WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Ревматоїдний артрит. - Реферат

Ревматоїдний артрит. - Реферат


суглобової щілини
VI. Функціональний стан опорно-рухового апарату
Професійна працездатність: збережена, обмежена,
Втрачена
Втрачена здатність до самообслуговування
Особливим різновидом системних проявів є варіант РА, що межує із системний червоним вовчаком (СЧВ) Він характеризується поєднанням серопозитивного РА з клініко-імунологічними і патоморфологічними ознаками СЧВ, такими як антиядерні антитіла, множинні вісцеропатії у комбінації з ерозивно-деструктивними формами поліартритів, необхідністю застосування високих доз глюкокортикоїдів для зниження активності процесу.
РА із псевдосептичним синдромом є найтяжчим варіантом хвороби. Частіше розвивається у молодих людей і осіб середнього віку, характеризується прогресуючим ураженням внутрішніх органів на фоні виразного суглобового синдрому. Діагностика РА із псевдосептичним синдромом часто викликає суттєві утруднення, оскільки гектична лихоманка, полісерозит, кахексія, наявність ревматоїдного кардиту превалюють у клінічній картині, а ознаки ураження суглобів недооцінюються.
3. Ревматоїдний артрит в поєднанні з іншими ревматичними захворюваннями. Часто спостерігається поєднання РА з остеоартрозом, при цьому перебіг РА відрізняється доброякісністю, він перебігає без суттєвих ексудативних і проліферативних ознак, як правило, без втягнення в процес внутрішніх органів. При поєднанні РА і ревматизму, як правило, ураженню суглобів передує ревматична атака і сформована вада серця. Однак, і при РА може розвинутися кардит, сформуватися недостатність мітрального клапану, що значно утруднює диференціальну діагностику.
4. Ювенільний ревматоїдний артрит (ЮРА) - це РА, що розвинувся у віці до 16 років. ЮРА характеризується більшим різномаїттям форм і варінтів перебігу - від порівняно легких, локалізованих форм до тяжкого прогресуючого поліартриту із системними проявами. Клінічна картина подібна до РА у дорослих, проте відзначається частіше ураження крупних суглобів (частіше колінних), шийного відділу хребта і менш властива симетричність процесу.
Особливою вісцеральною формою ЮРА є синдром Стілла. Він характеризується гострим початком, високою інтермітуючою лихоманкою, виснаженням і схудненням хворого. На цьому фоні визначається картина уражень крупних і дрібних суглобів із різко вираженим больовим синдромом і виразними ексудативними проявами.
Наступний розділ класифікації визначає поняття серопозитивного і серонегативного РА, що виставляється за наявність чи відчутністю в крові ревматоїдного фактора - RF (діагностується на підставі тесту Ваалер-Роуз або латекс-тесту). Діагностично значущими вважаються титри 1:32 у реакції Ваалер-Роуза і 1:40 - у латекс-тесті. Однак у перші 6-12 міс. ревматоїдний фактор не визначаєжться в крові.
Ступінь прогресування ревматоїдного процесу (за Астапенко М.Г., 1989)
Повільно прогресуючий перебіг - найбільш частий перебіг захворювання; хвороба розпочинається поступово, має чітко визначений циклічний характер із періодами загострення та ремісій, нові суглоби втягуються у патологічний процес поволі (1-2 нових суглоба у рік), вісцеральні прояви приєднуються досить рідко. Тривалий час зберігається працездатність. Стійкий позитивний ефект від терапії.
Швидко прогресуючий перебіг супроводжується майже завжди високими показниками активності. Недуга розпочинається гостро, у патологічний процес швидко втягуються нові суглоби (приблизно 3-4-5 нових суглобів у рік), деформація суглобів спостерігається вже на першому році хвороби, швидкий розвиток вісцеритів. Лікування є малоефективним.
Малопрогресуючий перебіг (без помітного прогресування) - починається непомітно, з артралгічного синдрому, ексудативні явища не виражені. Втягнення у патологічний процес нових суглобів відбувається дуже повільно. Деструктивні явища виникають рідко, через 5-10 років перебігу недуги. Ремісії довготривалі. Лабораторні ознаки активності виражені незначно.
Ступені активності ревматоїдного процесу.
І-ий ступінь (мінімальний) - ранкова скутість у суглобах до 1,5 години, ексудативні зміни у суглобах незначно виражені, незначна локальна гіпертермія, ШОЕ підвищена до 20 мм/год, С-реактивний білок (+), кількість лейкоцитів у крові незначно підвищена, показники фібриногену; сіалової кислоти, серомукоїду, гаптоглобіну незначно підвищені.
II-ий ступінь (середній) - ранкова скутість у суглобах до 12 години дня, болі у суглобах при рухах, у спокої, стабільні ексудативні явища у суглобах, постійний субфібрилітет, локальне підвищення температури, ШОЕ підвищена до 40 мм/год, лейкоцитоз до 8-10 х 109/л, С-реактивний білок (++), збільшені всі гострофазові білки.
III-ий ступінь (максимальний, висока активність) - виразна інтенсивність больового синдрому, виражені ексудативні вияви у суглобах, ранкова скутість упродовж всього дня, ознаки активного ревматоїдного запалення внутрішніх органів (системні прояви РА), ШОЕ підвищено більше 40 мм/год, С-реактивний білок (+++) і більше, -глобуліни - більше 20%. Різко збільшений вміст фібриногену, сіалових кислот, серомукоїду.
Функціональна неспроможність суглобів (ФНС).
ФНС І- незначне обмеження рухів у суглобах, професійна здатність збережена.
ФНС II - обмеження рухів у суглобах, стійкі контрактури, помірне затруднення при самообслуговуванні, професійна здатність втрачена.
ФНС III - тугорухомість або ж повна відсутність рухів у суглобах, втрачена здатність до самообслуговування, хворий потребує сторонньої допомоги.
Класифікація ревматоїдного артриту суголосно МКХ-Х.
М 05 Серопозитивний РА
М 05.0 Синдром Фелті.
М 05.1 Ревматоїдна хвороба легень
М 05.2 Ревматоїдний васкуліт
М 05.3 Ревматоїдний артрит із залученням інших органів і систем
М 05.8 Інші серопозитивні РА
М 05.9 Серопозитивний РА, неуточнений
М 06 Інші ревматоїдні артрити
М 06.0 Серонегативний РА
М 06.1 Синдром Стилла дорослих
М 06.2 Ревматоїдний бурсит
М 06.3 Ревматоїдний вузол
М 06.8 Запальна поліартропатія
М 06.9 Ревматоїдний артрит, неуточнений
Приклади формулювання діагнозу.
1) Ревматоїдний артрит, поліартрит, серопозитивний, повільно прогресуючий перебіг, активна фаза, активність II, клініко-рентгенологічна стадія III, ФНС II.
2) Ревматоїдний артрит, поліартрит, з системними проявами: з ураженням ретикулоендотеліальної системи (анемія, середньої важкості), м'язів (аміотрофія м'язів кистей), серця (ревматоїдний кардит, недостатність мітрального клапану, ССН І), нирок (вогнищевий гломерулонефрит, ХНН 0), серопозитивний, швидко прог-ресуючий перебіг, активна фаза, активність III, клініко-рентгенологічна стадія III, ФНС II.
3) Ревматоїдний артрит, олігоартрит, серонегативний, повільно прогресуючий перебіг, фаза ремісії, клініко-рентгенологічна стадія І, ФНС І.
Клінічна картина.
До появи симптомів, властивих розгорнутій стадії РА, можуть спостерігатися ранні симптоми, до яких відносять:
Швидкувтомлюваність
Підвищену пітливість
Субфебрильну

 
 

Цікаве

Загрузка...