WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Профілактика акушерських та гінекологічних хвороб тварин - Реферат

Профілактика акушерських та гінекологічних хвороб тварин - Реферат

цього не вдається виправлення застосовують фетотомію або кесарів розтин.
Відразу після народження теляти чистою серветкою звільняють його ніздрі, рот та очі від слизу. Якщо пуповина обірвалася сама, то занурюють її куксу в скляночку з 5%-ним спиртовим розчином йоду чи 5%-ним розчином карболової кислоти або іншим асептичним розчином. Якщо пуповина не обірвалася, то у поросят, ягнят, козенят і інших дрібних плодів пальцями однієї руки її стискають на відстані 4-6 см відпупкового кільця, а другою рукою її обривають.
Щодо новонароджених телят і лошат, то з ними поступають так само або накладають на необірвану пуповину дві лігатури - на 8-10 см від пупкового кільця і на 3-4 см нижче та розрізають між ними пуповину. Обтирають шкіру теляти сомом'яним жмутом чи серветкою або дають його облизати корові.
Відразу після виведення плода обмивають задню частину тулуба у корови, випоюють їй 1-1,5 відра підсоленої теплуватої води чи 2-3 літри навколоплідних вод, розведених удвічі водою. Розтирають їй задні кінцівки, боки та крижі солом'яним жмутом. Не пізніше ніж через 40-60 хв. після народження теляти обмивають корові вим'я 2%-ним розчином соди чи теплою водою, витирають сухим рушником, видоюють корову, молозиво випоюють теляті з напувалки бо пускають теля до вим'я корови. Після цього телят поміщають у продезінфіковану чисту й суху індивідуальну клітку профілакторію або залишають на одну добу біля матері.
За відсутності у матері молозива можна використовувати молозиво інших корів, що отелилися у той же час, або замінити його штучною сумішшю такого складу: свіже молоко - 1 л, свіжий риб'ячий жир - 15 г, натрію хлорид - 10 г і 2-3 свіжих курячих яйця. Штучна суміш для лошат складається з розведеного вдвічі водою коров'ячого молока, до 1 л якого додають дві столові ложки цукру.
Догляд за тваринами у перші дні після родів.
Ослаблений вагітністю та родами організм тварини потребує спеціального догляду. Насамперед, його необхідно захистити від простуди. Під породіллею повинна бути постійно суха й чиста підстилка. Щодня вранці та ввечері необхідно проводити ветеринарний огляд породіллі, до припинення маткових виділень; обмивати задню частину тулуба і зрошувати її асептичним розчином; періодично міряти її температуру.
Проводячи щодня клінічний огляд кожної породіллі, слідкують за перебігом відновних процесів у її статевих органах, про що свідчить кількість маткових виділень. У перший день вони кров'янисті, потім - коричнюваті, з 5-7-го дня після родів стають слизистими; на 10-14-й день їх виділення припиняється.
Починаючи із 3-4-го дня породілля повинна користуватися моціоном. У перший день після отелення корові згодовують 4-5 кг доброякісного сіна та випоюють 2-3 відра теплої бовтанки з висівок (1-1,5 кг), з 2-3-го дня збільшують кількість висівок та сіна; з 3-4-го дня в раціон вводять 4-5 кг коренеплодів, а в наступні дні її переводять на повний раціон.
Новонароджених телят зразу після обробки пуповини та обтирання шкірного покриву або після 1-2-денного перебування біля матері поміщають у чисті продезінфіковані клітки профілакторію, де утримують 10 днів.
Як зазначалося вище, першу порцію молозива теля має отримати не пізніше як через 1 год. після народження. Протягом першого тижня після народження йому необхідно 4-5 разів на день давати по 1,5-2 л молозива з таким розрахунком, щоб добова його кількість становила 6-7 кг.
Дотримання санітарно-гігієнічних вимог при утриманні, годівлі та вирощуванні новонароджених телят є одним з основних складових профілактики захворювань для збереження телят. Вим'я корови перед доїнням потрібно обмивати теплою чистою водою чи 1%-ним розчином соди й витирати насухо чистим рушником; перші цівки молока слід здоювати в окремий посуд і знищувати; соскові напувалки перед використанням необхідно споліскувати гарячою водою, а після нього - старанно мити.
При порушенні нормативних вимог щодо утримання, догляду та годівлі вагітних тварин, незадовільній організації проведення родів у них можуть виникати різноманітні ускладнення родів у вигляді слабких перейм та потуг, вузькості та звуження вульви, вузькості тазу, скручування матки, розривів матки, вивертання та випадіння матки і т.п. Проте найчастішим ускладненням родів є затримка посліду.
Звичайно роди закінчуються відокремленням плодової частини плаценти (судинної оболонки плода) від материнської і виведенням її. У тих випадках, коли послід не відокремлюється у корови протягом 6 годин, овечки та кози - 5, свині - 3 год., кобили - протягом 30 хв. після народження плода, це свідчить про затримання посліду, який необхідно видалити.
Лікування затримки посліду починають (протягом першої доби, коли виведено плід) із застосування консервативних методів, розрахованих на підвищення загального тонусу організму та скоротливості матки, пригнічення розвитку мікрофлори та розкладу посліду в матці. До таких засобів належать: згодовування корові 1-1,5 кг патоки, 300-400 г цукру з пійлом чи внутрішньовенне введення 200-300 мл 40%-го розчину глюкози та 100 мл 10%-го кальцію хлориду або кальцію глюконату, ін'єкції пітуїтрину (40-50 МО) чи окситоцину (8-10 мл) - підшкірно, двічі на день чи внутрішньовенно 10-15 ОД (2-3 мл) у 40-50 мл 40%-го розчину глюкози; підшкірне введення 3-5 мл 1%-го розчину синестролу, комбіноване підшкірне введення фолікуліну чи синестролу, а через 3-5 год - окситоцину чи пітуїтрину; внутрішньом'язові ін'єкції 5-6 мл 0,02%-го розчину ергометрину 1-2 рази на добу; 6-8 мл 0,05%-го розчину ерготалу; підшкірні ін'єкції 0,5%-го розчину прозерину (2-3 мл) чи 0,1%-ного розчину карбахоліну (2-3мл); внутрішньочеревне введення 10-15 мл 10%-ного розчину новокаїну; обмивання задньої частини тулуба, вульви і частини посліду, що звисає, розчином калію перманганату (1:1000 - 1: 3000), етакридину лактату (1: 1000 - 1 : 2000), 2%-ним розчином ваготилу, фурациліну (1: 5000).
Сприяє видаленню посліду при атонії матки прив'язування його бинтом до хвоста на відстані 30 см від його кореня. Помахуючи хвостом з боку в бік, корова цим спонукує матку до скорочень її м'язів та відокремлення посліду. Заслуговує на увагу використання методів електростимуляції при затримці посліду за допомогою приладів "Тонус-1" (ДТ 50-3), "Тонус-2", "Ендотон", "СНИМ-1". Один електрод приладу вводять у матку, інший прикріплюють до, частини посліду що звисає із статевих органів і за допомогою сигнального годинника протягом 60-70 хв проводять сеанс електростимуляції. Можна також застосовувати метод електроакупунктури (рефлексотерапії, голковколювання).
Якщо консервативне лікування не забезпечує відокремлення посліду протягом 24 год., то його видаляють рукою. Існує два способи цієї процедури. При традиційному способі обмивають вульву,

 
 

Цікаве

Загрузка...