WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Епізоотична обстановка, діагностика, лікування та профілактика паразитарних хвороб тварин - Реферат

Епізоотична обстановка, діагностика, лікування та профілактика паразитарних хвороб тварин - Реферат

інактивуються лише після 90-хвилинного проварювання. В заморожених при мінус 15°С продуктах забою хламідії зберігаються до 6 міс., в м'ясі при його дозріванні при 0...4°С не інактивуються протягом 13 діб. При дії 10-25%-них розчинів хлориду натрію за цих умов хламідії можуть зберігати свою активність протягом 35 діб. У зв'язку з цим процеси дозрівання м'яса та його заморожування не можуть вважатися способами знезараження туш хворих тварин. Такі туші переробляють на м'ясні хліби і консерви відповідно до діючих правил, а внутрішні органи (субпродукти) та кістки знезаражують шляхом 1,5-годинного проварювання.
Хламідії досить чутливі до антибіотиків тетрациклінового ряду, а також до інших антибіотиків з широким спектром дії - тилану (тилозину), кламексину, олеандоміцину, рондоміцину, морфоцикліну і ін. Практично не діють на хламідії пеніцилін, стрептоміцин, поліміксин, неоміцин, колістин, інаміцин , бацитрацин, мономіцин.
Епізоотологічні дані. Здатність хламідій викликати активний інфекційний процес в організмі великої кількості видів тварин, птиці та людей дає підставу стверджувати, що хламідіоз є типовим антропозоонозом який має глобальне поширення і який слід розглядати як природновогнищеву інфекцію. При хламідіозі збудник може передаватися від одного до іншого виду птахів. Особливну роль у цьому відіграють голуби, майже половина яких у природних умовах інфіковані хламідіями в межах. Активними перенощиками хламідій можуть бути синантропні птахи - горобці, шпаки, горлиці, папуги та ін.. Постійне інфікування хламідіями відбувається також у диких тварин - косуль, ланей, кабанів, різних видів гризунів, дикобразів, песців, вовків, лисиць та ін. Ці мікроорганізми були виділені з деяких видів кліщів, вошей-пухоїдів, риб і молюсків, внаслідок чого в природі зберігається вигнищевість і стаціонарність хламідіозної інфекції.
Перебіг захворювання на хламідіоз переважно хронічний. Гостра форма спостерігається при первинному виникненні хвороби. Основне джерело інфекції - хворі самці-плідники та заражені самці, після осіменіння спермою самок таких плідників спостерігається внутрішньоутробне інфікування плодів, частина яких гине незадовго до початку родів. Новонароджений молодняк за цих умов хворіє з перших днів: у нього уражені основні системи організму.
Клінічні ознаки. Респіраторна форма хламідіозу характеризується розвитком пневмонії з ензоотичним перебігом, що виявлено у телят, поросят, овець, лошат, кіз і мишей в різних частинах світу. Ураження очей з розвитком кон'юнктивіту спостерігається у котів, ягнят, кіз і морських свинок. У інших видів тварин частота виникнення кон'юнктивітів коливається в межах 10-39%, тоді як у ягнят і кіз їх кількість сягає 90%.Одночасно розвиваються поліартрити у молодняку.
Нервова форма хламідіозу у великої рогатої худоби вперше описана під назвою "Спорадичний енцефаломіеліт" у США. Штами хламідій, які виділяються при цьому, можуть викликати поліартрити, кон'юнктивіти та ентерити. Спорадичний енцефаломіеліт уражає тварин у віці понад 3 міс. до 3-х років. Інкубаційний період коливається від 6 до 30 днів. Підвищується температура тіла, розвиваються депресія, салівація, діарея, анорексія, порушується координація, зменшується маса тіла. Тривалість хвороби - 10-14 днів, смертність - близько 50%. Окрім енцефаломіеліту розвиваються серозно-фібринозний перитоніт ,перикардит.
Репродуктивна форма хвороби супроводжується абортами, мертвонародженістю, ендометритами, маститами. У самців спостерігаються орхіти, епідідіміти, баланопостити.
Діагностика хламідіозу тварин здійснюється переважно лабораторними методами відповідно до існуючої настанови. При цьому хламідії виявляють безпосередньо в мазках взятих із патологічного матеріалу, методами звичайної світлової, люмінесцентної та електронної мікроскопії. Важливими є методи імунофлуоресценції та імуноферментний, які дозволяють не лише виявити хламідії в уражених клітинах, але й ідентифікувати їх. Новим в лабораторній діагностиці хламідіозу є метод із застосуванням полімеразної ланцюгової реакції(ПЛР), який за чутливістю на кілька порядків перевершує існуючі методи.
Чисті культури хламідій виділяють шляхом зараження курячих ембріонів, білих мишей та вагітних морських свинок, а також деяких культур клітин. Істотним недоліком цього методу є те, що робота з культурами хламідій, щоб уникнути ризику зараження людей може проводитись лише в режимних лабораторіях.
Серологічну діагностику хламідіозу проводять за допомогою реакцій зв'язування комплементу (РЗК), тривалого зв'язування комплементу (РТЗК) та реакції непрямої мікроімунофлуоресценції (РНІФ). Ці методи дозволяють виявляти антитіла до хламідійного антигену в сироватці крові обстежуваних тварин. За діагностичний показник прийнято виявлення антитіл у сироватці розведеній у співвідношенні 1:10 і вище. У зв'язку з тим, що перелічені реакції не достатньо чутливі і можуть давати навіть хибні результати, в останні роки стали застосовувати інші серологічні тести, зокрема, реакція непрямої гемаглютинації(РНГА) зі спеціальним еритроцитарним діагностикумом виявилась значно чутливішою і достовірною за показник РЗК у 2-2,8 раза.
Імунітет при хламідіозі переважно клітинний і забезпечується сенсибілізованими лімфоцитами, макрофагами, лейкоцитами, здатними обумовлювати лізис захоплених тілець хламідій.
Для створення активного імунітету використовуються інактивовані емульсійні вакцини, окремо проти хламідіозу великої рогатої худоби, свиней, хутрових звірів. Проходить випробовування вакцина проти поліштамова інактивована емульсійна проти хламідіозу великої рогатої худоби і коней.
Для лікування хворих тварин слід використовувати антибіотики тетрациклінового ряду пролонгованої дії (хостациклін ЛА, окси 1ОО, тетравет, дибіоміцин, дитетрациклін ), а також широкого спектру дії (кламоксил, тилан, вітациклін, олететрин та ін.). Доза для молодняку - 25мг на 1 кг маси тіла двічі з інтервалом 5-7 днів. Для санації плідників - тетрацикліни пролонгованої дії застосовують триразово з інтервалом 7 днів дозою 50мг/кг з одночасним згодовуванням "Біовіту-40" протягом місяця. Показником оздоровлення тварин повинен бути негативний результат після дослідження матеріалів методом полімеразної ланцюгової реакції.
Література:
1. Наукове забезпечення сталого розвитку сільського господарства. Лісостеп. Київ - 2004 р. 2 томи.
2. Національний аграрний університет. books.nauu.kiev.ua

 
 

Цікаве

Загрузка...