WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Хронічний панкреатит - Реферат

Хронічний панкреатит - Реферат


Реферат на тему:
Хронічний панкреатит
Визначення. Хронічний панкреатит - хронічне поліетіологічне запально-дистрофічне захворювання підшлункової залози, яке характеризується прогресуючим перебігом, наростаючими вогнещевими, сегментарними чи дифузними дегенеративними і деструктивними змінами її паренхіми та розвитку фіброзу, порушеннями прохідності панкреатичних протоків (утворенням псевдокист, кальцифікатів, конкрементів), поступовим заміщенням паренхіми органу сполучною тканиною з розвитком її екзо- і ендокринної недостатності (П.А. Кольцов, 1998).
Етіологія. Основними причинами розвитку хронічного панкреатиту є інтоксикація алкоголем і захворювання біліарної системи ,жовчекам'яна хвороба, хронічний некалькульозний холецистит і інші.
Алкогольні панкреатити відмічаються у 25-56 % хворих (в основному чоловіків), а холецистопанкреатити у 25-40% (переважно жінки). До цих двох важливий етіологічних груп примикає третя-патологія ділянки ве-ликого дуоденального сфінктера (папіліти, сфінктерити, дивертикуліти і інші) та дванадцятипалої кишки (виразкова хвороба, ерозії, гастродуоденіти). Четверта найбільш малочислена група об'єднує різні причини, зокрема, травми підшлункової залози, панкреотоксичні ліки (сульфаніламіди, тетрациклін, хлортіазід, фуросемід, імунодепресанти, антикоагулянти, індометацин, бруфен, естрогени), вірусні інфекції (вірус гепатиту В і С,вірус епідемічного паротиту, гіперліпідемії, гіперпаратіреоз і інші).
Патогенез. В патогенезі хронічного панкреатиту виділяють декілька ланок, які нерідко залежать від етіологічного фактора і доповнюють одна одну. Порушення відтоку панкреатичного секрету внаслідок спазму чи органічного звуження сфінктера Одді, а також дискінезії дванадцятипалої кишки, підсилення панкреатичної секреції під впливом гастроінтестінальних гормонів, інкреція яких стимулюється прийомом алкоголю, прямий токсичний вплив останнього і його метаболітів на тканину залози, підвищення концентрації жовчних кислот, вмісту білка в панкреатичному соці при одночасному зниженні секреції бікарбонатів призводять до розвитку захворювання.
Рефлюкс жовчі та дуоденального секрету, що містять активовані ентерокіназою протеолітичні ферменти, жовчні кислоти, лізолецитин, емульговані жири, бактерії, викликає пошкодження паренхіми підшлункової залози безпосередньо або через каскадну активацію панкреатичних ензимів. При цьому трипсин викликає коагуляційний некроз ацинарної тканини з лейкоцитарною інфільтрацією: А- і В-фосфоліпази знищують фосфоліпідний шар мембран і клітин; еластаза розщеплює еластичний каркас стінок судин і таким чином сприяє геморагіям. Активація калікреїну призводить до підвищення судинної проникливості, набряку тканини залози і підсиленню болевих відчуттів. Внаслідок набряку, а потім і склеротичних змін ацинарної тканини затруднюється лімфовідтік, порушується мікроциркуляція, внаслідок утворення і випадіння в осад в капілярах і венулах фібринних ниток і їх мікротромбування. Одночасно наступає ущільнення підшлункової залози за рахунок розростання сполучної тканини, фіброзу.
Класифікація. Згідно МКХ Х перегляду хронічний панкреатит знаходиться в рубриці:
К 86 - Інші хвороби підшлункової залози
К 86.0 - Алкогольний хронічний панкреатит
К 86.1 - Другі форми хронічного панкреатиту
К 90.1 - Панкреатична стеаторея
Згідно уніфікованої клініко-статистичної класифікації хворіб органів травлення (Дніпропетровськ, 1998) хронічний панкреатит класифікується наступним чином:
В1 - паренхіматозний
В2 - обструктивний
В3 - кальцифікуючий
Q - 1 - латентно перебігаючий
Q2 - болевий
Q3 - рецидивуючий
Q- 4 - псевдотуморозний
F1 - у фазі загострення
F2 - у фазі ремісії
S1 - з помірновираженою секреторною недостатністю (втрата маси тіла від 10 до 20%)
S2 - з вираженою зовнішньосекреторною недостатністю (втрата маси тіла перевищує 20%)
S3 - з інкреторною недостатністю
З даною класифікацією в значній мірі перекликається робоча класифікація ХГ, запропонована І.І. Дегтяревою (1992).
І. Хронічний рецидивуючий панкреатит
1. Стадії:
а) загострення (клінічно проявляється напкреатичною колькою, морфологічно-аутолізом ацинарної тканини підшлункової залози
б) неповної ремісії
в) ремісії (відсутність болевого синдрому)
2. Перебіг: легкий, середньої важкості, важкий (визначається важкістю перебігу, чергового рецидиву і частотою рецидивів)
ІІ. Хронічний панкреатит
1. Наявність обструкції в протоках підшлункової залози: а) з обструк-цією; б) без обструкції
2. Стадії:
а) рецидиву (наявність вогнищ аутолізу на фоні дифузного фіброзу і екзокринної недостатності підшлункової залози);
б) загострення (болевий синдром залежить від підвищеного тиску в протоках підшлункової залози; в зв'язку з наявністю обструкції в них при погрішностях в їді, метеоризмом, дистальним колітом;
в) ремісії (без болів, але з екзокринною, а інколи і ендокринною недостатністю ПЗ).
3. Перебіг в залежності від кількості збереженої паренхіми, а також важкості екзо- і ендокринної недостатності ПЗ, легкий, середній, важкий
ІІІ. Хронічний вторинний (гастрогенний) панкреатит
Перебіг: легкий, середній, важкий
ІV. Хронічний кальцифікуючий панкреатит обструктивний і необструктивний
V. Хронічний панкреатит, псевдотуморозна форма
При безсумнівних перевагах цієї класифікації встановити морфологічні зміни ПЗ визначити ступінь зовнішньосекреторної недостатності є доволі важким і вимагає застосування спеціальних методик дослідження.
Тому А.І. Хазанов (1997) запропоновано доповнення Марсельську класифікацію, враховуючі клінічні дані, а також результати УЗД і комп'ютерної томографії, що є більш доступні практичним лікарям (дивіться в додаток).
Приклади формулювання діагнозу.
1. Хронічний рецидивуючий панкреатит в стадії загострення, перебіг середньої важкості, без порушення зовнішньосекреторної функції підшлункової залози.
2. Хронічний обструктивний панкреатит, середньої важкості, в стадії загострення з помірною зовнішньосекреторною недостатністю підшлункової залози.
3. Хронічний рецидивуючий панкреатит в стадії загострення, важкий перебіг. Вторинний цукровий діабет.
Клінічна картина. В клінічній картині хронічного панкреатиту ведучими є:
- больовий
- диспепсичний
- синдром зовнішньо-секреторної недостатності підшлункової залози і зв'язані з ним синдроми мальдигестії і мальабсорбції з прогресуючою втратою маси тіла
- ендокринний синдром (панкреатичний цукровий діабет)
- астено-невротичний синдром.
Біль при хронічному панкреатиті локалізується в епігастральній ділянці або в лівому підребір'ї. У частини хворих на хронічний панкреатит біль має оперізуючий характер, що нерідко

 
 

Цікаве

Загрузка...