WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Хронічний гастрит - Реферат

Хронічний гастрит - Реферат

аліментарні та фактори зовнішнього середовища, локалізований в тілі шлунка (тип А).
3) Особливі форми, до яких належать:
а) хімічний - який виникає в результаті дії нестероїдних протизапальних засобів;
б) радіаційний, що розвивається в результаті дії різних доз радіоактивного випромінювання;
в) лімфоцитарний, етіологія якого не до кінця вияснена. Можливо, має місце зв'язок з хелікобактеріями, а також імунні механізми, оскільки цей варіант гастриту асоційований з глютеновою ентеропатією;
г) еозинофільний, що розвивається при харчовій алергії та інших алергічних захворюваннях;
д) гранульоматозний, асоційований зсаркоїдозом, хворобою Крона, гранульоматозом Вегенера (за виключенням НР-інфекції);
ж) інші інфекційні, що викликаються гастроспірилами, цитомегаловірусами.
Приклади формування діагнозу:
1. Хронічний неатрофічний гастрит (тип В), асоційований з хелікобактерною інфекцією, помірної активності, з підвищеною секреторною функцією шлунка.
2. Хронічний гранульоматозний, пангастрит, асоційований з саркоїдозом, з пониженою секреторною функцією шлунка.
Клінічна картина. Ведучими в клінічній картині неатрофічного гастриту типу В є:
а) больовий;
б) синдром ацидизму (кислої диспепсії).
1. Болі при гастриті В мають виразкоподібний характер, вони достатньо інтенсивні, частіше локалізуються в правій половині епігастрію, виникають натще або через 1-1,5 години після їди, зменшуються після прийому їжі.
2. Синдром кислої диспепсії проявляється печією, відрижкою кислим і наявністю кислого присмаку в роті, відчуттям пекучого болю в епігастральній ділянці, схильністю до закрепів, обкладанням язика білим налетом.
Для гастриту А (атрофічного, мультифокального) характерні слідуючі синдроми і симптоми:
1. Синдром шлункової диспепсії, який проявляється відчуттям важкості та розпирання в надчеревній ділянці після прийому їжі, нудотою, відрижкою повітрям, їжею, тухлими яйцями, неприємним смаком в роті, деяким зниженням апетиту, інколи блювотою їжею.
2. Синдром недостатності травлення і всмоктування (кишкової диспепсії), для якого характерні здуття живота, надмірне вурчання та переливання, схильність до проносів, а при тривалому розвитку захворювання - помірним і поступовим схудненням, гіпопротеїнемією і гіпоальбумінемією.
3. Анемічний синдром з розвитком В12-дефіцитної анемії, для якої характерні загальна слабість, головні болі, головокружіння, яскраво-червоний язик із згладженими сосочками, зниження в крові рівня гемоглобіну, кількості еритроцитів, підвищення кольорового показника, лейкопенії.
4. Синдром гіповітамінозу, що проявляється дефіцитом різних вітамінів, частіше групи В, а клінічно - сухістю шкіри, заїдами в кутах рота, погіршенням зору, кровоточивістю і запаленням ясен, дерматитами, ламкістю нігтів.
5. Дизелектролітний синдром, появляється як наслідок проявів синдрому порушення перетравлення і всмоктування при дифузній атрофії слизової оболонки шлунка і проявляється дефіцитом в організмі різних іонів. Зокрема, дефіцит іонів калію може викликати зниження інтервалу S-Т нижче ізолінії та появу від'ємного зубця Т; іонів кальцію - остеодистрофії, іонів заліза - помірно вираженої залізодефіцитної анемії.
6. Синдром варіабельної полігландулярної ендокринної недостатності проявляється слабо вираженими порушеннями зовнішньосекреторної функції підшлункової залози наднирників, щитовидної залози, статевої функції.
7. У жінок нерідко при ХГ типу А відмічається астеноневротичний синдром, для якого характерні слабість, парестезії, холод в кінцівках, порушення сну. Останні 5 синдромів характерні для тривало перебігаючого атрофічного гастриту, пангастриту.
В клінічній картині хімічного гастриту ведучим є:
1) больовий; 2) диспепсичний; 3) анемічний та, дещо рідше, демпінг-синдром і гіпоглікемії.
Болі при даному варіанті гастриту виникають після їжі, мають пекучий характер, не завжди зникають після прийому антацидів, підсилюються під час їди і супроводжуються блювотою з домішками жовчі.
Серед особливостей диспептичного синдрому при хімічному гастриті відмічається часто зригування та блювота жовчю, яка приносить полегшення, гіркота в роті, печія, нудота.
Оскільки найчастіше лімфоцитарний гастрит розвивається при глютеновій ентеропатії, то в клінічній картині ХГ переважають симптоми основного захворювання. Інколи перебіг лімфоцитарного гастриту нагадує клінічну картину гастриту В.
При гранульозному гастриті специфічних клінічних симптомів немає. Найчастіше відмічаються тупі болі в епігастрії без чіткого зв'язку з прийомом їжі. Нерідко появляється відчуття важкості і переповнення в шлунку, нудота і блювота, що приносять полегшення, відрижка повітрям і здуття живота.
Для еозинофільного гастриту характерне відчуття розпирання та болі в животі розлитого характеру, блювота, проноси, що виникають після прийому молока, яєць, риби, горіхів, цитрусових. Інколи при цьому з'являються свербіння в ділянці анального отвору. Одночасно у таких хворих мають місце в анамнезі алергічні захворювання, клінічна картина яких була строкатою(від алергічного риніту до ангіоневротичного набряку, кропивниці і астми). Часто в них діагностується екзема, еозинофілія в периферичній крові.
Діагностика хронічного гастриту:
1. Всебічне вивчення клінічних симптомів і синдромів.
2. Фіброезофагогастродуоденоскопія з послідуючим цитологічним дослідженням мазків, відбитків та біоптатів слизової тіла і антрального відділу шлунка.
Біоптати потрібно брати в ділянці з найбільшою гіперемією і набряком (3-5 біоптатів з кожного відділу).
Для антрального гастриту (тип В) характерні слідуючі ознаки:
- гіперемія
- набряк слизової цього відділу
- добре виражені підслизові крововиливи і ерозії
- гіперплазія складок
- ексудація
- антральний спазм.
Для фундального гастриту характерні такі ендоскопічні ознаки:
- блідість слизової тіла шлунку
- її стонченість
- згладженість складок в тілі і антральному відділі
- плямиста гіперемія
- просвітлення судин
- підвищена ранимість
3. Визначення ступеня обсіменіння слизової антрального відділу і тіла шлунку хелікобактеріями.
a) мазки-відбитки фарбують по

 
 

Цікаве

Загрузка...