WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Ревматоїдний артрит. - Реферат

Ревматоїдний артрит. - Реферат

механізми РА. Вони здатні на тривалий час пригнічувати активність захворювання, стабілізувати рентгенологічну картину і навіть сприяти заживленню кісткових ерозій.
Найбільш частим показом до застосування базисних препаратів є РА, перебіг якого не контролюється НСПЗП (Сигидин Я.А., 1990).
Показами до застосування базисних препаратів при РА є (Barnes C.G., 1990):
1. Збереження активності ревматоїдного процесу впродовж 6 міс., незважаючи на постійний прийом НСПЗП.
2. Поява ознак прогресування захворювання:
a) втягенння в патологічний процес нових суглобів;
b) виявлення наростання титру РФ;
c) виявлення при рентгенологічному дослідженні початкових ознак деструкції суглобового хряща (звуження суглобової щілини) та кісткових ерозій.
Таблиця 5.11.
Тактика і стратегія лікування РА.
Ексудативна стадія РА
Призначити один з нестероїдних протизапальних препаратів
Через 7-10 днів оцінити місцевий ефект терапії
Ефект є Ефекту немає
Продовжити лікування Змінити НСПЗП
Через 1 місяць оцінити вплив НСПЗП на активність процесу
Активність зменшилася Активність не зменшилася
Продовжити лікування Змінити НСПЗП
Через 6 місяців оцінити вплив НСПЗП на стан кістково-суглобової тканини і перебіг процесу
Кістково-хрящової деструкції і ознак генералізації процесу немає З'явилася кістково-суглобова деструкція чи інші ознаки прогресування РА
Продовжити лікування НСПЗП Підключити один з базисних засобів
Через 6 місяців оцінити вплив обраного базисного засобу на динаміку кістково-суглобової деструкції і перебіг процесу
РА не прогресує РА прогресує
Лікування продовжити Змінити базисний засіб і т.д.
3. Потреба у великих дозах гормонів та глюкокортикоїдна залежність.
Таким чином, згідно з вказаними показами, базисні або "модифікуючі хворобу" антиревматичні засоби потрібно призначати відразу після постановки вірогідного діагнозу активного ревматоїдного артриту .
Загальними особливостями терапевтичного впливу базисних препаратів є:
Повільний розвиток лікувального ефекту і повільне досягнення терапевтичного ефекту (зазвичай через 3-5 міс. після початку лікування);
Виразне пригнічення імунних, лабораторних, клінічних проявів хвороби;
Сповільнення темпів суглобової деструкції;
Збереження ознак покращання і навіть ремісії впродовж декількох місяців після відміни препарату, що пов'язано з кумуляцією лікарських засобів в організмі;
Подібна ефективність усіх базисних засобів (особливо на ранній стадії недуги), яка знижується відповідно до прогресування хвороби, коли на перший план виступає індивідуальний підбір препаратів;
Висока частота побічних реакцій, які, головним чином, і зумовлюють припинення лікування та відміну препарату.
ПРЕПАРАТИ ЗОЛОТА. Механізм дії: препарати золота нагромаджуються в системі мононуклеарних фагоцитів і синовіальної оболонки, де гальмують функцію макрофагів, нейтрофілів, імунопатологічні реакції і утворення ревматоїдного фактору, пригнічують активність комплементу, синтез прозапальних простагландинів, вихід з лізосом протеолітичних ферментів.
Для ауротерапії використовують препарати з дом"язовим та пероральним способом введення: кризанол, санакризин, міокризин, ауранофін, сальганол-В, ауроміоза та інші.
Кризанол - суміш 70% кальція ауротіопропанолсульфатону та 30% кальція глюконату. 1 мл препарату вміщує 17 мг здота.Вводять дом"язово спочатку 0,5 мл 5% розчину, а потім по 1 мл 2 рази у тиждень 2 місяці, потім по 1 мл 1 раз у тиждень 7-8 місяців, поті по 2 мл 1 раз у 2 тижня. Лікування тривале. Покращання наступає після введення 300-400 мг золота.
Санакризин - вводиться дом"язово по 50 мг ( 25 мг золота) аналогічно кризанолу.
Ауранофін - препарат золота для прийому всередину. Добова доза 6 мг.
При лікуванні препаратами золота можливі наступні побічні реакції: дерматити та шкірний висип ("золотий дерматит"), стоматит, випадіння волосся, кон'юнктивіт, лихоманка, ураження нирок, тромбоцитопенія, лейкопенія, апластична анемія, ураження печінки, проноси.
Тривале застосування препаратів золота здатне загальмувати прогресування РА, індукувати ремісію, навіть на 4-5 років, в окремих випадках відновити кісткову структуру, незважаючи на узури. Показами до призначення препаратів золота є суглобова форма ревматоїдного артриту при відсутності ефекту від терапії НСПЗП, швидке прогресування РА, кісткова деструкція, високі титри ревматоїдного фактора. Потрібно зазначити, що ауротерапія ефективна при серопозитивному РА, а при серонегативному виявляється не дієвою та погано переноситься хворими.
ІМУНОДЕПРЕСАНТИ-ЦИТОСТАТИКИ. На сьогодняшній день ці препарати є найпотужнішими засобами патогенетичної терапії ревматоїдного артриту. Більшість ревматологів починають базисну терапію РА саме із застосування метотрексату. Показами до їх застосування є:
РА з яскравими системними проявами, васкулітами, псевдосептичним синдромом;
Важкі та швидко прогресуючі варіанти РА при недостатньому ефекті НСПЗП і протипоказах або непереносимості інших базисних засобів;
Неефективність великих доз ГК, їх погана переносимість, стероїдна залежність.
Механізм дії імунодепресантів-цитостатиків пов язаний з гальмуванням гуморальної та клітинної ланок імунітету, гальмування аутоімунних реакції, інгібування продукції антитіл та імунних комплексів, зокрема РФ, стабілізація лізосомальних мембран та безпосередній протизапальний ефект.
З метою імуносупресії використовують препарати двох груп - антиметаболіти (азатіоприн, метотрексат) та алкілуючі сполуки (циклофосфамід, хлорбутин, циклоспорин). Антиметаболіти гальмують синтез ДНК та РНК, включаючись у синтез нуклеїнових кислот як "несправжні нуклеотиди". Алкілуючі сполуки зв язуються у молекулі ДНК з гуаніном, що веде до руйнування цієї молекули, її деспіралізації та зупинки реплікації ДНК.
Найбільш поширеним імунодепресантом, що застосовується в лікуванні РА, є метотрексат. Він високоефективний, добре переноситься хворими, не має канцерогенного ефекту. Але при його застосуванні на перше місце виходять ураження печінки, розвиток інфекцій та тератогенний ефект препарату. Метотрексат призначають по 7,5 мг (по 2,5 мг через 12 годин) на тиждень. При високій активності процесу, наявності вісцеритів тижневу дозу збільшують до 15 мг. Клінічне покращання наступає через 1,5-2 місяця.
Циклофосфан - призначають дом'язово у добовій дозі 100-150 мг впродовж 3-4 тижнів, а потім по 12,5-75 мг на день.
D-ПЕНІЦИЛАМІН (КУПРЕНІЛ, МЕТАЛКАПТАЗА, АРТАМІН, ДЕПЕН, ТРОЛОВОЛ).
Цей засіб дозволяє досягнути ремісії у 80% хворих.
Механізми дії препарату:
Пригнічує синтез колагену і нормалізує співвідношення між його розчинною та нерозчинною фракціями, гальмує процес дозрівання колагену;
Препарат володієімунодепресантним ефектом, що полягає у гальмуванні функції В-лімфоцитів, Т-лімфоцитів-хелперів, взаємодії моноцитів та лімфоцитів за рахунок експресії на поверхні макрофагів антигенів

 
 

Цікаве

Загрузка...