WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Псоріатична артропатія. - Реферат

Псоріатична артропатія. - Реферат

деформація - "пальці, розвіяні вітром"), різноспрямовані згинальні і розгинальні контрактури. Діагностується у 5% хворих.
- Псевдоподагричний варіант із гострим початком і ураженням І-го плеснофалангового суглоба. Подібність додає гіперурикемія, яка виникає при поширеному псоріазі внаслідок оновлення епідермальних клітин і посиленого утворення пуринів із клітинних ядер.
- Спондилоартричний варіант. Рідко проявляється клінічно, оскільки зачіпляє невеликі ділянки хребта і незначно порушує його функцію.
- ПА частіше перебігає як моно- чи олігоартрит крупних суглобів та сакроілеїт і має значну клініко-рентгенологічну подібність до РА.
2. Ураження нігтів.
У 50-80% як еквівалент псоріатичних фокусів на шкірі, діагностується "нігтьовий псоріаз". Характерна дистрофія нігтьових пластинок ("керосинові плями"), оніхолізис, (втягнення і атрофія нігтьових пластинок), "наперстковидна" втиканість нігтів, характерні зміни латерального відділу вільного краю нігтів (потемніння, брудно-сіре забарвлення), піднігтьовий гіперкератоз у вигляді горизонтальних гребенів, оніхогрифоз.
3. Ураження шкіри. Головним проявом і діагностичною ознакою є псоріатичні бляшки. Вони уявляють собою чітко відмежовані від здорової шкіри папули рожевого кольору від 2-3 мм до 1-2 см в діаметрі, вкриті сріблясто-білими лусочками. Їх зіскоб надає бляшкам вигляду "стеаринових" плям і може викликати точкову кровотечу (симптом "кровавої роси").
Псоріатична артропатія може поєднуватися з ураженням очей (ірит, іридоцикліт, передній увеїт), урогенітальною патологією. При злоякісному перебігу псоріатичної артропатії можливі висока лихоманка гектичного типу з остудою, прогресуюче схуднення, алопеція, збільшення лімфатичних вузлів, особливо здухвинних. З внутрішніх органів частіше зустрічається ураження серця за типом міокардиту, характерним є гепатит, гломерулонефрит, при тривалому перебізі - амілоїдоз нирок.
Діагностика. При шкірному псоріазі трактування ураження суглобів не викликає сумнівів. Якщо висипань на шкірі немає, то, аналізуючи нозологію периферичного артриту, слід врахувати особливості суглобового синдрому, вказівки на псоріаз в анамнезі чи його наявність у кровних родичів.
Діагностичні критерії ПА (Mathies H., 1974).
1. Ураження дистальних міжфалангових суглобів кистей.
2. Одночасне ураження п'ястково-фалангового, проксимального і дистального міжфалангових суглобів ("вісьове ураження").
3. Раннє ураження суглобів ступнів, включаючи великий палець.
4. Болі в п'ятках (підп ятковий бурсит, торзалгія).
5. Наявність псоріатичних фокусів на шкірі чи типове ураження нігтів, що підтверджено дерматологом.
6. Псоріаз у близьких родичів.
7. Від'ємна реакція на ревматоїдний фактор.
8. Рентгенологічні прояви ураження суглобів кистей і ступнів - остеоліз у поєднанні з кістковими розростаннями, періостальні нашарування, відсутність епіфізарного остеопорозу.
9. Клінічна (частіше рентгенологічні) симптоми однобічного сакроілеїту.
10. Рентгенологічні ознаки спондиліту - грубі паравертебральні оссифікати.
Діагностичне правило: діагноз є вірогідним в тому випадку, коли наявні 3 критерії, один з яких обов'язково повинен бути 5-м, 6-м, 8-м. При наявності ревматоїдного фактора необхідно п ять критеріїв, серед яких обов язково повинні бути 9-й і 10-й.
Рентгенологічне обстеження суглобів.
Характерні симптоми: деструктивний процес епіметафізарних відділів суглобових кісток, зазубреність коркового шару, остеоліз кінцевих фаланг;
Псоріатична артропатія має певні особливості, влативі лише цій формі. Так, остеопорох, притаманний для багатьох запальних захворювань суглобів, явно виявлється тільки на пояатку захворювання і при мутилюючій формі. Для псоріатичної артропатії властивий розвиток ерозивних змін в ділянці дистальних міжфалангових суглобів. Ерозії, виникаючи по краях суглобів, у подальшому поширюються на їх центр. При цьому відбувається сточування верхівок термінальної і середньої фаланг з одночасним витонченням діафізів середніх фаланг, а друга поверхня суглоба деформується у вигляді увігнутості, що формує рентгенологічний симптом "олівця в стакані" і "чашки з блюдцем". Патогномічним є розвиток анкілозів усіх суглобів одного й того пальця ("вісьове ураження"). Характерною рентгенологічною ознакою також є проліферативні зміни у вигляді кісткових розростань навколо ерозії кістки у основі і верхівки фаланг. Остеоліз кісток, що утворюють суглоб, є відмітною ознакою мутилюючого артриту.
Лабораторні дані.
1. загальний аналіз крові - гіпохромна анемія, лейкоцитоз, підвищення ШОЕ.
2. біохімічні аналізи крові - підвищення рівня серомукоїду, фібриногену, сіалової кислоти, кислої фосфатази, ?2- і ? - глобулінів.
3. негативний результат на RF, проте у 5-10% хворих на псоріатичну артропатіювиявляється RF.
4. дослідження синовіальної рідини - високий цитоз (до 10 - 15 - 20), нейтрофільоз, в'язкість знижена, муциновий згусток пухкий.
Лікування. Лікування псоріазу проводиться дерматологом, проте це не впливає на перебіг суглобового синдрому. При "зимових" формах псоріазу використовують ультрафіолетове опромінення. Показане місцеве використання мазей (в тому числі й гормональних) у стаціонарну стадію. У прогресуючу стадію застосовують седативні засоби, снодіючі, анксіолітики, нейролептики.
Лікування артропатії проводиться нестероїдними протизапальними засобами. Використовують ті засоби, кі володіють високою терапевтичною активністю і мінімальними побічними ефектами. Застосовують індометацин 100-150 г/добу, бутадіон по 0,15 г 4 рази/добу, вольтарен100-150 мг, ібупрофен 400 мг 3-4 рази на добу, мелоксикам, німесил тощо. Призначення НСПЗП при псоріатичній артропатії слід проводити обережно, оскільки ці препарати відносять до групи засобів, що можуть провокувати загострення процесу.
Обов язковим компнентом протизапального лікування є міуева терапія у вигляді внутрісуглобових ін єкцій глюкокортикоїдів у ділянку запалених суглобів, особливо це поширено при моно- і олігоартритах. Використовуються препарати пролонгованої дії (дипроспан, депо-медрол, ін.).
При рентгенологічних ознаках кістково-хрящової деструкції і неефективності попередньої терапії переходять на базові засоби. Арсенал базових препаратів подібний до ревматоїдного артриту.
1) Кризанол та інші препарати золота (по 17,5 - 35 мг чистого золота на тидень). Схеми ідентичні лікуванню ревматоїдного артриту.
2) Сульфасалазин або салазопіридазин - призначають 0,5 г/добу впродовж тижня, потім дозу підвищують кожний тиждень до терапевтичної - 2 г/добу. При ефективності терапії і добрій переносимості терапію продовжують нескінченно довго.
3) Метотрексат - 7,5 мг/тиждень за схемою: по 1табл. (2,5 мг) 3 рази на тиждень із перервою в 12 год.
Амінолонові препарати в лікуванні ПА не використовують, так як вони можуть спровокувати розвиток ексфоліативного дерматиту і генералізацію процесу. Серед базових препаратів найбільш дієвими виявлилися препарати золота і салазопохідні препарати.
Застосування системної глюкокортикоїдної терапії обмежується тільки короткими курсами (до 6 тижнів), використовують невисокі дози (5,-10 мг/добу).
PUVA - терапія: (фотохіміотерапія) - опромінення довгохвильовими (315 - 400 нм) ультрафіолетовими променями у поєднанні із фурокумарином (псораленом). Сеанси фотохіміотерапії проводять з інтервалом в 2-3 дні з поступовим збільшенням дози ультрафіолетового опромінення на 0,5-1,5 Дж/см3. Курс ПУВА-терапії становить 25-30 процедур.
У комплексній терапії широко використовують судинотропні препарти (реополіглюкін, пентоксифілін, дипіридамол, гепаринтерапію). Корекція реологіних властивостей крові особливо важлива у пацієнтів із мутилюючим артритом.
Застосовують лікувальну гімнастику, фізіотерапію: фонофорез гідрокортизону, ультразвук, парафінові і грязеві аплікації, родонові чи сірководневі ванни.
Прогноз. В цілому сприятливий. При важких формах ПА можлива рання інвалідизація хворого.
Профілактика. Полягає у попередженні і своєчасному усуненні порушень функцій різних систем і органів, здатних сприяти виникненню псоріазу. При цьому велике значення має нормалізація нервово - психічного статусу, дотримання режиму праці та відпочинку, адекватне харчування.

 
 

Цікаве

Загрузка...