WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Хронічний некалькульозний холецистит - Реферат

Хронічний некалькульозний холецистит - Реферат


Реферат на тему:
Хронічний некалькульозний холецистит
?
Визначення. Хронічний некалькульозний холецистит (ХНХ) - запальне захворювання, що вражає стінки жовчного міхура (ЖМ), переважно в ділянці шийки і перебігає з функціональними порушеннями його мускулатури, сфінктерного апарату, циркуляції жовчі, а також змінами її фізико-хімічних властивостей, біохімічної структури.
Етіологія. Основну роль в розвитку ХНХ відіграють збудники інфекцій, зокрема, умовно-патогенна мікробна флора (кишкова паличка ешеріхії, стрептококи, стафілококи, рідше протей і синьо- гнійна паличка). Причиною ХНХ також можуть бути паразитарні інвазії (лямблії, опісторхії, стронгілоїди, клонорхії).
Хронічний некалькульозний холецистит виникає внаслідок пошкодження стінки жовчного міхура панкреатичними ферментами, які поступають туди через рефлюкс панкреатичного секрету. До рідких причин розвитку ХНХ відносяться травми живота, опіки, сепспис, порушення кровообігу в стінці ЖМ.
Патогенез. Мікроби і паразитарні збудники попадають в Ж.М гематогенним, лімфогенним і висхідним шляхом з кишківника по загальному жовчевому і міхуровому протоках. Розвитку запального процесу в ЖМ сприяють застій в ньому жовчі і зміни її хімічного складу. Під впливом мікроорганізмів спочатку розвивається ущільнення стінки мі-хура, атрофія його слизової оболонки чи потовщення і поліповидні зміни складок. Під епітелієм, що залишився, появляються, дрібні лімфомакрофагальні інфільтрати з домішками сегментоядерних і еозинофільних лейкоцитів.
В МКХ Х перегляду некалькульозний холецистит виділяється в рубриці
К81 - Холецистит (без холелітіазу)
К81.0 - Гострий холецистит (емфізематозний, гангренозний, гнійний абсцес, емпієма, гангрена жовчевого міхура)
К81.1 - Хронічний холецистит
Класифікація хронічного холециститу (Н.В. Харченко і співав., 2000)
І. В залежності від клінічних особливостей
а) хронічний некалькульозний холецистит, болева форма
б) хронічний некалькульозний холецистит, диспепсична форма
в) хронічний некалькульозний холецистит, атипові форми:
- кардіальна
- поперекова
- гастродуоденальна
ІІ. В залежності від функціонального стану жовчевого міхура:
а) з нормально функціонуючим жовчевих міхуром
б) з гіпертонічно-гіперкінетичною дискінезією
в) з гіпотонічно-гіпокінетичною дискінезією
ІІІ. В залежності від стану холесекреторної функції печінки:
а) з нормохолією
б) з гіперхолією
в) з гіпохолією
ІV. В залежності від стадії процесу:
а) стадія загострення
б) стадія неповної ремісії
в) стадія ремісії
V. В залежності від ступеня важкості:
а) легка
б) середньої важкості
в) важка
Виділяють наступні клінічні форми ХНХ:
1). Типова форма - хворі скаржаться на тупі, ниючі болі в правому підребір'ї, тривалістю більше 20 хв, що виникають через 30-90 хвилин після їди, особливо надмірної і багатої жирами, спеціями, підняття і носіння важкостей, тряскої їзди. Болі підсилюються після тривалого сидіння, часто поєднуються з гіркотою в роті, печією, нудотою, відрижкою повітрям і їжею, короткочасним підвищенням до субфібрильних цифр температури тіла. У 10-15 відсотків хворих на ХНХ спостерігаються мало інтенсивні напади жовчної кольки.
2). Атипові форми
а) кардіалгічна
б) езофагалгічна
в) кишкова
г) неврастенічна
д) тиреотоксична
ж) по типу ураження сонячного сплетіння
е) ревматична
Є три стадії розвитку захворювання:
1-а стадія - при рентгенкотрастному та УЗД реєструється непостійне і незначне порушення евакуації жовчі з міхура. Форма і розміри міхура при цьому не відрізняються від нормальних, патологічні зміни виражені лише в ділянці шийки ЖМ (потовщення стінок).
ІІ-а стадія - порушення евакуації жовчі виражені чітко і постійно. Жовчевий міхур має кулевидну форму, збільшений в розмірах. Також добре виражені зміни в ділянці шийки міхура.
ІІІ-я стадія - виявляється постійне і значне порушення евакуації жовчі. Міхур значно збільшений в розмірах, стінки розміром 4 і більше мм, а зміни в ділянці шийки стійкі і виражені.
Ускладнення.
1. Хронічний реактивний вторинний панкреатит.
2. Хронічний холангіт.
3. Перитоніт.
Приклад формулювання діагнозу.
1. Хронічний некалькульозний холецистит, кардіалгічна форма з порушенням евакуаторної функції жовчного міхура, ІІ стадія.
2. Хронічний некалькульозний, переважно шийковий холецистит, в стадії загострення з порушенням евакуаторної функції жовчного міхура, І стадія.
Клінічна картина.
Атипові форми:
a. кардіалгічна - для неї характерні тривалі тупі болі в ділянці серця, екстрасистолії, що появляються після переїдання і в лежачому положенні, сплющення, а інколи і інверсія зубця Т на ЕКГ.
b. стравохідна - характеризується стійкою печією в поєднанні з тупим болем за грудиною після надмірної їди. Одночасно виникає відчуття чужорідного тіла за грудиною. Легкі затруднення проходження їжі по стравоходу.
c. кишкова протікає із здуттям живота, розлитим тупим болем по всьому животу, схильністю за запорів.
d. пальпаторно визначається болючість в ділянці ЖМ, особливо на вдосі - симптом Мерфі при постукуванні краєм долоні по правій реберній дузі; симптом Георгієвського-Мюссі справа (болючість при натискуванні на діафрагмальний нерв між ніжками грудинно-ключичнососцевидного м'яза), симптом Ляховицького (біль при натискуванні на праву половину мечовидного паростка грудини).
Діагностика.
1. Виявлення в жовчі найпростіших (лямблії, яйця печінкової двовустки і інші),циліндричного епітелію, слизової жовчевих ходів і міхура, зниження рН жовчі порції "В" нижче 6,8-6,6,посів жовчі для виявлення можливих збудників захворювання.
2. Збільшення розмірів ЖМ і потовщення його стінок більше 4 мм при УЗД і комп'ютерній томографії.
3. Сповільнення періоду вивільнення міхура, ослаблення темпу і сили скорочення, стійка деформація шийкового відділу і затримка в ньому жовчі, шароподібна форма міхура при внутрішньовенній холецистографії.
4. Підвищення рівня С-реактивного білка, сіалових кислот в порції "В" жовчі, отриманої при дуоденальному зондуванні.
Диференційний діагноз проводять з:
1). жовчнокам'яною хворобою
2). виразковою хворобою дванадцятипалої кишки.
З). хронічним панкреатитом.
Лікування.
В період вираженого загострення:
- ліжковий режим від 7 до 10 днів
- в перші два дні рекомендують неконцентрований солодкий чай, розведений наполовину водою, фруктові

 
 

Цікаве

Загрузка...