WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Профілактика акушерських та гінекологічних хвороб тварин - Реферат

Профілактика акушерських та гінекологічних хвороб тварин - Реферат


Реферат на тему:
Профілактика акушерських та гінекологічних хвороб тварин
Усі тварини, в тому числі й сільськогосподарські, мають здатність до відтворення собі подібних, завдяки якій підтримується відповідна чисельність поголів'я та певний рівень виробництва продукції тваринництва. Відтворної здатності тварини набувають з досягненням статевої зрілості, тобто коли в їх організмі вже виробляються гамети (яйцеклітини та спермії), сформувалися статеві рефлекси і самка при спаровуванні чи штучному осіменінні може запліднитися, виношувати плід і народжувати його.
Час настання статевої зрілості залежить від кліматичних та географічних факторів, умов догляду, утримання та годівлі тварин, їх виду та породи. Повноцінна годівля і належний догляд можуть сприяти прискоренню статевого дозрівання тварини і навпаки, якщо цих умов не дотримуватись. З настанням статевої зрілості самки в її яєчниках періодично дозріває один-два, а в багатоплідних тварин до 35-40 фолікулів (і розміщених у них яйцеклітин), зростає кількість вироблених статевих гормонів, що викликає відповідні зміни у статевій системі та цілому організмі самки. Ці зміни повторюються періодично через притаманний кожному організму період часу, тобто, мають циклічний характер. Змінюється відповідно і поведінка тварин - від стану збудження до гальмування. Комплекс фізіологічних і морфологічних змін, що періодично відбуваються у статевій системі і в поведінці самки, називають статевим циклом. Професор А.П. Студєнцов виділив у статевому циклі три стадії: збудження, гальмування та врівноваження.
Стадія збудження характеризується такими ознаками, як тічка, загальне збудження, охота і овуляція.
Тічка з'являється першою і проявляється в почервонінні та набуханні статевих губ, слизової оболонки присінка піхви, власне піхви, матки та яйцепроводів, шийка матки при цьому відкривається і крізь неї та статеву щілину виділяється назовні слиз, спочатку чистий, прозорий, в'язкий, а під кінець тічки - каламутний. Триває тічка у корів 3-5, а у кобил - до 20 діб.
На другу добу ознаки тічки починають супроводжуватися загальним збудженням, яке проявляється в неспокої тварини, лякливістю, іноді - злості, зменшенні апетиту та удою. Вона стрибає на інших самок чи на самця, не забороняє їм стрибати на себе, але не допускає садки на себе самця.
Вівці у стані статевого збудження проявляють занепокоєння, тупотять ногами, намагаються наблизитись до барана, ходять за ним групами.
У кобил загальне збудження буває найсильнішим, вони неспокійно реагують на крик, шум та інші подразники, проявляють злосливість та лоскотливість при чищенні.
Свиноматка в стані статевого збудження вертиться у станку, виглядає із станка.
Через 10-12 годин у корів, що перебувають стані статевого збудження, з'являється охота - позитивна реакція на самця, що триває 10-23 години. Самка намагається наблизитися до самця, приймає позу для статевого акту, допускає садку на себе, спостерігаються часті сечовиділення з подальшими ритмічними скороченнями статевих губ. Це найкраща пора для осіменіння.
Охота у кобил триває від двох до 12 діб. При іржанні жеребця така кобила проявляє неспокій, піднімає голову, "пряде вухами", повертається у бік джерела, іноді підіймає хвіст, розставляє задні кінцівки. У неї проявляються ритмічні скорочення статевих губ, часті сечовиділення.
Ознакою появи статевої охоти у свиноматки є рефлекс нерухомості. Вона спокійно стоїть у присутності кнура, допускає садку на себе. Вона також спокійно реагує, коли покласти їй руку на спину чи навіть сісти на неї.
Охота у овець триває 20-60 годин.
Овуляція - лопання дозрілого фолікула в яєчнику та виділення з нього яйцеклітини у лійку яйцепроводу - настає у корів через 15 годин після закінчення охоти, у кобил - у розпалі охоти, у свиней - через 25-40 годин після появи рефлексу нерухомості і розтягується до 8 діб. У овець овуляція настає в кінці охоти.
Середня тривалість статевого циклу у корів (від овуляції до овуляції) становить 18-22 дні. Після отелення стадія збудження з'являється у корів на 18-25-й день. У кобил статевий цикл триває 19-22 доби, після вижеребки статева циклічність поновлюється на 5-12? у добу. Статевий цикл у свиней становить 18-21 добу. Стадія збудження настає як правило, на 5-й день після відлучення поросят. Тривалість статевого циклу у овець ? 14-19 діб. Після окоту статева циклічність поновлюється у них на 15-30?у добу, але вигодовування ягнят і підвищена температура довкілля гальмують статевий цикл. Лише із зниженням навколишньої температури він поновлюється.
В яєчнику на місці фолікула, що овулював, формується жовте тіло - тимчасова залоза внутрішньої секреції, яка виробляє гормон прогестерон, котрий гальмує статеву циклічність. У зв'язку з цим згасають ознаки статевого збудження. І якщо запліднена тварина запліднилася, то жовте тіло зберігатиметься впродовж усієї вагітності і оберігатиме її. Якщо ж запліднення не відбулося, то вже через 15-18 днів жовте тіло втрачає свою активність, у яєчнику дозріває новий фолікул і статеві органи самки знову готуються до запліднення яйцеклітини та нової вагітності.
У вагітних самок статеві цикли припиняються і поновлюються лише по закінченні післяродового періоду. Проте статева зрілість у тварин настає порівняно рано ? до завершення загального росту та фізіологічної (племінної) зрілості тварини (табл. 16.9). Тому осіменяти таких тварин і використовувати їх для відтворення поголів'я надто рано, оскільки це може негативно вплинути на перебіг вагітності та розвиток плода.
Табл. 16.9. Вік настання статевої зрілості та зрілості тіла у свійських тварин
На статеву функцію тварин впливає ряд ендогенних та екзогенних чинників, котрі часто бувають причиною акушерських і гінекологічних захворювань.
Вагітність - фізіологічний стан організму самки, в утробі якої розвивається плід. Починається вагітність із запліднення, а закінчується родами. Вагітність буває одноплідною (у корів, кобил) і багатоплідною (у свиней), фізіологічною та патологічною. Дані щодо тривалості наведені в таблиці 16.10.
16.10. Тривалість вагітності у різних тварин
Плід, що розвивається в утробі матері, отримує всі необхідні речовини для свого росту та розвитку з материнської крові, тому раціони для вагітних тварин повинні складатися з доброякісних кормів і містити всі необхідні поживні речовини.
Важливе значення має правильне утримання та догляд за тваринами. Приміщення для них мають бути чистими, просторими, світлими, добре вентильованими. Вагітні тварини повинні користуватися моціоном на свіжому повітрі. Важливу роль для правильної організації годівлі, догляду та утримання вагітних тварин має своєчасна діагностика вагітності. Нині це роблять

 
 

Цікаве

Загрузка...