WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Жовчокам’яна хвороба - Реферат

Жовчокам’яна хвороба - Реферат


Реферат на тему:
Жовчокам'яна хвороба
Визначення. Жовчокам'яна хвороба (ЖКХ) - захворювання гепатобіліарної системи обмінного характеру, що проявляється утворенням конкрементів в жовчевому міхурі (хелецистолітіаз), в загальному жовчевому протоці (холедохолітіаз)і рідше в печінкових жовчних ходах (внутрішньо печінковий холелітіаз), (П.Я. Григорьов, А.В. Яковенко, 2001).
Етіологія. До причин, що можуть сприяти утворенню конкрементів відносять:
- вагітність і жіночу стать. Під час вагітності збільшується насичення жовчі холестерином. Крім того, прогестерон гальмує моторику жовчного міхура, а естрадіол - може викликати продукцію літогенної жовчі. Все це призводить до того, що у жінок ЖКХ зустрічається в 6-7 разів частіше, ніж у чоловіків
- ожиріння (підвищення літогенності жовчі у повних є наслідком підвищеної секреції холестерину)
- характер харчування, зокрема, зменшення в раціоні харчових волокон
- спадковість (у сестер жінок з холестериновими конкрементами жовч більш насичена холестерином ніж у молодших сестер жінок, що не мають конкрементів). Крім того ЖКХ частіше зустрічається у людей з групою крові А (ІІ) і О (І) і у гомозиготних близнюків, хворих з сімейною гіперліпротеїдемією
- цукровий діабет
- хвороби термінального відділу здухвинної кишки (хвороба Крона, разекція здухвинної кишки)
- прийом деяких ліків, зокрема, контрацептивів, клофібрату
- інфекції жовчевого міхура (сприяють підвищенню в жовчі вільного білірубіну, який має властивість з'єднуватися з кальцієм і формувати пігментні конкременти
- гемолітичні анемії
- цироз печінки
- склерозуючий холангіт і, рідше, біліарні інвазії
- малорухомий спосіб життя.
Патогенез. В основі патогенетичних механізмів розвитку ЖКХ є порушення рівноваги в системі нуклеації і солюбілізації колоїдних струк-тур жовчі. Якщо кількість жовчних кислот і лецитину недостатня для утворення міцел,то з'являється нерозчинний холестерин і така жовч вважа-ється перенасиченою (літогенною).
Холестеринові конкременти утворюються в результаті вродженої чи набутої печінкової гіперсекреції холестерину.
Пігментні конкременти утворюються в результаті перенасичення жовчі коньюговамим білірубіном і полімерами нерозчинних солей кальцію гідробілірубінату. До печінкової гіперсекреції коньюгованого білірубіну призводять внутрішньосудинний гемоліз,порушення його ентеропечінкової циркуляції.
Коричневі пігментні конкременти формуються на всьому протязі біліарного дерева в результаті хронічної анаеробної бактеріальної інфекції. Вони складаються з муцинового геля,мертвих бактерій,неполімеризованих білірубіната кальція і кальцієвих мил.
Муцинова гіперсекреція і желатинування,як і швидке утворення ядра можуть бути зв'язані з пошкодженням слизової і м'язової оболонки (вторинним по відношенню до абсорбції холестерином слизовою оболонкою жовчевого міхура( і вести до активації синтезу нітритного оксиду. Порушення скоротливої функції жевчного міхура призводить до більш частого циклу і високої концентрації пула жовчних кислот і в результаті-до підвищення їх гідрофобності, внаслідок підвищеної експозиції первинних жовчних кислот до анаеробної флори дистального відділу кишківника.
Після абсорбції вторинні жовчні кислоти,деоксихолати повертаються в печінку і збільшують літогенний статус. До формування чорних пігментних конкрементів призводять дефекти утворення жовчі,а коричневих-порушення скоротливої функції жовчевого міхура і механічна обструкція.
Таким чином можна виділити 4 типи конкрементів:
1. Холестеринові, які містять близько 95% холестерину і незначну кількість білірубінового вапна;
2. Пігментні конкременти, що складаються з білірубіну, холестерину в них менше 30%;
3. Змішані холестерино-пігментно-кальцієві конкременти;
4. Кальцієві конкременти, що містять до 50% карбонату кальцію.
Класифікація. В МКХ Х перегляду жовчекам'яна хвороба знаходиться в рубриці К 80.
К80.0 - Конкременти жовчевого міхура з гострим холециститом
К80.2 - Конкременти жовчевого міхура без холециститу (холецистолітіаз)
К80.3 - Камені жовчного протока (холедохолітіаз) з холангітом (не первинним склерозуючий)
К80.4 - Камені жовчного протока з холециститом (любі варіанти) холедохо- і холецистолітіаз.
Згідно сучасних даних про патогенез холелітіазу,а також можливостей діагностики даного захворювання найбільш вдалою нам виявляється патогенетична класифікація холелітіазу (Ю.Х.Мараховський,1997) згідно з якою виділяють:
І. Періоди хвороби:
- доклінічний
- клінічний.
Останні діляться на:
І. Фізикохімічну стадію.
2. Стадія утворення мікролітів (діаметр 5 мм і менше).
3. Стадія макролітіазу і ускладнені.
1. Стадія ускладненого перебігу.
По клінічному перебігу:
- латентну
- диспепсичну
- болеву торпідну
- болеву приступоподібну.
Ускладнення ЖКХ.
- гострий і хронічний панкреатит
- механічна жовтяниця
- емпієма і гангрена жовчевого міхура
- перфорація ЖМ
- фістула дванадцятипалої кишки і шлунка
- навколоміхуровий абсцес
-гострий перитоніт.
Приклади формулювання діагнозу.
І. Жовчевокам'яна хвороба, стадія мікролітів.
2. Жовчевокам'яна хвороба, стадія макролітіазу, конкременти в жовчевому міхурі, болева торпідна форма,фаза загострення.
Клінічна картина. В фізико-хімічиїй стадії клінічних проявів немає, але при мікроскопічному і біохімічному дослідженні жовчі виявляються перенасичення холестерином, а також зменшення в ній концентрації жовчних кислот і фосфо-ліпідів. При мікроскопії в порції "В" виявляються холестеринові пластівці,кристали холестерину і їх преципітати. В стадії утворення мікролітів при мікроскопічному та біохімічному дослідженні жовчі порції "В"виявляються кристали і конгломерати кристалів. При біохімічному дослідженні жовчі кількість холестерину більше 20-30 відсотків від концентрації в ній загальних ліпідів.
Ультразвукове дослідження дозволяє виявити в Ж.М неоднорідність рідкого вмісту,що з'являється внаслідок значної різниці у в'язкості шарів жовчі "сладжів",які мають вигляд хмари з багатьма мілкими ехепозитивними вкрапленнями.
Для третьої стадії характерна різноманітна клінічна картина, що можна виділити в чотири форми.
Латентна форма. Найчастіше зустрічається при наявності одного конкременту в жовчі,який ще й знаходиться в ділянці дна міхура.
Диспепсична - характеризується диспепсичними симптомами, що характерні для захворювань органів травлення,зокрема,відчуттям важкості в епігастрії та правому підребір'ї,печією,відрижкою повітрям,здуттям живота,непереносимістю гострої та жирної їжі,відчуттям гіркоти в роті,нестійким стільцем. Нерідко ці явища можуть носити періодичний характер. При огляді нерідко вдається виявити болеві точки в правому підребір'ї (позитивні симптоми Мерфі, Кера, Ортнера).
Болева торпідна форма . Для неї характернавідсутність виражених больових приступів. Переважно турбують тупі ниючі болі в верхній половині живота,відчуття важкості в правому підребір'ї. Болі підсилюються після погрішностей в їді,тряскої їзди,фізичних перервантажень,від'ємних емоцій. Для болю характерна віддача в праве плече,праву лопатку. При пальпації живота характерна болючість в правому підребір'ї,позитивні симптоми Мерфі,Кера,Ортнера,Мюссі справа,Вольського, Боаса. У частини хворих спостерігається нудота,відрижки повітрям,здуття живота,розлади стільця,слабкість,подразливість. У жінок відмічається посилення болю під час менструації. Ця форма холелітіазу може продовжуватись десятиріччями,а нерідко завершується приступами або гострим холециститом.
При болевій приступоподібній формі характерна типова клінічна картина з хвилеподібним рецидивуючим перебігом. Важкі приступи жовчної кольки раптово виникають. Болі при цьому колючого, ріжучого чи розпираючого характеру в правому підребір'ї,найчастіше в ділянці проекції жовчевого

 
 

Цікаве

Загрузка...