WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Системні Васкуліти. - Реферат

Системні Васкуліти. - Реферат

шкіри Вузловата еритема, псевдофолікуліт, папулопустульозні висипи, акнеподібні вузлики, виявлені лікарем у хворих, що не отримувалиглюкокортикоїди
Позитивний тест "патергії" Оцінюється лікарем через 24-48 годин
Примітка. Діагноз вважається вірогідним за наявністю трьох критеріїв, при цьому афтозний стоматит є обов'язковою ознакою.
Таблиця 5.40.
Діагностичні критерії хвороби Бехчета
(Насонова В.А., Бунчук Н.В., 1997).
Великі критерії Малі критерії Діагноз
Рецидивуючі афтозні виразки порожнини рота Атрит, арталгії "Повний" тип хвороби Бехчета (4 великі критерії)
"Неповний" тип (3 великих критерія чи 2 великих + 2 малих)
Специфічні типи: з ураженням травного тракту, судин, нервової системи
Почервоніння шкіри Ураження шлунково-кишкового тракту
Ураження очей Ураження ЦНС
" Іридицикліт
" Хореоретиніт Ураження судин (поверхневий тромбофлебіт, тромбоз гибоких вен, оклюзія чи аневризма артерій
Виразки зовнішніх статевих органів Ураження легень і (чи) плеври
Епідидиміт
Випадок хвороби Бехчета в сім'ї
Одним з найважливіших підходів до оптимізації ведення хворих на системні васкуліти пов'язаний з оцінкою "активності" захворювання. Для її оцінки при васкулітах запропоновано декілька шкал, а також критерії активності васкулітів. Найбільш зручною у практичному користуванні є підрахунок індексу клінічної активності васкуліта, що розроблений групою дослідників з Бірмінгему (Англія). Індекс клінічної активності васкуліту (ІКАВ), за R.A.Lugmani et al. (1994), включає декілька ознак, які залежно від локалізації ураження чи втягнення у патологічний процес певної системи органів розподілені на 9 груп. Враховуються тільки ознаки, зумовлені васкулітом, присутні на момент огляду, а також ті, що з'явилися або прогресують упродовж останнього місяця до даного обстеження пацієнта. Дана система представлена в додатках (див. додаток).
Для зручності користування Інститутом ревматології РАМН були розроблені критерії активності системних васкулітів. Ознаки розподілені на 15 груп або кластерів, які виділені за патогенетичним принципом, переважному ураженню систем та органів чи за синдромальною ознакою (Кауфман Е.В., 1995).
Автори присвоїли кожній групі ознак равний бал - 1, якщо прояв був присутнім, та 0, якщо ознака була відсутньою. Ця система представлена в таблиці 64. На її основі розроблені класифікаційне правило і шкала активності васкулітів.
Класифікаційне правило гласить: якщо загальна сума балів дорівнює 0, то захворювання неактивне і не вимагає спеціальної терапії; при загальному значенні 1 захворювання вважається "можливо" активним і вимагає тільки симптоматичної терапії (дезагреганти, ангіопротектори тощо); загальна сума 2-4 - мінімальна активність, яка вимагає "малої" патогенетичної терапії (підтримуючі дози глюкокортикоїдів, цитостатиків, амінохінолонові препарати); 5-7 балів - помірна активність, вимагає "великої" патогенетичної терапії (середні дози глюкокортикоїдів, цитостатиків); нарешті, сума балів 8-10 засвідчує виражену активність процеса, яка вимагає застосування високих доз глюкокортикоїдів, цитостатиків, проведення пульс-терапії та екстракорпоральних методів.
Таблиця 5.41.
Критерії активності системних васкулітів
Критерій Визначення
1. Шкірні прояви Трофічні виразки, геморагії, сітчасте ліведо, вузлики по ходу судин, вузловата еритема, дані біопсії шкірно-м'язового лоскута, що вказують на продуктивний і/чи деструктивний васкуліт
2. Артрит Неерозивний артрит із втягненням двох чи більше периферичних суглобів
3. Тромбози і / чи тромбофлебіти Венозні чи артеріальні тромбози периферичних судин і /або тромбофлебіти
4. Ішемічний синдром кінцівок Прогресуючі порушення кровообігу в кінцівках, що проявляються м'язовою слабкістю і / або парестезіями і / або переміжаючого кульгавістю, або ішемічний синдром з необоротними трофічними змінами
5. Артеріальна гіпертензія Розвиток артеріальної гіпертензії з рівнем діастолічного тиску >90 мм рт.ст.
6. Полінейропатія Прогресуюча полінейропатія, особливо моторна, і /або множинні мононеврити
7. Цереброваскулярний синдром Поступово прогресуючі органічні зміни в мозковій тканині внаслідок хронічної судинної недостатності, не пов'язані з атеросклерозом і есенціальною гіпертензією, і /або психічні розлади (епілептичні напади, психози)
8. Нефропатія Одно з наступних: протеїнурія >0,5 г/добу, гематурія (мікро- чи макро-), циліндурія.
9. Легеневі прояви Одно з наступних: астма (напади ядухи чи дифузні свистячі хрипи на видосі) на момент обстеження, пульмоніт, плеврит і /або легенева гіпертензія
10. Кардіальні прояви Одно з наступних: коронарит, інфаркт міокарда, міокардит і / або ендокардит
11. Абдомінальні прояви Одно з наступних: кишкова ангіна, абдомінальна ішемія, що проявляється дифузним болем в животі, що посилюються після прийому їжі, діареєю
12. Зміни лабораторних тестів Збільшення ШОЕ > 15 мм/год і /або анемія (Hb 9х109/л і / або підвищення рівня сіалової кислоти > 27- од. і / або гіпергамаглобулінемія > 20%.
13. Зміни спеціальних тестів Підвишення рівня імуноглобулінів і /або ЦІК і /або титра антитіл до ДНК, до кардіоліпіну, і /або збільшення спонтанної генерації кисневих радикалів; підвищення рівня постацикліну і /або підвищення рівня гістаміну і /або серотоніну.
14. Порушення реології крові Сладж-феномен за даними бульбарної ангіоскопії, і /або збільшення ступеня агрегації тромбоцитів і /або еритроцитів, і /або ознаки гіперкоагуляції за коагулограмою
15. Терапія глюкокортикоїдами і /чи цитостатиками Проведення терапії глюкокортикоїдами і /або цитостатиками, у толму числі і підтримуючими дозами.
Лікування. Найбільш перспективним напрямком в лікуванні васкулітів вважається етіотропна терапія. Вона особливо важлива при тих захворюваннях, розвиток яких асоціюється з певними інфекційними агентами. Антимікробні препарати, антивірусні і внутрівенний імуноглобулін можуть сприяти елімінації інфекційних агентів, що приймають участь у розвитку васкулітів чи індукують загострення патологічного процесу. Натомість призначення специфічних етіотропних препаратів при системних васкулітах обмежено через відсутність чітких етіологічних агентів основних нозологічних форм. Тому здебільшого проводиться патогенетична терапія. Остання в даний час є агресивною і нагадує імуносупресивну поліхіміотерапію гематологічних захворювань, чого чітко дотримуються за кордоном, але поки що не знайшло поширення в нашій країні. Агресивність терапії визначається не стільки нозологічною формою, скільки швидкістю прогресування деструктивних змін у судинній стінці, наявністю вісцеритів, передусім ураження нирок, та активністю імунного запалення.
В даний час виділяють декілька етапів в лікуванні системних васкулітів:
1) Швидке й ефективне пригнічення імунної відповіді в дебюті захворювання - індукція

 
 

Цікаве

Загрузка...