WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Хронічний панкреатит - Реферат

Хронічний панкреатит - Реферат

ціаноз навколо пупка
е) симптом Мондора - фіолетові плями на лиці і тілі
Патологічний процес в головці підшлункової залози нерідко супроводжується болючістю при пальпації в зоні Шофара-Ріве, а для локалізації в тілі і хвості характерна пальпаторна болючість в зоні Губергріца-Скульського, які утворюються середньою і лінією, яку проводять від пупка до вершинпідм'язевих впадин з обидвох сторін. На такій лінії на 5-6 см вище пупка справа знаходиться точка Дежардена, а зліва, симетрично - точка А. Губергріца.
є) симптом Воскресенського - відсутність пульсації черевної аорти
ж) симптом Чухрієнко - болючість при поштовхоподібних рухах знизу вверх кистю, поставленою на поперек живота нижче пупка
з) симптом Георгієвського-Мюссі зліва - болючість при натискуванні між ніжками грудинно-ключично-сосцевидного м'яза
и) синдром Едельмана - кахексія, фолікулярний гіперкератоз, витонченість шкіри, її дифузна сірувата пігментація, параліч очних м'язів, вестибулярні розлади, поліневрити, зміна психіки, що розвиваються при вираженій недостатності секреторної функції підшлункової залози
й) симптом Гротта - атрофія підшкірної клітковини в проекції підшлункової залози
2. Підвищення активності амілази в сечі і сироватці крові, особливо в період вираженого больового синдрому. Причому визначення активності амілази повинно проводитись не одноразово, а два-три рази, особливо після інструментальних досліджень (гастроскопії, рентгеноскопічного обстеження шлунку і кишківника),
3. Визначення в сироватці крові активності трипсину, його інгібіторів, ліпази, еластази, остання є найбільш чутливим маркером ураження ПЗ.
4. Копрологічне дослідження. Калові маси мають сірий відтінок, різкий запах і жирний вигляд.Їх добова кількість перевищує 200 г. Підвищення вмісту нейтрального жиру в калі теж є чутливою ознакою панкреатичної недостат-ності. Для стеатореї характерно виділення з калом більше 7-9 г жиру, при перебуванні хворого на раціоні, що містить 100 г жиру. Дещо пізніше стеатореї появляється креаторея - виявлення більше 10 м'язових волокон в полі зору при мікроскопії калу.
5. Дослідження зовнішньо- секреторної функції підшлункової залози, після стимуляції гастроінтестінальними гормонами і гормоноподібними пептидами (секретином, панкреозиміном, церулеїном, пентагастрином). Критерієм гіпофункції підшлункової залози є зниження об'єму секреції бікарбонатів і, рідше, дебіту ферментів в дуоденальному вмісті, отриманому при дуоденальному зондуванні за допомогою двох- і трьохканального зонда.
В якості діагностичного критерію хронічного панкреатиту, також може бути використане визначення активності хімотрипсину в дуоденальному аспіраті в поєднанні з дослідженням пікової продукції бікарбонатів при стимуляції панкреозиміном і секретином.
6. ПАБК-тест (ПАБА-спофа-гност, флюоресцин-ділауратний тест-ФД-тест), оснований на прийомі всередину 1-2 г трипептида параамінобензойної кислоти, який хемотрипсином розщеплюється в тонкій кишці. В нормі за 8 годин з сечею виділяється не менше 50 відсотків прийнятої всередину параамінобензойної кислоти.
7. Тест з навантаженням глюкозою. Хворому з підозрінням на хронічний панкреатит дається всередину 75 г глюкози. При цьому рівень глюкози в крові через дві години не повинен перевищувати 8 ммоль/л. Рівень глюкози в крові від 8 до II ммоль/л свідчить про порушення толерантності до глюкози, а вище ІІ ммоль/л- про цукровий діабет.
8. А. Виявлення на оглядових рентгенограмах живота кальцинатів, особливо часто в ділянці головки і правої половини тіла підшлункової залози, які найбільш часто реєструються при хронічному панкреатиті алкогольної етіології. Б. При рентгенологічному дослідженні шлунку і дванадцятипалої кишки виявляють непрямі, характерні для хронічного панкреатиту ознаки, як:
а) дискінезію вертикального відділу дванадцятипалої кишки, що нерідко переходить в дуоденостаз;
б) зміну положення і конфігурації шлунку і дванадцятипалої кишки (зміщення вверх антрального відділу і розширення дуги дванадцятипалої кишки);
в) різні зміни медіальної стінки дванадцятипалої кишки (нечіткість і нерівність контура, симптом "куліс", симптом Фростберга).
9. Виявлення при ендоскопічному обстеженні шлунку і дванадця-типалої кишки ознак дуоденального папіліту, парафатерального дивертикула, екзогастральної деформації задньої стінки тіла шлунку (симптом "панкреатичного порогу"), яка свідчить про збільшення розмірів залози, дискінезію вертикального відділу дванадцятипалої кишки.
10. Виявлення псевдокист, кальцинатів, пухлиноподібних утворень, зміна діаметру панкреатичної протоки при ультразвуковому дослідженні. Крім того, для хронічного панкреатиту при ультразвуковому дослідженні характерні нерівність контурів залози, зміна її розмірів, збільшення щільності підшлункової залози. Фіброзно змінена залоза має вигляд вигнутого тяжа, щільність якого вища від щільності печінки.
11. Комп'ютерна томографія підшлункової залози дозволяє виявити характерні для хронічного панкреатиту вогнища звапнення, некрозу, кисти, а також віддиференціювати хронічний панкреатит від карциноми залози. Нерідко необхідно використати методику "підсилення" за рахунок введення в вену водорозчинних контрасних речовин.
12. Магніто-резонансна томографія (МРТ) визначає положення, фор-му, величину і відношення підшлункової залози до сусідніх структур (нижньої порожнистої вени, хвостатої долі печінки, лівої нирки, селезінки).
13. Стріктури і стаз в панкреатичних протоках, деформація головного панкреатичного протоку, нерівномірність його просвіту з чергуванням стенозів і розширень, зміни в бокових протоках, закупорка мілких протоків (першого і другого порядку) з утворенням кистозних розширень, порушення вивільнення головного протока (прискорена-менше 2 хв, сповільнена-більше 5 хв) при проведенні ендоскопічної ретроградної холангіопанкреатографії (ЕРХПГ). Разом з тим, необхідно відмітити, що остання повинна проводитись по суворих показах переважно з метою диференціальної діагностики хронічного панкреатиту і карциноми підшлункової залози.
Диференціальний діагноз. Диференціальну діагностику хронічного панкреатиту необхідно проводити з:
o пухлинами підшлункової залози
o виразковою хворобою шлунку і дванадцятипалої кишки
o хронічним холециститом
o жовчнокам'яною хворобою
o хронічним ентеритом, ентероколітом
o глютеновою хворобою
o дисахаридазодефіцитними ентеропатіями
o муковісцидозом
o гемохроматозом
o ішемічною хворобою серця.
Ускладнення хронічного панкреатиту:
o кисти підшлункової залози
o кальцифікати
o розвиток важкого цукрового діабету
o тромбоз селезінкової вени
o розвиток рубцево-запального стенозу головного панкреатичного протоку і великого

 
 

Цікаве

Загрузка...