WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Хронічний коліт - Реферат

Хронічний коліт - Реферат


Реферат на тему:
Хронічний коліт
Визначення. Хронічний коліт (ХК) - морфологічно підтверджений запальний або запально-дистрофічний процес слизової, що захоплює всю товсту кишку (панколіт) чи її окремі відрізки (сегментарний коліт).
Етіологія. Однією з найбільш частих причин ХК є перенесені гострі кишкові інфекції, в першу чергу, дизентерія і сальмонельоз. Захворювання також виникає при інфікуванні кампілобактеріями, ієрсиніями, клостридіями. ХК можуть викликати гельмінти, найпростіші (амеби, трихомонади, лямблії, балантидії),а також умовно-патогенна і сапрофітна флора.
Досить часто до розвитку захворювання призводять порушення режиму харчування, одноманітна їжа з переважним вмістом вуглеводів чи білків, клітковини, що важко перетравлюється, бідна вітамінами, зловживання алкоголем.
ХК може виникати внаслідок екзогенних (отруєння сполуками ртуті, свинцю, фосфору, миш'яку) та ендогенних (при уремії, печінковій не-достатності, гіпертиреозі, Аддісоновій хворобі, подагрі), інтоксикаціях. Розвитку ХК сприяють харчова алергія, ферментопатії вродженого та набутого характеру.
Його також викликають окремі медикаментозні препарати (антибіотики, саліцилати, препарати наперстянки, послаблюючі середники, що містять антраглікозиди).
Постійне подразнення слизової оболонки товстої кишки продуктами неповного перетравлення їжі, поряд з вісцеро-вісцаральними рефлексами, лежить в основі вторинних колітів, що розвиваються при хронічному атрофічному фундальному гастриті, хронічному панкреатиті з пору-шенням зовнішньосекреторної функції підшлункової залози, хронічному ентериті.
ХК спостерігається при радіаційному опроміненні (променевій те-рапії, значному рентгенологічному опроміненні). Причиною ХК можуть бути спайковий процес в черевній порожнині, доліхосигма,дивертикули товстої кишки,колаптоз,зловживання очисними клізмами і ректальними свічками.
Нерідко ХК розвиваються внаслідок порушення кровообігу в товстій кишці, судинах брижі, синдрому дисемінованого внутрішньосудинного згортання.
Патогенез. В результаті довготривалої дії токсичних, алергічних,механічних факторів пошкоджується слизова оболонка товстої кишки. Одночасно в патологічний процес втягується її нервовий апарат, що в свою чергу веде до порушення моторної і секреторної функцій і підсилює трофічні зміни в кишковій стінці. Паралельно під впливом мікроорганізмів, найпростіших, антибіотиків, токсичних середників розвивається дизбактеріоз, що характеризується зменшенням біфідобактерій, кишкової палички, лактобактерій, порушенням співвідношень бактерій в різних відділах товстої кишки,підсиленням розмноження умовно-патогенної і/або появою патогенної флори.
Поряд з дизбактеріозом, розвивається гіповітаміноз, порушення імунного статусу,репаративних процесів,з'являються антитіла до слизової оболонки товстої кишки. Внаслідок пошкодження слизової розвивається вторинна ферментопатія. Все це призводить до розвитку бродильної і гнилісної диспепсії, підвищеної секреції води і електролітів в просвіті кишки, її моторних порушень, як по гіпер- так і по гіподинамічному типу, причому вони можуть чергуватися. Всі ці явища обумовлені впливом на кишкову секрецію бактеріальних токсинів і біологічно активних речовин (серотоніну, вазоінтестінального поліпептиду).
Класифікація. Згідно МКХ Х він класифікується під рубрикою К 52.9.
Найбільш зручною і привабливою є класифікація ХК за А. М. Ногаллером (1992). Згідно з цією класифікацією ХК розділяють:
І. За етіологією:
1. Первинні :
а) інфекційні;
б) паразитарні;
в) аліментарні;
г) алергічні;
д) медикаментозні;
е) токсичні.
2. Вторинні:
а) при інших захворюваннях органів травлення;
б) при гіпоксії, гіпоксемії різного генезу.
ІІ. за локалізацією:
1.Тотальний хронічний коліт (панколіт).
2.Сегментарні коліти:
а) правосторонній коліт (тифліт);
б) лівосторонній коліт (сигмоїдит, проктит, проктосигмоїдит).
ІІІ. За морфологічними ознаками:
1. Поверхневий ХК.
2. Атрофічний ХК:
а) поверхневий кистозний;
б) глибокий кистозний коліт.
3. Колагеновий коліт.
ІV. за клінічними ознаками:
1. Фаза перебігу захворювання:
а) фаза загострення;
б) фаза ремісії.
2. за характером порушень моторної функції:
а) гіпомоторна;
б) гіпермоторна;
в) змішана дискінезія.
3. По важкості перебігу:
а) ХК легкого перебігу (1 ст.);
б) середньої важкості (2 ст.);
в) важкого перебігу (3ст.).
V. За наявністюі ускладнень:
1. солярит;
2. мезаденіт;
3. копростаз;
4.дизбактеріоз кишківника.
Ускладнення.
1. Гангліоніт - втягнення в патологічний процес гангліїв черевної по-рожнини.
2. Мезаденіт - поширення патологічного процесу на мезентеріальні лімфатичні вузли.
3. Кишкова непрохідність.
4. Пухлини товстої кишки.
Приклад формулювання діагнозу.
І. Хронічний інфекційний (постдизентерійний) коліт (переважно проктосигмоїдит) з атрофічними змінами слизової оболонки товстої кишки з вираженою гіпермоторною дискінезією у фазі загострення.
ІІ. Хронічний вторинний (внаслідок вираженого фундального атрофічного гастриту) коліт з вираженою атрофією слизової оболонки товстої кишки у фазі загострення.
ІІІ. Хронічний вторинний колагеновий коліт з переважним ураженням кінцевого відділу (проктосигмоїдит) при хворобі Хашімото,переважно больова форма у фазі загострення.
Клінічна картина. Клінічні прояви при ХК залежать від етіології, переважної локалізації процесу, ступеня анатомічних змін і характеру функціональних порушень, а також від ступеня вираженості розладів зі сторони інших систем і органів, стану вегетативної і центральної нервової системи.
В клінічній картині ХК ведучими є:
1. больовий синдром
2. кишкової диспепсії
3. синдром дизбактеріозу
Особливостями больового синдрому при ХК є болі ниючого або спастичного характеру по всьому животу, але частіше в лівій здухвинній ділянці.
Нерідко болі в животі мають ниючо-тиснучий характер, з'являються чи підсилюються через 7-8 годин після їди, всередині ночі або під ранок ("симптом будильника") і зменушються після дефекації, відходження газів, прикладення теплої грілки, чи прийому спазмолітичних і антихолінергічних засобів. Болі віддають в спину, в задній прохід.
При розповсюдженні

 
 

Цікаве

Загрузка...