WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Жовчокам’яна хвороба - Реферат

Жовчокам’яна хвороба - Реферат

міхура і в епігастральній зоні. Хворі під час приступу збуджені, вимушені шукати якесь положення. Найчастіше приступ виникає після погрішностей в їді,прийому алкоголю,фізичних напружень. Болі віддають в праву половину грудної клітки, праву ключицю, супроводжуються нудотою,блювотою, яка не приносить полегшення.
При об'єктивному огдяді необхідно звернути увагу на масу тіла хворого,наявність ксантоматозних бляшок на верхніх повіках і вухах. Живіт, як правило,здутий,відмічається виражена пальпаторна болючість в ділянці правого підребір'я і правого прямого м'яза живота. В цій же ділянці відмічається локальне напруження м'язів черевної стінки. Нерідко підвищується температура тіла до субфібрильних цифр. У випадках, коли температура висока (більше 39о)і поєднується з напруженням м'язів живота,сухістю язика, можна запідозрити деструктивний холецистит.
Досить часто приступ супроводжується субіктеричністю склер і потемнінням сечі, рідко-світлим калом.
Діагностика.
І. Жовчевокам'яну хворобу можна запідозрити на основі клінічних проявів диспепсії біліарного типу (болі в правому підребір'ї з віддачею в спину,праву лопатку, праве плече,провокація болю жирною і смаженою їжею, а також гіркота в роті).
2. Дослідженням першого рівня після появи перерахованих вище ознак є ультрасонографія жовчевого міхура і жовчевих протоків,яка від-різняється високою точністю і чутливістю (відповідно 95 і 87% по по Ю.Х.Мараховеькому,І997).
3. Пероральна холецистографія і внутрішньовенна холеграфія.
4. Для діагностики ранніх, доклінічних стадій ЖКХ необхідно провес-ти етапна хроматичне дуоденальне зондування з графічною реєстрацією жовчовиділення,вивченням стимульованого годинного дебіту жовчі і її компонентів із наступним лабораторним фізико-хімічним і біохімічним дослідженням всіх отриманих порцій жовчі. При ЖКХ також порушується співводношення холевої та дезоксихолевої кислот, яке рівняється 4:1 і вище в нормі 3:1.
5. Приступ жовчевої кольки може супроводжуватися лейкоцитозом вище 8-10 л і підвищенням ШОЕ вище 15 мм год. Вивчення цих показників,особливо після приступу дозволяє запідозрити ускладнені форми ЖКХ.
6. З метою встановлення причин обтурації біліарного тракту при ускладненій ЖКХ (блокування конкрементами, стріктурами, пухлиною (показані ендоскопічна ретроградна холангіопанкреатографія,або транспечінкова холангіографія).
Диференціальний діагноз. Диференціальний діагноз ЖКХ в першу чергу необхідно проводити з:
- загостренням хронічного некалькульозного холециститу
- гострим некалькульозним холециститом
- нирковою колькою(особлива правобічною)
- гострим апендицитом
- виразковою хворобою дванадцятипалої кишки
- правобічною нижньедолевою крупозною пневмонією.
Ускладнену форму ЖКХ необхідно диференціювати з:
- гострим вірусним гепатитом
- гемолітичнею жовтяницею
- пухлиною головки підшлункової залози
- хронічним панкреатитом.
Лікування ЖКХ проводиться в залежності від стадії захворювання.
1.В фізико-хімічній стадії ЖКХ показана дієта № 5 і 5 "а" з виклю-ченням жирної,висококалорійної,багатої холестерином їжі. Дієта повинна бути збагачена клітковиною з додаванням пшеничної висівки (по 15-20 г три рази на день). На фоні цієї дієти необхідно приймати 100-150 г сирих овочів і фруктів (за рахунок моркви, кислої капусти, буряка, баклажанів, некислих і несолодких яблук)
2. Стимуляція синтезу і секреції жовчних кислот. З цією метою призначають фенобарбітал по 0,2 г на добу (Х.Х.Мансуров,1985),розділивши його на 3 прийоми (по 0.05 г вранці і на обід,і 0,15 г ввечері), і зіксорін - по 0,1 г три рази на день всередину.
3. гальмування синтезу холестерину в організмі. З цією метою можна призначати ловастатін (мевакор) - по 0,02 г на ніч на протязі одного місяця,під контролем рівня холестерину в крові;сімвостатін (зокор) в дозі від 10 до 40 мг на добу,один місяць; флувастатін (лескол) - по 20-40 мг на ніч на протязі двох-трьох тижнів.
4. Для покращення фізимо-хімічних властивостей жовчі можна засто-сувати ліобіл-по 0,4-0,6 г три рази на день,після їди,на протязі трьох-чотирьох тижнів.
5. Заходи, спрямовані на нормалізацію маси тіла,відтоку жовчі (ДФК, активний відпочинок), своєчасна корекція ендокринних порушень.
6. Необхідно своєчасно і в повнену обсязі проводити лікування цирозу печінки і гемолітичної анемії.
7. Фармакотерапія жовчними кислотами (хеносан, хенофальк, хенодіол, урсофальк, урсодіол, урсо-100, хеносан, уросан (в дозах 15 мг/кг маси тіла - для хенохола і його аналогів і по 10 мг на кілограм маси тіла для урсохола і його аналогів. Тривалість лікування хенохолом,урсохолом і аналогами залежить від величини конкрементів і повинна продовжуватись від трьох до 12 місяців. Враховуючи той факт,що ступінь насиченості жовчі холестерином найвищий вночі, необхідно всю дозу препаратів приймати на ніч. Показанням до призначення препаратів жовчних кислот служать:
- чисті холестеринові конкременти, що не дають тіні на рентгено-грамах
- розміри конкрементів не повинні перевищувати 15-20 мм
- жовчевий міхур заповнений конкрементами не більше,ніж на половину
- міхуровий і загальний жовчний протоки повинні бути прохідними
- необхідно уникати прийому клофібрату,естрогенів,антацидних за-собів і холестираміну.
В фізико-хімічній фазі показано призначення мінеральних вод з переважним вмістом сульфатів магнію,натрію з розрахунку 10-20 мл на один кілограм маси тіла на добу,розділивши її на три прийоми за 45-60 хв до їди на протязі 21-24 днів,терапевтичні тюбажі з концентрованою мінеральною водою (Моршинські росоли) один раз на тиждень,на протязі 6-12 місяців. В латентну стадію ЖКХ проводиться таке ж лікування,як і в першій. З метою розчинення холестеринових конкрементів при тих же умовах показане лікування комбінованим препаратом хено- і урсофалька - літофальком, який сприяє утворенню міцелярного розчину і дисперсії холестерину та призначається по 3таблетки на добу. З цією ж метою можна також використати ровахол, що містить 6 циклічних монотерпенів (метол, ментол, пінен, бонеол, камфен і цинеол) в оливковій олії і призначається по 1 капсулі на 10 кг маси тіла на такі ж терміни, що і препарати жовчних кислот.
В цю ж фазу показана ударно-хвилева холелітотрипсія. Критеріями для направлення хворих на екстракорпоральну літотрипсію служать:
- обмежений об'єм конкремента (солітарний конкремент діаметром не більше 3 см,або не більше 3 конкрементів діаметром до 1 см
- холестеринові конкременти
- збережена скоротлива функція жовчевого міхура
- відсутність жовтяниці,холестазу і рецидивуючої лихоманки в анамнезі.
В стадії макролітіазу і ускладнень спочатку необхідно зняти приступ жовчевої кольки.
Для цього призначають переферичні М-холінолітики, міотропні спазмолітики, ненаркотичні анальгетики в поєднанні з препаратами перших двох груп.
Одночасно при ускладнених формах повинна призначатись антибак-теріальна і дезінтоксикаційна терапія по тих же схемах,що і при некалькульозному холециститі.
Після ліквідації приступу жовчевої кольки хворим ЖКХ ІІІ і ІУ стадії показане оперативне лікування.
Основними показаннями для невідкладного хірургічного лікування ЖКХ згідно міжнародних рекомендацій є:
- виражені симптоми захворювання+ функціонуючий жовчевий міхур з наявністю конкрементів
- нефункціонуючий ЖМ з наявністю конкрементів + ділатація загального жовчного протока
- вперше виникла печінкова колька + нефункціонуючий ЖМ з наявністю в ньому конкрементів
- рецидивуюча печінкова колька + конкременти в ЖМ
- рецидивуюча печінкова колька + нефункціонуючий жовчовий міхур з наявністю в ньому конкрементів
- конкременти в ЖМ + гострий холецистит чи гострий та хронічний панкреатит,чи обтураційна жовтяниця. У всіх інших випадках строки оперативного лікування визначаються після спільної консультації терапевта і хірурга.

 
 

Цікаве

Загрузка...