WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Хронічний панкреатит - Реферат

Хронічний панкреатит - Реферат

відносять до патогномонічних ознак цього захворювання. Біль виникає, як правило, після прийому їжі, особливо гострої і жирної, алкоголю, може бути періодичним, тривалістю віддекількох годин до декількох днів. В окремих випадках біль постійний, дуже сильний, вимагає застосування знеболюючих середників ,аж до наркотиків. Як правило він лока-лізується в глибині живота, нерідко віддає вверх і назад, в спину, в ліве плече, в лопатку, ліву половину грудної клітки. Дещо рідше відмічається іррадіація болю в праве плече і лопатку, праву половину грудної клітки. Рефлекторна віддача болю в ділянку серця може імітувати приступ стенокардії.
Біль в правій половині епігастрію, що виникає під час прийому їжі, а також вживання холодних шипучих напоїв, міцних вин, гострих приправ, маєгострий характер,характерний для патологічних змін сфінктера печінково-підшдункової ампули і носить назву сфінктерного.
Під час загострення захворювання збільшена підшлункова залоза тисне на черевне сплетіння, викликаючи сильний біль. При цьому хворі займають характерну позу-сидять, нахилившись вперед. Внаслідок сильних болів хворі часто обмежують себе в їді, що є однією з причин похудіння.
Інколи, при наявності інших симптомів панкреатиту, болі можуть бути відсутні. В залежності від характеристики можна виділити декілька видів абдомінального болевого синдрому при хронічному панкреатиті:
- типовий
- виразковоподібний
- по типу лівобічної ниркової кольки
- по типу синдрому правого підребір'я (в 30-40% випадків супроводжується жовтяницею)
- дисмоторний
- поширений без чіткої локалізації
Диспепсичний синдром при хронічному панкреатиті охоплює дві основні групи ознак. Перша група зв'язана з дискінезією низхідного відділу дванадцятипалої кишки, яка перебігає по типу дуоденостазу і проявляється нудотою, відрижкою, печією. Друга група ознак зв'язана з зовнішньо- секреторною недостатністю залози і проявляється слинотечею, блювотою, метеоризмом, порушенням стільця з переважанням проносів, або чергуванням проносів і закрепів. Блювота при панкреатиті полегшення не приносить.
Синдром зовнішньосекреторної недостатності виникає, як правило після 5-10 років захворювання і проявляється постійними проносами, зниженням маси тіла. В стільці є велика кількість нейтрального жиру, в зв'язку з чим він тяжко змивається з унітазу, блискучий, кількість його велика (поліфекалія). Порушується всмоктування вітамінів, розвиваються різні варіанти гіповітамінозу.
Синдром ендокринних порушень у 30 відсотків хворих кальцинуючими формами хронічного панкреатиту, у 70 відсотків некальцинуючими на пізніх стадіях розвитку хвороби проявляється зниженням толерантності до вуглеводів, а у 10-30 відсотків виявляються ознаки цукрового діабету (А.І.Хазанов.1996). Останній має ряд особливостей, зокрема для нього нехарактерні такі явища, як кетоацидоз, вазопатії, нефропатії, рідко виявляються підвищені концентрації в крові ліпідів і холестерину. Інколи у хворих на алкогольний панкреатит розвиваються важкі гіпоглікемії, що зв'язано з порушенням синтезу в підшлунковій залозі глюкагону. В початкових стадіях хронічного панкреатиту, при збереженій функціональній активності підшлункової залози, в результаті подразнення інсулярного апарату, виникають явища гіперінсулінізму з клінічними проявами гіперінсулінізму - відчуття голоду, тремтіння у всьому тілі, слабість, пітливість.
Астено-невротичний синдром проявляється загальною слабкістю, швидкою втомлюваністю, адинамією, порушенням сну. Синдром запальної і ферментативної інтоксикації розвивається лише при підвищеній секреторній активності ацинарної частини підшлункової залози і проявляється лихоманкою, тахікардією, лейкоцитозом, пришвидшенням ШОЕ, загальною слабкістю, гіпотонією, відсутністю апетиту.
Алергічний синдром відмічається у 1/3 хворих на ХП, і у таких людей нерідко є прояви харчової, медикаментозної алергії - кропивниця, екзема, алергічні риносинусопатії, інколи еозинофілія в крові.
Синдром стиснення навколишніх органів може розвинутися при псевдотуморозному панкреатиті і проявляється жовтяницею, дуоденостазом з частковою високою кишковою непрохідністю, спленомегалією, в результаті стиснення або тромбозу селезінкової вени, гикавкою, внаслідок подразнення діафрагмального нерва, а при стисненні портальної вени - варікозне розширення вен стравоходу і панкреатичний асцит.
Перебіг хронічного панкреатиту можна поділити на три стадії (А.В. Яковенко, 2001).
В першій (початковій стадії, або періоді, тривалістю до 10 років) мають місце чергцвання загострень і ремісій, основний прояв - біль різної інтенсивності і локалізації, в залежності від уражень ділянок підшлункової залози, диспепсичний синдром носить супутній характер і першим зникає при лікуванні.
В другій стадії (періоді) - стадії зовнішньосекреторної недостатності (як правило через 10 років) больовий синдром зменшується, клінічні прояви визначають ознаки екзокринної недостатності.
В третій стадії - ускладненого перебігу хронічного панкреатиту, змінюється інтенсивність, характер, іррадіація болю, появляється стійкий диспепсичний синдром, явища гіпоглікемії, внаслідок подразнення острівкового апарату підшлункової залози і викиду інсуліну, тривала гіперамілаземія (при формуванні кист).
Ускладнення хронічного панкреатиту:
- холестаз (жовтушний і безжовтушний;
- інфекційні ускладнення: запальні інфільтрати, гнійний холангіт, реактивний плеврит, пневмонії;
- підпечінкова форма портальної гіпертензії, хронічна дуоденальна непрохідність, ерозивні стани гастродуоденальної зони з кровотечами, гіпоглікемічні кризи, абдомінальний ішемічний синдром.
Діагностика. Діагностика хронічного панкреатиту дуже затруднена, що зумовлено анатомічним розміщенням підшлункової залози, її тісним функціональним зв'язком з іншими органами шлунково-кишкового тракту, відсутністю простих і доступних методів дослідження.
1. Пальпація живота: пропальпувати підшлункову залозу майже не вдається, за виключенням кистозних і пухлиноподібних форм. При гострих і підгострих формах інколи можна визначити межі болючої резистентності підшлункової залози.
Деяке діагностичне значення мають певні больові точки, які можуть дозволити запідозрити хронічний панкреатит. Зокрема:
а) точка Мейо-Робсона - болючість при пальпації на межі зовнішньої і середньої третини лінії, що з'єднує пупок з середньою лівої реберної дуги.
б) точка Малле-Гі - болючість в місці пересікання зовнішнього краю лівого прямого м'яза з реберною дугою;
в) симптом Тужиліна - поява на шкірі живота, грудей і спини червоних плямок круглої форми, що не зникають при натискуванні і є судинними аневризмами.
г) симптом Холтеда - ділянки ціанозу передньої черевної стінки
д) симптом Куллена -

 
 

Цікаве

Загрузка...