WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Профілактика акушерських та гінекологічних хвороб тварин - Реферат

Профілактика акушерських та гінекологічних хвороб тварин - Реферат

фермах, де неможливо дослідити кров усіх корів, її беруть у 10% корів даної групи, так званих еталонних корів, і на підставі одержаних результатів роблять висновок про стан обміну речовин на даний час у всіх сухостійних корів.
У сироватці крові здорових корів і телиць напередодні родів повинно бути 65-73 г/л загального білка, при співвідношенні альбумінів до глобулінів 0,9-1,3 гама-глобулінів 10-16%, залишкового азоту - 20-40 мг%, сечовини - 20-40 мг%, кальцію - 2,5-3,13 ммоль/л, неорганічного фосфору - 1,45-1,65 ммоль/л, каротину - 0,40-0,60 мг%, вітаміну А - 40-85 мг%, цукру - 2,20-3,30 ммоль/л, кетонових тіл - 0,1-0,6 г/л, при лужному резерві - 50-60 об/%. Відношення кальцію до фосфору має бути як 2:1 чи 1,7:1, кислотних еквівалентів до основних - 0,55-0,65. Величина цукрово-протеїнового відношення в раціоні повинно дорівнювати 1:0,8-1,5, щоб на 100 г протеїну припадало 80-150 г цукру.
Високий рівень загального білка, гама-глобулінів, холестерину, бета-ліпопротеїдів, низька концентрація вітамінів А і С та низький білковий індекс у вагітних тварин є ознаками їх можливих патологічних родів. Концентрація естрадіолу в плазмі крові при нормальному перебігу вагітності складає 150-350 пг/мл, його відношення до вмісту прогрестерону - 1:25 і нижче. Якщо ж воно складає 1:30 і більше, то у тварин може виникати затримання посліду і субінволюція матки. Цей етап диспансеризації проводиться з метою оцінити фізіологічний стансухостійних корів.
При виявленні розладів обміну речовин проводять відповідну корекцію складу раціонів, застосовують вітамінні, мінеральні препарати і т.п. Співвідношення застосованих масляних концентратів вітаміну А і Д повинно бути 10:1. В останні дні вагітності не слід застосовувати вітаміну Е, оскільки він пригнічує скоротливу функцію матки. Для нормалізації обміну речовин при нестачі вітамінів, профілактики затримання посліду, післяродових захворювань можна вводити коровам за 20-30 днів до отелення 10 мл 0,5%-ного водного розчину селеніту натрію (0,1 мг на 1 кг маси тіла). Другу акушерську диспансеризацію проводять у родильному відділенні (цеху отелень), спостерігаючи за появою у тварин передвісників родів, розкриттям у них родових шляхів під час родів, часом появи плодового міхура та частин плода і перебігом родів.
Роди - фізіологічний процес. Будь-яке необґрунтоване, некваліфіковане і передчасне втручання в нього недопустиме. Стадія розкриття шийки матки триває близько 12 годин; корова при цьому може час від часу трохи мукати, з її піхви випинається плодовий міхур, але це не є приводом для втручання. Стадія виведення плода звичайно триває до 3-4 годин. При затриманні виведення вклиненого в тазову порожнину плода потрібно обережно потягнути його за кінцівки що виступають, (то за одну то за другу), дещо догори і назад (недосвідчені тваринники звичайно тягнуть плід вздовж осі тулуба і вниз, внаслідок чого він може впертися лобовими кістками в лобкові кістки тазу роділлі).
Не можна зволікати з наданням рододопомоги при затягуванні родів. Її слід надавати з дотриманням правил асептики та антисептики.
На підставі даних про перебіг родів у корів їх відносять до однієї із трьох післяродових груп:
" корови, що розтелилися нормально; за ними проводять звичайне ветеринарне спостереження протягом післяродового періоду і при потребі надають допомогу;
" корови із затяжним виведенням плода і затриманням посліду до 6-8 годин; їм зразу ж внутрішньом'язово вводять маткові препарати - окситоцин (75-80,0 ОД), пітуїтрин (3-5 мл), прозерин (0,5%-ний, 2-3 мл), ерготил (0,05%-ний, 6-8 мл), фурамон (1%-ний, 2-3 мл), карбохолін (0,1%-ний 2-3 мл), бревіколін (1%-ний 8 мл на 100 кг живої маси), ергометрин (0,02%-ний,5-6 мл) і т.п. Для підвищення ефективності терапії та з метою профілактики ускладнень через 5-6 годин можна ввести в матку протимікробні та протизапальні засоби;
" корови з ускладненнями родів та післяродового періоду, яким надавалася акушерська родова допомога. Їм вводять внутррішньом'язово згадані вище міотропні препарати, внутрішньоматково - септометрин, екзутер, метромакс, трицилін, емульсію йод-вісмут-сульфаміду, пінисту суспензію йодизолу, фуразолідонові палички і т.п., внутрішньовенно - новокаїн, 40%-ний розчин глюкози, 10%-ний розчин хлористого кальцію.
Ефективність профілактичної терапії перевіряють по етапах диспансеризації.
Роди повинні проходити в чистому, попередньо вимитому гарячою водою з лугом, продезинфікованому і побіленому боксі чи відповідно приготовленому стійлі. В ньому повинна бути чиста свіжа підстилка, на великих фермах обладнують родильні відділення, при вході в які повинен бути дезкилимок, зволожений 4%-ним розчином їдкого натрію чи 2%-ним розчином креоліну. В родильному відділенні організовують постійне чергування. З початком родів черговий повинен замити круп роділлі, корінь хвоста, зовнішні статеві органи, промежину та стегна розчином фурациліну чи хлораміну.
Потрібно забезпечити високу ветеринарну культуру рододопомоги та догляду за коровами у післяродовий період. Оскільки однією з причин післяродових захворювань є невміла родова допомога, необхідно навчати чергових родильного відділення основним правилам її надання. Позитивний вплив на післяродову інволюцію статевих органів у корів має утримання їх разом з новонародженими телятами.
Післяродову акушерську диспансеризацію проводять, як правило, на 2-3-й, 5-7-й, 13-14-й день і в кінці післяродового періоду. При цьому у корів досліджують стан геніталій, беруть при потребі проби крові та маткових виділень для біохімічних, бактеріологічних та імунологічних досліджень, а також для діагностики атонії чи гіпотії матки, ендометритів. При виявленні хворих тварин їх слід ізолювати, назначити відповідне лікування та провести дезінфекцію бокса. Тут потрібно бути особливо уважним, пам'ятаючи що під час отелення залозистий епітелій матки майже повністю руйнується і це триває ще 10 днів після родів. Первинна епітелізація ендометрію відбувається на 3-й тиждень після отелення. Лише після цього відновлюється секреція маткових залоз. При нормальних годівлі та догляді відновлення структури геніталій затягується до 30-45 днів, а при незадовільних умовах - до 90 днів. Одночасно проводять комплекс заходів з діагностиці, лікування та профілактики маститів. Дані диспансеризації заносять у відповідний журнал чи диспансерну картку, спрощена форма якого (для малих ферм) наведена в додатку. Метою даного етапу диспансеризації є забезпечення нормального перебігу післяродового періоду, недопущення запальних процесів та інших ускладнень, ініціація циклічної активності яєчників, швидке відновлення відтворної здатності тварини, створення в її геніталіях сприятливих умов для осіменіння та

 
 

Цікаве

Загрузка...