WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Профілактика правця - Реферат

Профілактика правця - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Профілактика правця
?
ПРАВЕЦЬ - ХВОРОБА СЕЗОННА
Улітку, коли багато людей працює у полі, порається у садах і на городах, зростає небезпека заразитися збудником працю. Його спори у грунтах зберігаються протягом багатьох десятиліть. Епідеміологи застерігають: токсини збудника правцю є сильною біологічною отрутою, яка уражає людину, а також майже всіх теплокровних тварин - коня, корову, вівцю, козу, собаку, кроля, морську свинку і білу мишу та ін. Саме травоїдні тварини і людина є носіями збудника правцю. Їх ній травний канал є природним середовищем існування та розмноження правцевого мікроба. Тварини виділяють правцеву паличку постійно.
У природі існує поставний коло обіг збудника правцю. З випорожненнями тварин і людей паличка виділяється у довкілля, яка у грунті перетворюється на спори і забруднює його. За сприятливих умов спори палички правцю можуть проростати, розмножуватися і накопичуватися. Вони стійкі до високих температур, навіть до дії дезінфікуючих засобі. Грунт є постійним резервуаром збудника правцю.
Майже по всій Україні розвинене тваринництво і це сприяє забрудненню грунтів збудником правцю. Однак воно не скрізь однакове і залежить від складу грунтів.
На півдні України, де переважають чорноземи, створюють сприятливі умови для вегетації збудника. Навпаки, у північному регіоні, де великі поклади дерново-підзолистих і піщаних грунтів з невеликим вмістом гумусу, кислим рН, немає належних умов для вегетації збудника. Отож, тут забрудненість правцевою паличкою у зразках становить близько 1%, тоді як у чорноземах - 74%.
Чи небезпечна паличка правцю?
У світі щороку гине від правцю близько 1 млн. людей. з них багато новонароджених.
Це одна із найнебезпечніших і важких гострих інфекційних хвороб, яка виникає внаслідок проникнення збудника до організму через ушкоджену шкіру або слизові оболонки. Токсином уражається центральна нервова системи, що зумовлює тонічне напруження скелетних м'язів з періодичними генеролізованими судомами.
Як уже зазначалося, вхідними воротами для збудника правцю є різні ушкодження шкіри - від масових поранень до ледь помітних подряпин - рухова паличка, яка під мікроскопом має вигляд тенісної ракетки, або барабанної палички. У місці потрапляння за наявності анаеробних умов розмножується і виробляє екзотокслін, який руховими волокнами + периферійних нервів і з кров'ю потрапляє до спинного і довгастого мозку, уражаючи рухову центри. Це призводить до тонічного напруження м'язів та судин. Хвороба маж дуже важкий перебіг.
Причинами смерті від правцю є асфіксія (задушення) - унаслідок судомного синдрому, параліч серцевої діяльності або дихання.
Інкубаційний період триває від 3 до 30 днів (найчастіше - 5-14 днів).
Чим він коротший, тим важчий перебіг недуги. Здебільшого хвороба починається гостро. У частини хворих з'являються продроснальні явища. Явища такі як нездужання. Неприємні відчуття у ділянці рани (тягнучий біль), незначні посмикування м'язів навколо неї), головний біль, пітливість підвищена, дратівливість. Ще наприкінці інкубації у хворого можна викликати рефлекс жувальних м'язів. Для цього хворому пропонують напіввідкрити рот і обережно постукують вказівним пальцем по його обличчю над жувальним м'язом. Виникають судомні скорочення жувальних м'язів і рот закривається.
Одним з перших характерних симптомів хвороби є тризм - напруження і судомне скорочення жувальних м'язів, що затруднює відкривання рота. Майже одночасно, внаслідок напруження мімічних м'язів, з'являється застигла (сардонічна посмішка" - лоб хворого у зморшках, очні щілини звужені, рот, розтягнутий, як у посмішці.
Невдовзі виникає дисфагія - забруднене ковтання, внаслідок спазму м'язів глотки. Поєднання цих трьох симптомів є характерною ранньою ознакою правця. Потім з'являється тонічне напруження м'язів потилиці (регідність), що поширюється на спину, живіт, кінцівки. Залежно від переважного напруження тих чи інших м'язів тіло хворого набуває різноманітних поз. Частіше тіло хворого вигинається, він лежить із закинутою назад головою і дещо піднятою над ліжком поперековою ділянкою.
Під поперек можна вільно просунути руку. Такий стан називається опістотонусом.
Якщо в процес втягуються міжреберні м'язи і діафрагма дихальна ексудація обмежується і дихання стає поверхневим, прискореним. Самовільного, навіть тимчасового розслаблення м'язів не буває.
На тлі постійного гіпертонусу м'язів тетанічні (клонічні) судоми, що тривають від кількох секунд до 1-2 хв. свідомість хворого завжди зберігається, що посилює його страждання.
Розлади дихання, серцевої діяльності можуть призвести до їх зупинки і смерті хворого.
Тому правцю легше запобігти, ніж лікувати. Оскільки навіть найсучасніші методи не можуть убезпечити повне одужання, немало хворих залишаються інвалідами. З лікувальною метою використовують сироватку, яка нейтралізує токсин, що циркулює в крові. Анатоксині засоби є специфічний протиправцевий імуноглобулін людини, виготовлений з крові донорів, імунізованим антоксикона. Хворим на правець уводять також антибіотики, які впливають на збудника правцю, що міститься в рані, а також іншу мікрофлору.
Профілактика правця
Сучасна медицина володіє надійними способами запобігання правцеві, серед яких розрізняють специфічні і неспецифічні. До неспецифічних належать засоби, спрямовані не проти отрути правцевої палички, я на запобігання травматизмові. До них треба зарахувати також недопущення забруднення рани, повноцінну хірургічну обробку пошкоджених препаратів, а також загально гігієнічні заходи.
Оскільки правцева паличка проникає в організм через рану. Слід передусім дотримувати правил щодо профілактики травми, навіть дрібних. Під час весняно-літнього сезону слід. Ходити взутим особливо під час роботи на городі, у саду, користуватись рукавицями. За шкірою рук і ніг слід ретельно стежити - не допускати саден, тріщин, заводях, різноманітних видах транспорту, при роботі з механізмами необхідно неухильно виконувати правила техніки безпеки.
Для профілактики правця велике значення мають загально гігієнічні заходи. Над одяг, білизну шкіру разом з пилом можуть потрапляти спори правцевої палички. Тому при своєчасному при пранні одягу, дотриманні в чистоті тіла можливість забруднення пошкоджених шкіри чи слизових оболонок зменшується.
Суттєве значення має санітарно-просвітницька робота. Люди повинні знати про необхідність звернення за медичною допомогою при триманні травм, навіть незначних, особливо при забрудненні рани землею, а також при укусах тваринами.
Швидкому і ефективному з'ясування хворотворних мікробів (у разі проникнення їх у рану) сприяє своєчасна хірургічна обробка ран: рану широко розкивають (щоб збільшити проникнення атмосферного кисню), випікають змертвілі тканини, видаляють сторонні тіла, промивають розчином перекису водню.
А повноцінну обробку рани може здійснити лише медичний працівник. Томупостраждалому при

 
 

Цікаве

Загрузка...