WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Профілактика правця - Реферат

Профілактика правця - Реферат

будь-якій травмі необхідно звернутись у медпункт.
Ясна річ, не всі, хто отримав поранення. Уражаються правцем. На десятки тисяч можуть захворіти лише декілька осіб або й менше, але майже кожен з них ризикує життям. Разом з них ризикує життям. Разом з тим, як свідчать спостереження, за медичною допомог. З приводу дрібних травм звертається мізерна кількість потерпілих, особливо у сільській місцевості. І нерідко дехто не розуміє, що хірургічна обробка рани буде ефективною лише за умови своєчасного її проведення - не пізніше 4-6 годин після поранення.
Хірургічна обробка місця поранення і неспецифічна профілактика особливо важливі для людей. яким щеплення проти правця за можна проводити за станом здоров'я.
Хворий П., рубаючи дрова, поранив палець, руки. Проти правця щеплення не було, оскільки поранений хворів на цукровий діабет. Звернувся за медичною допомогою через 5 днів після травми, хоча рана нагноїлась, тобто занадто пізно. Незважаючи на хірургічну обробку рани, через 2 дні з'явились ознаки захворювання на правець. Хворого врятувати не змогли.
Особливо небезпечні поранення в ділянці голови, зокрема очей. При цьому правець розвивається дуже швидко і нерідко призводить до смерті. Для оточуючих хворі не становлять небезпеки.
Головна зброя - щеплення
Якщо, незважаючи на обережність, правцева паличка почала розвиватись у рані й виділяти свою смертоносну отруту, вдаються до методів специфічної профілактики. Нею передбачені заходи, спрямовані на боротьбу з правцевою отрутою.
Специфічна профілактика здійснюється двома шляхами - проведенням1 щеплення населення проти правця (активна імунізація правцевим анатоксином) і здійсненням екстренного щеплення при травмах.
Першим препаратом, який застосовували для профілактики правця, була протиправцева сироватка. В свій час вона зіграла важливу роль у боротьбі з цим захворюванням. Ще й зараз її застосовують для екстренної профілактики, але останнім часом цей препарат витісняється протиправцевим людським імуноглобуліном
Правцевий анатоксин вводять при активній імунізації і екстренній профілактиці. Це та ж сама правцева отрута, але вона в процесі обробки втратила свої отруйні якості, зберігши властивість формувати імунітет, тобто несприйнятливість до інфекції. Даний препарат довго перебував в організмі, заставляючи його тривалий час виділяти протиотруту - правцевий антитоксин.
Правцевий анатоксин застосовують як самостійний препарат, і він входить до складу вакцин АКДП, АДП, АДПМ та ін. Якщо їх ввести в організм людини чи тварини, то в крові з'явиться протиотрута - правцевий антитоксин, тобто виробиться імунітет проти правця. Це активний імунітет, оскільки організм сам активно виробляє протиотруту. При щепленні протиправцевою сироваткою створюється пасивний імунітет - адже людині вводять уже готові антитіла.
І активний, і пасивний імунітети називають набутими штучно, оскільки формують їх штучно, під впливом введених у організм препаратів. Природно набутий імунітет створюється після перенесеного інфекційного захворювання. Проте, як уже зазначалось, при захворюванні на правець імунітет не виробляється, а це ще раз підкреслює необхідність активної імунізації.
Створення комплексних препаратів, зокрема АКДП, принесло людям велике полегшення. Неважко собі уявити, яка величезна праця стоїть за ідеєю створення імунних препаратів, тим паче таких складних!
Ще І. І. Мечніков помітив, що при попаданні в організм чужорідного
тіла в бік цих тіл починають спрямовуватись специфічні клітини, які обволікають, перетравлюють і знищують їх. Ці клітини вчений назвав фагоцитами, а саме явище - фагоцитозом. Йому він і надавав великого значення в захисті організму від мікробів.
Зараз добре відомо, що в імунітеті важливу роль відіграють захисні властивості шкіри, бактерицидні якості соків і рідин, що їх виробляє організм, дія фагоцитів, різноманітних антитіл та інше. Всі ці чинники разом / обумовлюють загальну опірність організму, стан його імунітету.
Імунітет може бути ослабленим чи посиленим. Різні шкідливі впливи зовнішнього середовища можуть ослабити природжену чи набуту стійкість організму до дії інфекцій. Це створює сприятливі умови для розвитку хвороботворних мікробів, які потрапили в організм. Середовище може впливати й на мікробів, посилюючи чи ослаблюючи їхні властивості.
При попаданні в організм спор правцевої палички фагоцитоз є незавершеним, тому що фагоцити, захоплюючи спори, неспроможні їх перетравити. Збудник правця може тривалий час перебувати в цих клітинах, а також у шрамах, які утворились після поранень. Це так звана дрімаюча правцева інфекція. У сприятливих умовах спори можуть прорости й зумовити захворювання на правець.
Все це ще раз підкреслює необхідність проведення - активної імунізації проти правця. Поміркуйте самі. Щеплення анатоксином забезпечує надійний захист організму від захворювання на правець. Його проводять здоровим людям, тобто це щеплення запобіжне, профілактичне. Якщо правильно прищеплена людина одержала травму і в рану потрапив збудник, який почав виділяти токсин, на його шляху стане протиотрута, утворена в організмі завдяки щепленню. В таких випадках проводять лише неспецифічну профілактику правця -.хірургічну обробку рани. Лише в разі необхідності (коли після останнього щеплення минуло понад 2 роки) вводять правцевий анатоксин.
Інша річ, якщо людина не одержала щеплення проти правця, їй також проводять обробку рани, а до того ж ще й обов'язково вводять готові антитіла. У цьому разі постраждалий одержує подвійну дозу правцевого анатоксину. Проте ці заходи не завжди забезпечують захист проти правця, оскільки ^.протиправцева сироватка швидко виводиться із організму, а -Д активні антитіла в потрібній кількості з'являються в організмі десь лише через місяць після введення анатоксину. Отже, між виведенням пасивних антитіл і появою в крові активного антитоксину утворюється так званий беззахисний інтервал, який може стати трагічним для людини. До того ж протиправцева сироватка може спричинити тяжку алергічну реакцію.
Таким чином, головною зброєю в боротьбі з правцем є запобіжні щеплення, тобто імунізація правцевим анатоксином.
Це необхідно зніти всім
Спочатку активній імунізації підлягали лише так звані декретовані шари населення, тобто люди, які в зв'язку з професійною діяльністю могли травмуватися. Це будівельники, землекопи, робітники і службовці залізниць, працівники водопровідних та очисних споруд та ін. При цьому було відзначено високу ефективність активної профілактики правця:
захворюваність на цю тяжку недугу серед декретованих груп населення різко зменшилось.
Згодом було прийнято рішення про проведення масової імунізації проти правця.
Чому ж усе-таки хворобу неподолано й досі? Адже вакцинація проти правцю у нас здійснюється з 1960 року.
Причин кілька. У ті часи, коли планових щеплень не робили, здебільшого хворіли діти. Тепер діти та молодь майже не хворіють,оскільки внаслідок

 
 

Цікаве

Загрузка...