WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Остеоартроз. - Реферат

Остеоартроз. - Реферат

половині дня і стихає до ранку.
2. Нічний біль у суглобах - турбує хворого в першій половині ночі, спричинюючи безсоння. Болі виникають внаслідок порушення кровообігу в субхондральній кістці і венозного стазу.
3. "Стартовий біль" - різкий біль, що виникає при перших рухах у суглобі і згодом зникає.
4. "Блокадний" біль - раптовий біль в суглобі при найменших рухах внаслідок суглобової миші - защемлення шматочка некротизованого хряща між суглобовими поверхнями.
5. Рефлекторні болі - виникають через реактивний синовіть, котрий призводить до рефлекторного спазму найблизчих м язів і їх гіпоксії.
6. Болі, пов язані з наявністю тендобурситу і періартриту - біль виникає тільки при рухах, в яких приймає цчасть уражене сухожилля, а також при певних положеннях суглоба під час рухів.
7. Поява стійких деформацій суглобів внаслідок формування остеофітів - крайових кісткових розростань
8. Крепітація в суглобах (хворі визначають цей симптом як тріск у суглобі).
9. Виражені порушення статики (coxa vara, coxa valga, genu varum, genu valgum, плоскоступність).
10. Можливе ураження всіх суглобів, але найчастіше вражаються кульшові суглоби, дистальні міжфалангові суглоби.
Клінічні варіанти ОА.
Коксартроз (артроз кульшового суглобу).
Складає 42,7% від усіх клінічних варіантів ОА. Це найбільш важка форма, що спричиняє значний відсоток інвалідизації.
Коксартроз частіше уражає жінок і перебігає в них важче, виникає у віці після 40 років. Коксартроз до 40 років пов'язаний з дисплазією головки стегнової кістки.
Характерними є біль механічного характеру в ділянці кульшового суглобу, що супроводжується тонічною напругою м'язів спини і кульгавістю. Іноді в дебюті хвороби біль може виникати в сідницях, в здухвинній ділянці, в колінах. Ранніми симптомами є обмеження ротації стегна до середини і відведення стегна. У подальшому обмежується зовнішня ротація і приведення стегна. Характерними симптомами є швидка атрофія м'язів сідниць, стегна, згинання в суглобі. При цьому компенсаторно виникає поперековий гіперлордоз, нахил тазу у бік ураженого суглобу, сколіоз.Все це зумовлює біль в спині, у попереку, пов'язані з порушенням постави. Подальше прогресування хвороби веде до вираженої кульгавості, що виникає внаслідок вкорочення кінцівки через її сплощення і підвивих. При двобічному ураженні виникає "качина" хода з перевалюванням тулуба то в один, то в другий бік.
Рентгенографія. У деяких випадках коксартроз виявляється лише на рентгенограмі суглоба в прямій проекції без клінічних ознак. У решта випадках клініка завжди відповідає рентгенологічній стадії.
Початкові ознаки - крапкове відкладання солей кальцію по зовнішньому краю вертлюгової впадини і загострення країв ямки головки в ділянці прикріплення круглої зв'язки. Далі розвивається остеосклероз головки та вертлюгової западини.
Розгорнута стадія - прогресуюче звуження суглобової щілини, формування остеофітів, які з'являються по зовнішньому, а пізніше по внутрішньому краю вертлюгової западини, на голівці стегнової кістки, утворення кісткових кіст у верхній частині вертлюгової впадини, виражений остеосклероз.
Гонартроз (остеоартроз колінного суглобу) - друга за частотою локалізація ОА, складаючи біля третини від усіх випадків недуги. Основні клінічні симптоми пов'язані з болем механічного характеру, що виникають при спуску та підйомі по сходах, при тривалому стоянні на ногах. Біль локалізується по передній і внутрішній поверхні суглобів, ірадіює в гомілку та стопу. При пальпації відзначається місцева болючість, ущільнення сумки суглоба, хруст, нестабільність суглоба, деформація за рахунок остеофітозу та підвивиху, з часом розвивається атрофія м'язів стегна та згинальна контрактура. У 30 - 50% хворих виявляється девіація колінного суглобу (genu varum seu genu valgum).
Рентгенографія. У початкових стадіях відзначається звуження суглобової щілини між надколінником і стегном, латеральні остеофіти надколінника та стегна, субхондральний остеосклероз надколінника. Ці симптоми характерні для надколінниково-стегнового артрозу.
При стегно-великогомілковому артрозі першими ознаками є загострення міжвиросткових горбиків (місця прикріплення хрестовидних зв'язок), пізніше з'являються звуження суглобової щілини, загострення країв виростків стегна, поява остеофітів, підвивихи в суглобі, субхордальні кістки.
Найбільше частими ускладненнями гонартрозу є реактивний синовіт, "блокада" суглобу, остеонекроз виростку стегна, періартрит колінного суглобу з формуванням кили суглобової сумки (кіста Бекера), підвивих надколінника (частіше зовнішній), варусні та вальгусні девіації суглоба.
Остеоартроз дистальних міжфалангових суглобів кисті.
У 50% хворих відзначається ОА даної локалізації з формуванням вузликів Бушара. Від вузликів Гебердена вузлики Бушара відрізняються тим, що розташовуються на боковій поверхні суглобів, тому палець набуває веретеноподібної конфігурації. Рухи в суглобах різко обмежені. ОА суглобів китиць має схильність до частих рецидивів реактивних синовітів.
Діагностика. Діагностичні критерії (Інститут ревматології РАМН, 1986).
1) "механічний"характер болю, що виникає при рухах, після стану спокою, наприкінці дня та в першій половині ночі (3 умовні од.).
2) деформація суглобів за рахунок крайоих кісткових розростань, включаючи вузлики Гебердена (4 ум. од.).
3) рентгенологічні симптоми: звуження суглобової щілини (2 ум. од.), остеосклероз суглобових поверхонь (5 ум. од.), остеофітоз (6 ум. од.). ОА певний - 8 ум. од., ОА вірогідний - 4-7 ум. од., ОА відсутній - менше 3 ум. од.
Таблиця 5.21.
Критерії діагнозу остеоартрозу (Беневоленська Л.И., др., 1993)
Клінічні критерії Рентгенологічні критерії
Болі в суглобах, що виникають наприкінці дня чи/і в першу половину ночі.
Болі в суглобах, що виникають після механічного навантаження і зменшуються у спокої.
Деформація суглобів за рахунок кісткових розростань (включаючи вузлики Гебердена і Бушара). Звуження суглобової щілини
Остеосклероз
Остеофітоз
Для постановки діагнозу остеоартрозу є обов язковим наявність двох перших клінічних і рентгенологічних ознак.
Критерії діагностики коксартрозу (R.D.Althman., 1995):
Варіант 1.
Біль у кульшовому суглобі впродовж більше 2-х тижнів і як мінімум 2 з 3-х критеріїв:
1. ШОЕ 20 мм/год.
2. Остеофіти головки стегнової кістки і /або вертлюгової западини
3. Звуження суглобовоїщілини.
Варіант 2.
Біль у кульшовому суглобі впродовж більше 2-х тижнів і як мінімум 3 з 4-х критеріїв:
1. Зменшення зовнішньої ротації
2. Біль при внутрішній ротації стегна
3. Ранкова скутість 50 років.
Критерії діагностики артрозу кистей (R.D.Althman., 1995):
Варіант 1.
Біль у дрібних суглобах кистей і ранкова скутість в них впродовж більше ніж половини минулого місяця і значне збільшення об єму більше, ніж одного міжфалангового суглоба.
Варіант 2.
Значне збільшення в об ємі двох суглобів чи більше.
Набряк п ястково-фалангових суглобів і більше і деформація більш ніж одного з 10 суглобів.
Рентгенографія суглобів.
Головні рентгенологічна ознаки остеоартрозу:
- Остеофіти - кісткові крайові розростання, які збільшуються площу стикання, змінюють конгруентність.
- Звуження суглобової щілини більш виражене у сегментах, що несуть більше вагове навантаження (у колінних

 
 

Цікаве

Загрузка...