WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Псоріатична артропатія. - Реферат

Псоріатична артропатія. - Реферат


Реферат на тему:
Псоріатична артропатія.
Визначення. Псоріатичний артрит (ПА) - самостійна нозологічна форма хронічного запального ураження суглобів, що розвивається у хворих на псоріаз. ПА виявляється у 5-7% хворих на псоріаз. Патологічний процес розвивається здебільшого в тканинах опорно-рухового апарату і призводить до ерозивного артриту, внутрісуглобового остеолізу і спондилоартриту.
Псоріатична артропатія входить до груп серонегативних спондилоартритів, захворювань, що характеризуються частим ураженням сакроілеальних з єднань, асиметричним ураженням суглобів, відсутністю ревматоїдного фактора в крові, шкірно-слизовими, а іноді і судинними пораженнями, сімейною агрегацією та асоціацією з HLA B27.
Етіологія, патогенез. Псоріаз - захворювання, що характеризується, передусім, гіперплазією епідермісу, причина якої остаточно не встановлена. В останні роки псоріаз і псоріатичну артропатію розглядають як клінічні прояви системного процесу в рамках псоріатичної хвороби.
Провідні теорії:
- генетична, що доводить високе виявлення псоріазу у близнюків, близьких родичів;
- носійство генів HLA B13; B17; B38; B39; CV6 і DR7.
Несприятлива спадковість проявляється фенотипічно під впливом несприятливих (провокуючих) чинників: інфекційні агенти (стрептокок, стафілокок, гриби, віруси), ендокринні фактори (пубертатний період і постменопауза характеризуються піком захворюваності на псоріаз), захворювання шлунково-кишкового тракту (гатсрит, холецистит, дисбіоз кишечнику), психоемоційні стреси, застосування медикаментів (літій, -адреноблокатори, амінохінолони, деякі нестероїдні протизапальні тощо).
Послідовність розвитку патологічного процесу при псоріатичній хворобі схематично може бути представлено наступним чином. Під впливом провокуючих факторів у схильних осіб виникають дефектні кератиноцити, що уявляють собою шкірний антиген, активуючий місцевий імунний захист (фагоцити CD4+, CD8+, В-лімфоцити, натуральні кіллери із продукцією прозапальних цитокінів - інтерлейкінів-1, -8, фактору некрозу пухлин, колоінєстимулюючих факторів і посилення експресії цитокінових рецепторів і молекул адгезії на поверхні клітин шкіри інших видів сполучної тканини). У процесі розвитку імунної реакції відбувається часткова елімінація антигену з організму та одночасно відбувається пошкодження нових клітин, формуються аутоантигени, порушується природна толерантність. В організмі формуються сенсибілізовані лімфоцити і антитіла до аутоантигенів. Виникає хибне коло: поступлення антигену імунна реакція пошкодження тканин поступлення аутоантигену імунна реакція і т.д.
Підтвердженням концепції про псоріаз як про системне захворювання, є злоякісний перебіг псоріатичної артропатії, при якій чітко прослідковується взаємозв язок і взаємозалежність шкірного і суглобового синдромів, а також втягнення в процес більшості систем і органів.
Класифікація. Загальноприйнятої класифікації псоріатичного артриту немає. Зазвичай виділяють 5 варіантів його перебігу:
1) асиметричний олігоартрит;
2) артрит дистальних міжфалангових суглобів;
3) симетричний ревматоїдоподібний артрит;
4) мутилюючий артрит;
5) псоріатичний спондиліт.
У клініці часто користуються класифікацією, запропонованою В.В.Бадокіним (1995), що представлена в таблиці 5.18.
Ступені активності характеризують запальний процес як у ділянці суглобів, так із боку інших органів і визначаються за критеріями, запропонованими А.И.Нестеровым и М.Г.Астапенко для ревматоїдного артриту.
1) Мінімальний ступінь активності - проявляється незначними болями при рухах, ранкова скутість відсутня чи її тривалість не перевищує 30 хв. ШОЕ до 20 мм/год. Температура тіла нормальна. Ексудативні прояви в ділянках суглобів відсутні або слабко виражені. ІНші запальні симптоми не виявляються.
2) Помірний ступінь активності - болі у спокої і при рухах. Ранкова скутість триває до 3 год. У ділянках суглобів відзначаються помірні, але стійкі ексудативні симптоми. ШОЕ у межах 20-40 мм/год. Значний лейкоцитоз, зсув формули вліво. Температура субфебрильна.
Таблиця 5.18.
Класифікація псоріатичного артриту
Клінічна форма Клініко-анатомічний варіант суглобового синдрому Системні прояви
1. Тяжка
2. Звичайна
3. Злоякісна
4. Псоріатичний артрит у поєднанні з:
- дифузними захворювання сполучної тканини
- ревматизмом
- хворобою Рейтера
- подагрою 1. Дистальний
2. Моноолігоартритичний
3. Остеолітичний
4. Сподилоартритичний А. Без системних проявів
В. Із системними проявами: трофічні порушення, генералізована аміотрофія, поліаденія, кардит, вади серця, неспецифічний реактивний гепатит, цироз печінки, амілоїдоз внутрішніх органів, дифузний гломерулонефрит, ураження очей, поліневрит, синдром Рейно
Характер і стадії псоріазу Фаза і активність Рентгенологічна характеристика Функціональна здатність суглобів
А. Характер
1. Вульгарний:
- вогнищевий
- поширений
1. Ексудативний
2. Атиповий:
- пустульозний
- еритродермічний
- рупіоїдний (з особливо виразним гіперкератозом)
Б. Стадії
1. Прогресуюча
2. Стаціонарна
3. Регресуюча
4. Псоріаз нігтів А. Активна фаза
1. Мінімальна
2. Помірна
3. Максимальна
Б. Ремісія
А. Периферичні суглоби:
І. Білясуглобовий остеопороз
ІІА. Те саме + звуження суглобової щілини, кістоподібні просвітлення кісткової тканини
ІІБ. Те саме + поодинокі узури
ІІІ. Те саме + множинні узури
IV. Те саме + кісткові анкілози
Б. Крижово-здух-винні з єднання:
І. Нечіткість суглобової щілини, слабко виражений остеопороз
ІІ. Звуження чи розширення суглобової щілини, субхондральний остеосклероз
ІІІ. Те саме + часткове анкілозування
IV. Те саме + повне анкілозування
В. Анкілозуючий спондилоартрит із:
а) синдесмофітами і параспинальними оссифікатами
б) анкілозами міжхребцевих суглобів
А. Збережена
Б. Порушена
ІІ. Професійна здатність втрачена
ІІІ. Втрачена здатність до самообслуговування
3) Максимальний ступінь активності - сильні болі у покої і при рухах. Ранкова скутість триває більше 3 год. Виражені ексудативні явища в ділянках суглобів і періартикулярних тканин. Значне підвищення показників гострофазових білків.
Класифікація МКХ-10
М 07 Псоріатичні та ентеропатичні артропатії
М 07.0 Дистальна міжфалангова псоріатична артропатія (L 40.5)
М 07.1 Псоріатичний артрит (L 40.5)
М 07.2 Псоріатичний спондиліт (L 40.5)
М 07.3 Інші псоріатичні артропатії (L 40.5)
Приклади формулювання діагнозу.
1. Псоріатична артропатія, тяжка форма, поліартритичний варіант із системними проявами (амілоїдоз нирок, ХНН термінальна). Поширений вульгарний псоріаз, прогресуюча стадія. Активна фаза, активність ІІІ, стадія ІІІ, ФНС ІІ.
2. Псоріатична артропатія, звичайна форма, дистальний варіант, без системних проявів.Обмежений вульгарний псоріаз, стаціонарна стадія. Активна фаза, активність ІІ, стадія ІІІ. ФНС І.
3. Псоріатична артропатія, тяжка форма, спондилоартритичний варіант із системними проявами ( аортит, лівобічний передній увеїт). Долонно-підошвенний пустульозний псоріаз, прогресуюча стадія. Активна фаза, активність ІІІ, стадія ІІБ. Двобічний сакроілеїт IV стадії, множинні синдесмофіти. ФНС ІІІ.
Клініка.
1. Суглобовий синдром.
ПА відрізняється дебютним різномаїттям та непередбачуваністю перебігу.
Розрізняють декілька типових для ПА форм суглобового синдрому.
- Поліартрикулярне запалення дистальних міжфалангових суглобів. Шкіра над ними набуває бузкового кольору, що у поєднанні з набряклістю викликає "редископодібну" дефігурацію кінцевих фаланг. Характерна для 5-10% хворих.
- Одночасний ("вісьовий") артрит усіх трьох суглобів окремих пальців з їх дифузним припуханням ("пальці-сосиски"). Характерно для 35 - 42 % пацієнтів.
- Розсереджене ураження декількох міжфалангових і п'ясткофалангових (плеснофалангових) суглобів: на одному пальці - дистального, на іншому - проксимального тощо. У 10-12 %.
- Мутилюючий (спотворюючий) артрит, що уражає переважно суглоби кистей. У результаті прогресуючої деструкції суглобів і остеолізу відбувається вкорочення пальців, їх викривлення, розвиваються різні девіації (типова

 
 

Цікаве

Загрузка...