і фосфору (дисфункція статевих залоз, щитовидної залози, підвищена активність паращитовидних залоз, порушення утворення кальцитріолу тощо), що зумовлює порушення процесу ремоделювання кісткової тканини.
Зниження продукції ростових факторів, активності остеобластів, їх реплікації, підвищення активності цитокінів, стимулюючих функцію остеокластів (інтерлейкіни -1,3, 6, 11, гранулоцит-макрофагальний колонієстимулюючий чинник тощо).
Порушення гомрональних зв'язків між остносними функціональними системами кісткової тканини (гіперреактивність остеокластів і зниження активності остеобластів), що порушує процес ремоделювання і призводить до підвищених втрат кісткової маси.
У генезі різних форм остеопорозу провідна роль належить тим чи іншим факторам. Так, у розвитку постемнопаузального остеопорозу (1-й тип) поряд із зазначеними факторами провідна роль у прогресуючих втратах кісткової маси надається зниженню естроген-синтезуючої функції яєчників в порушенні динамічної рівноваги між остеобластами і остеокластами із переважанням останніх. Це призводить до нагромадження і зростання активності цитокінів і факторів росту, що мають остеокласт-стимулюючі ефекти. У генезі сенільного остеопорозу (2-й тип) провідна роль належить від'ємному кальцієвому балансу із розвитком гіперпаратиреоїдизму в поєднанні з дефіцитом статевих гормонів. Звіком зменшується інтенсивність перетворення в шкірі провітаміну D на холекальциферол і погіршення всмоктування кальцію і вітаміну D3 у кишківнику. Окрім вікозалежного зниження синтезу вітаміну D розвивається резистентність до його впливів, зумовлена зменшенням кількості рецепторів наклітинах-мішенях. Розвиток ідіопатичних форм остеопорозу пов'язаний вз дисбалансом між мінералізацією кістки і її резорбцією. Це може бути пов'язано із вродженими дефектами кісткового метаболізму чи порушенням локальної регуляції процесів ремоделювання. Вторинні остеопорози становлять біля 15-23%. Їх виникнення чітко зв'язано із дією певних остеопорозогенних факторів. Так, при тривалому

 
 

Цікаве

Загрузка...