WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Подагра. - Реферат

Подагра. - Реферат

триває 3-4-10 днів. Поступово всі симптоми поволі регресують. Наступний напад виникає черед деякий час.
2. Підгостра форма може перебігати у вигляді моноатриту типової локалізації, проте з незначним болем і помірними ексудативними явищами.
3. Ревматоїдоподібний варіант характеризується ураженням дрібних суглобів кистей, променевозап'ясткових суглобів.
4. Псевдофлегмонозна форма проявляється моноартритом любої ло-калізації з різко вираженими запальними явищами уділянці суглоба, високою температурою тіла, остудою, значним лейкоцитозом, тобто картина нагадує флегмону.
5. Малосимптомна (арталгічна) форма визначається незначний біль, іноді із змінами шкіри над суглобом. Діагноз підтверджується лише підвищеним рівнем сечової кислоти у крові.
6. Абортивна більш притаманна жінкам, напад гострого артриту починається і регресує впродовж 2-3 годин.
7. Мігруюча властиво виникнення гострих нападів подагричного артриту у різних (нетипових) суглобах.
Головні синдроми і симптоми.
1. Хронічний подагричний артрит. Частіше уражаються суглоби сту-пень: з'являється дефігурація суглоба, обмеження рухомості. Суглоби деформуються за рахунок вузликових відкладень, кісткових розрозтань, підвивихів, контрактур тощо. Раніше за всі суглоби деструкції піддається І-й плеснофаланговий суглоб.
2. Тофуси. Утворюються при хронічній подагрі і її перебізі більше 5 років. Локалізуються частіше в ділянці міжфалангових суглобів, на розгинальних поверхнях, по краях вушних мушлей, у ділянці хрящової перетинки носа, на чолі, в районі ахілового сухожилля. Шкіра над ними витончується, стає блискучою. Розміри тофусів коливаються від 1-2 мм до 10-12 см в діаметрі. Вміст тофусів може розріджуватіся і виділятися назовні через нориці, проте інфікування відбувається рідко (урати володіють бактерицидною дією). Частота виникнення тофусів прямо пропорційна тривалотсі хвороби.
1. Подагрична нефропатія. Нирки є одними з головних органів-мішеней при порушенні пуринового обміну. Частота ураження нирок у хворих на подагру коливається від 30% до 75%. При використанні радіоізотопної ренографії порушення функції нирок в даний діагностуються у 93% пацієнтів. Ураження нирок при подагрі об єднують єдиним терміном "подагрична нирка". Виділяють 3 варінти ураження нирок при подагрі:
- інтерстиціальний нефрит;
- утворення каменів і формування сечокам яної хвороби;
- гостра блокада нирок сечовою кислоьлю з розвитком гострої ниркової недостатності.
Ознаки подагричної нирки проявляються поступово і можуть тривалий час залишатися непоміченими через відсутність яскравих клінічних симптомів. Гіперурикемія, що виникає, деяких час компечується збільшеною канальцевою секрецією. Компенсаторне зростання екскреції сечової кислоти нирками, з одного боку, певною мірою стримує прогресування подагри, а з іншого, сприяє розвитку нефропатії.
Найбільш частою ознакою ураження нирок при подагрі є помірно виражена протеїнурія, яка відмічається у 20-24% хворих. На тлі уролітіазу може розвиватися вторинний пієлонефрит. Тривалий перебіг інтерстиціального нериту, вторинного пієлонефриту призводять до розвитку гломеруло- і нефросклерозу, формується хронічна ниркова недостатність.
1. Позасуглобові прояви подагри: вражаються м'язи, зв'язковий апарат (ахілліт), розвивається подагричний фарингіт та тонзиліт, подагра кісточок середнього вуха. Під час гострих нападів подагри відмічають гепатопатію, викликану утворенням подагричних вузлів в печінці, специфічні ураження очуе, що перебігають за типом уриту, іридоцикліту, кон юнктивіту; періодичні напади мігрені, алергічні прояви у виді екземи чи бронхоспастичного синдрому, подагричні флебіти.
Діагностика. Діагностичні критерії подагри (АРА, 1975).
І. Наявність характерних кристалічних уратів в суглобовій рідині.
II. Наявність тофусів, що,вміщують кристалиісечової кислоти, що
підтвержено хімічно.
III. Наявність 6 з 12 нижчеперелічених критеріїв:
1. Наявність в анамнезі чи при спостереженні повторних атак гострого артриту.
2. Розвиток максимуму запалення впродовж першої доби. З, Моноартикулярний характер артриту.
4. Гіперемія шкіри над запаленим суглобом.
5. Болючість та припухлість І плеснефалангового суглобу.
6. Однобічне ураження І плеоноФлангового суглобу.
7. Вузликові утворення, що нагадують тофуси.
8. Гіперурикемія: 0,42 ммоль/л і більше у чоловіків та 0,36 ммоль/л і більше у жінок.
9. Асиметричне ураження суглобів на рентгенограмі.
10. Субкортикальні кісти на місці відкладення уратів в епіфізах кісток (симптом "пробойника" на рентгенограмі).
11. Відсутність флори при посіві суглобової рідини. Рентгенографія суглобів.
Рентгенографія.
При гострому артриті специфічних змін на рентгенограмі не виявляються. Вірогідні рентгенологічні ознаки подагри заявляються не раніше, ніж через 5 років від початку захворювання. При цьому одночасно можна спостерігати ознаки деструкції, дегенерації і регенерації. Типовими ознаками є розвиток білясуглобового остеопорозу, симптом "пробойника", що виявляється у вигляді круглих "штампованих" вогнищ просвітлень величиною від декількох мм до 2-3 см у діаметрі. Більш характерною є деструкція не тільки субхондральної ділянки кістки, але й усього епіфізу і навіть частини діафізу (внутрісуглобовий остеоліз). Типовим є симптом "вздуття кісткового краю" на порозними чи кістоподібно зміненими ділянками кісток. У рідких випадках можливе повне руйнування епіфізів і заміщення їх уратними масами. При тривалому перебізі артриту рентгенологічно виявляються симптоми вторинного артрозу.
Рентгенологічні стадії хронічного подагричного артриту (Е. Каvenoki-Mince, 1987).
І крупні кісти (тофуси) в субхондральній кістці і у більш глибоких шарах, іноді ущільнення м яких тканин,
II крупні кісти біля суглоба і дрібні ерозії на суглобових поверхнях, постійне ущільненя білясуглобових м яких тканин, іноді з кальцифікатами.
III великі ерозії не менше ніж на 1/3 суглобової поверхні, остеоліз епіфіза, значне ущільнення м яких тканин з відкладенням вапна.
Дослідження синовіальної рідини.
Колір прозорий, в язкість не змінена, число лейкоцитів - 1-15 х 109 /л, гранулоцитів - 25-75%. Мікроскопічно визначаються кристали уратів.
Лабораторні показники.
1) Підвищення вмісту сечової кислоти в крові у чоловіків більше 0,42 ммоль/л та у жінок більше 0,36 ммоль/л.
2) У період гострого подагричного артриту визначається

 
 

Цікаве

Загрузка...