WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Профілактика акушерських та гінекологічних хвороб тварин - Реферат

Профілактика акушерських та гінекологічних хвороб тварин - Реферат

ректальним методом (промацуванням через пряму кишку) через 2,5 місяця після осіменіння, за допомогою ультразвукової (сонографічної) діагностики - з 30-го дня після запліднення, або за даними гормонального дослідження крові чи молока, завмістом гормону жовтого тіла - також починаючи з другого місяця тільності. З другої половини вагітності її можна діагностувати за зовнішніми ознаками - зміною контурів черевної стінки, шляхом промацування плода через черевну стінку чи, нарешті, прослуховування через неї пульсу плода.
Порушення правил утримання, догляду, годівлі та експлуатації вагітних тварин негативно позначається на фізіологічному стані тварини, її імунобіологічній реактивності, буває причиною виникнення різноманітних захворювань вагітних тварин у вигляді:
" набряків тіла вагітних (шкіри, вим'я, нижньої черевної стінки і тазових кінцівок), що виникають у корів, рідше ? у кобил, у другій половині вагітності внаслідок згодовування їм великої кількості соковитих кормів, нестачі в них мінеральних речовин, відсутності моціону, що призводить до розладів водного та мінерального обміну, захворювань серця, печінки, нирок;
" залежування вагітних - ураження нервово-м'язового та зв'язкового апарату крупа та задніх кінцівок при біологічно неповноцінній годівлі тварин, внаслідок чого тварині важко підійматися чи вона взагалі не встає;
" випадіння піхви в результаті адинамії та гіподинамії, надмірного нахилу підлоги в стійлі та неповноцінної годівлі, що обумовлює розслаблення фіксуючого апарату статевих органів і випадіння піхви за межі статевої щілини;
" переривання вагітності (аборт) з наступним розсмоктуванням зародка, муміфікацією плода, його мацерацією (гнійним розм'якшенням) чи гнильним розкладом, зігнанням з матки мертвого чи недоношеного плода. Виникають аборти, коли на згадані вище причини накладається дія інфекції, або вони супроводжуються розвитком катарального чи гнійно-катарального ендометриту, проникненням у тканини плода гнильних мікробів.
Для нормального перебігу у тварин вагітності, запобігання згаданих ускладнень їх необхідно забезпечувати повноцінною годівлею, утримувати в просторих, чистих приміщеннях, забезпечувати активним моціоном. Не допускати згодовування примерзлих, прокислих кормів. В кінці вагітності в організмі самки настають певні зміни, що свідчать про наближення родів. Це ? розслаблення зв'язок тазу "западання крижів", збільшення та набрякання статевих губ, розрідження шийкового слизу і звисання його з піхви у вигляді слизового шнура; збільшення молочної залози та поява у ній за 1-3 дні до родів молозива; дрібні тварини готують "гніздо" для родів.
Роди - фізіологічний процес виведення з організму матері дозрілого живого плода разом з плідними оболонками та плідними водами. Роди здійснюються в результаті скорочень мускулатури матки (перейми) та черевного преса (потуги), між якими бувають короткі паузи. Плід під час родів повинен займати певне положення (звичайно поздовжнє), верхню позицію (спиною догори), скеровуватися до виходу головою чи тазовими кінцівками при нормальному (витягнутому) розміщенні грудних кінцівок та хвостика (на витягнутих тазових кінцівках). У всіх інших випадках - при поперечному чи вертикальному положенні плода, нижній чи боковій позиції, спинному чи черевному передлежанні, неправильному членорозміщенні роди будуть патологічними і без ветеринарної допомоги не можуть завершитися самостійно.
Процес родів поділяють на три стадії: підготовчу або стадію розкриття шийки матки; стадію виведення плода чи власне родів; послідову стадію.
16.11. Тривалість стадій родів у окремих видів тварин
Основні правила ведення родів. Збереження життя матері та плода тварині подається разова допомога, для чого необхідно: суворо дотримуватися вимог асептики та антисептики; як правило роди відбуваються без втручання людини, зусиллями роділлі, родову допомогу надають лише у випадку затягування родового процесу, неможливості їх самостійного завершення; перед наданням допомоги необхідно дослідити роділлю, її загальний стан та стан родових шляхів; витягувати плід можна лише після вклинювання його в родові шляхи, робити це можна лише під час перейм і потуг; у випадках, коли роди затягуються і в родових шляхах не з'являється плід або виступають лише окремі його органи, треба дослідити розміщення плода, його положення, позицію, передлежання й членорозміщення, а також встановити, чи живий плід (промацуючи у нього пульс, перевіряючи наявність больового рефлексу і рефлексу ссання); якщо після лопання плодового міхура нормально розміщений плід затримався у родових шляхах, то, потягуючи за ніжки й голову, допомагають його вивести, зусиллями не більше 2-3 чоловік; якщо під час дослідження родових шляхів виявиться неправильне положення плода, позиція, передлежання чи членорозміщення, то їх необхідно виправити, відштовхнувши для цього плід у матку, попередньо наклавши на його передлежачі органи акушерські петлі; у разі сухості родових шляхів для полегшення виведення плода доцільно змастити їх вазеліном чи олією, ввести в порожнину матки декілька літрів вазелінового масла, відвару насіння льону, рису чи крохмалю; щоб поліпшити надання допомоги, зняти потуги, що перешкоджають здійснити рододопомогу, можна застосовувати сакрально-епідуральну анестезію, новокаїнову блокаду тазового сплетіння, за В.І. Завірюхою, А.Д. Ноздрачовим, чи надплевральну блокаду, за В.В. Мосіним; якщо неможливо витягнути плід з родових шляхів, роблять кесарів розтин або фетотомію (розрізання плода); не можна розрізати живий плід: по-перше, це негуманно, а по-друге, під впливом больових подразнень він може перфорувати матку; умертвляють плід шляхом перерізання великих судин; надаючи родову допомогу, треба постійно стежити за станом роділлі, її серцевою діяльністю та диханням; по закінченні родової допомоги треба провести повторне акушерське обстеження роділлі для того, щоб переконатися, що у матці не залишилося більше плодів, і ввести в її порожнину антимікробні та протизапальні засоби.
Часто патологічні роди виникають внаслідок таких неправильних взаємовідносин між плодом та тазом матері: невідповідності розмірів плода і тазової порожнини матері (вузький таз, перерозвиток чи виродження плода); неправильне положення плода (поперечне чи вертикальне з черевним чи спинним передлежанням); неправильна позиція плода (нижня чи бокова при головному або тазовому передлежанні); неправильне членорозміщення плода при головному чи тазовому передлежанні (завороти голови в різні боки, згинання грудних чи тазових кінцівок у різних суглобах, неправильне розміщення хвоста). Всі ці випадки вимагають кваліфікованого втручання для усунення зазначених причин та виведення плода відповідними методами. Якщо зробити

 
 

Цікаве

Загрузка...