WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Системні Васкуліти. - Реферат

Системні Васкуліти. - Реферат

ремісії.
2) Тривала (не менш 0,5-2 років) підтримуюча терапія імуносупресантами в дозах, достатніх для досягнення клінічної (індекси активності васкуліта) і лабораторної (ШОЕ, С-РБ, АНЦА, антигенфактора Вілебранда) ремісії захворювання. Шведке пргнічення імунної відповіді у разі загострення недуги.
3) Досягнення стійкої, повної ремісії васкуліта, визначення ступеня пошкодження органів чи систем організма з метою їх корекції, проведення реабілітаційних заходів.
Мета першого етапу - максимально швидко, до розвитку необоротних ішемічних, некротичних змін в органах і тканинах, добитися пригнічення імунного запалення, що включає:
Використання адекватно високих доз глюкокортикоїдів у вигляді монотерапії чи поєднано з імуносупресантами переважно цитотаксичної дії (циклофосфан), впритул до призначення пульс-терапії цими препаратами;
Або введення внутривенного імуноглобуліна;
Застосування екстракорпоральних методів лікування (плазмаферез).
Зазвичай у цьому періоді також проводиться корекція порушень мікроциркуляції препаратами, що впливають на реологічні властивості крові (гепарин, фраксипарин) або агрегацію тромбоцитів (пентоксифілін, тиклід). При наявності лабораторних ознак реплікації вірусів гепатиту В або С, особливо при класичному вузликовому періартеріїті і есенціальній кріоблобулінемічній пурпурі, призначаються препарати інтерферону поєднано з плазмаферезом і глюкокортикоїдами. При інфікованих виразках, некрозах шкіри також показано застосування антибіотиків широкого спектру дії. У випадках розвитку периферичної гангрени м'яких тканин кінцівок, поряд із застосування глюкокортикоїдів і циклофосфану, доцільним є призначення вазапростана чи синтетичних аналогів простацикліну.
Вибір лікарських засобів та їх дозування залежать від поширеності патологічного процесу (шкіра, слизові оболонки, нирки, легені, серце тощо), ступеня функціональних порушень, віку хворих, наявності інтеркурентних інфекцій.
Мета другого етапу - досягнення повної ремісії васкуліту, швидке пригнічення загострень, профілактика можливих інфекційних ускладнень чи ураження внутрішніх органів. Кінцевою метою даного етапу є досягнення повної ремісії васкуліту.
На цьому етапі визначають найефективніші схеми призначення імуносупресивних препаратів та шляхи їх введення. До схем лікування включають препарати, що впливають на ключеві ланки патогенезу системних васкулітів: дезагреганти, амінохінолонові препарати, антагоністи кальцію, блокатори серотоніну тощо. Визначають покази до проведення хірургічних операцій при ураженні магістральних судин (наприклад, хвороба Такаясу, облітеруючий тромбангіїт) чи при виникненні ускладнень (грануломатоз Вегенера).
Третій етап передбачає при стійкій (не менше 3-х місяців) ремісії васкуліту відміну глюкокортикоїдів і цитостатиків, корекція порушень систем і органів, а також оцінку якості життя пацієнтів для проведення реабілітації.
В даний час для лікування системних васкулітів запропоновані різні медикаментозні препаратів, серед яких основними є глюкокортикоди і цитостатики.
Таблиця 5.42
Лікарські препарати, що використовуються в терапії
системних васкулітів (за Е.Л.Насоновим, 1999)
Основні: " Глюкокортикоїди короткої (преднізолон, метилпреднізолон) і тривалої (дексаметазон) дії
" Цитостатики (циклофосфан > метотрексат > азатіоприн)
Додаткові: " Плазмаферез
" Внутрівенний імуноглобулін
" Пентоксифілін
" Сульфаметоксазол/триметоприм
" Преперати інтерферону (реальдирон тощо)
" Пеніцилін
" Вазапростан
" Сумамед
" Циклоспорин А
" Амінохінолони (делагіл, плаквеніл)
" Антиагреганти
" Дипіридамол
" Прямі антикоагулянти
" Інгібітори АПФ
Експериментальні: " Моноклональні антитіла
" Статеві гормони
" Інгібітори ангіогенезу
" Інгібітори апоптозу
" Імуноадгезини
А. Глюкокортикоїди. Монотерапія глюкокортикоїдами є основним методом лікування гігантоклітинного артеріїту, хвороби Такаясу і деяких некротизуючих васкулітів з локальними ураженнями судин і відсутністю ознак прогресування захворювання. Окрім цього, глюкокортикоїди використовують місцево у вигляді кремів і мазей для лікування виразок порожнини рота і геніталій.
Звичайно доза преднізолону при системних васкулітах коливається від 20 до 60 мг/добу (у середньому 0,75-1,0 мг/кг/добу). Тривалість пригнічуючої терапії гормонами становить 3-4 тижні, потім проводиться поступове (2-3 місяці) зниження дози до підтримуючої (0,15-0,2 мг/кг/добу), яка призначається від одного до трьох-п'яти років.
Одним з ефективних методів пригнічення імунного запалення є проведення пульс-терапії гюкокортикоїдами. В даний час пропонують раннє проведення пульс-терапії, що дозволяє агресивно впливати на активність захворювання і щвидше переводити хворих на підтримуючу терапію.
Методика пульс-терапії глюкокортикоїдами полягає в наступному: впродовж 30-40 хв. довенно вводять 1 г метилпреднізолону, розведеного на 100 мл фізіологічному розчині, на протязі 3-х діб. Окрім метилпреднізолону можна використовувати преднізолон, дексавен, медрол, інші.
Таблиця 5.43.
Показами до проведення пульс-терапії глюкокортикоїдами при системних васкулітах є наступні:
Вузликовий періартеріїт* - Периферична гангрена, полінейропатія, ураження ШКТ, загострення захворювання
Грануломатоз Вегенера* - Ураження нирок, легень, загострення захворювання
Синдром Черджа-Строс* - Загострення захворювання
Гігантоклітинний артеріїт - Розвиток офтальмологічних ускладнень
Хвороба Такаясу* - Період індукції ремісії, загострення захворювання, переопераційна підготовка хворих в активну фазу
Геморагічний васкуліт* - Ураження ШКТ, нирок, загострення
Есенціальна кріоглобулінемічна пурпура** - Ураження нирок, загострення
Облітеруючий тромбангіїт* - Період індукції ремісії, розвиток дистальної гангрени кінцівки
Хвороба Бехчета Розвиток офтальмологічних ускладнень
Хвороба Шегрена*
- Кріоглобулінемічний васкуліт
Ревматоїдний артрит* - Шкірний васкуліт, полінейропатія, дигітальний артеріїт
Примітка: * - звичайно в поєднанні з циклофосфамідом;
** - поєднано з плазмаферезом.
В. Цитостатики.
Для лікування системних васкулітів використовують препарати трьох основних класів: алкілуючі агенти (циклофосфамід, хлорамбуцил), пуринові аналоги (азатіоприн) та антагоністи фолієвої кислоти (метотрексат). Найбільш часто з високою ефективністю застосовується циклофосфамід (циклофосфан).
Активні метаболіти циклофосфану впливають на всі клітини, що швидко діляться, особливо на ті, що знаходяться в S-фазі клітинного циклу.
Механізми дії циклофосфану при васкулітах є наступними:
- викликає абсолютну Т- і В-лімфопенію із переважною елімінацією В-лімфоцитів;
- пригнічує синтез антитів В-лімфоцитами;
- пригніічує антивність нейтрофілів, натуральних кілерів, активованих

 
 

Цікаве

Загрузка...