WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Вітаміни та білки. Їх значення - Реферат

Вітаміни та білки. Їх значення - Реферат

обумовлене відносно великим вмістом кисню у вуглеводних молекулах порівняно з іншими її компонентами.
Потреба людини у вуглеводах залежить від типу праці, від інтенсивності виконуючої м'язової роботи.
Так, наприклад, добова потреба в вуглеводах для людей, що не займаються фізичною працею, складає в середньому близько 450 г.
Для людей, що виконують важку фізичну працю, кількість вуглеводів в добовому раціоні досягає 600-630 гр.
При складанні харчового добового раціону необхідно притримуватися певного співвідношення між швидковсмоктуючими цукрами і повільно перетравлюючи ми крохмалем.
В середньому на долю цукрів має припадати біля 36%, а на долю крохмалю - біля 64% використаних вуглеводів.
Вуглеводи потрапляють в кров у вигляді глюкози. Кількість глюкози в крові підвищується при надмірному поступленні її з кишечника, атакож при деяких емоційних станах.
Глюкоза швидко всмоктуючись у ШКТ, попадає в кров і доноситься до клітин, де і використовується, беручи участь в процесах біологічного окислення. Іншим простим вуглеводом, що теж швидко всмоктується в кров - є фруктоза.
В процесі перетравлення складних вуглеводів поступово попадаюча в кров глюкоза відкладається у вигляді глікогену в печінці і м'язах. При достатніх запасах глікогену надлишок поступаючої в кров глюкози перетворюється в жир і відкладається в тканинах.
Глікоген в м'язах має велике значення для їх роботи: розщеплюючись, він вивільняє енергію, необхідну для ре синтезу фосформістячих речовин м'язів.
Вміст глюкози в крові поповнюється шляхом мобілізації вуглеводів з печінки. Тільки при швидкісні роботі може бути деяке зниження запасів глікогену в м'язах.
Зниження рівня глюкози в крові відбивається на стані всього організму, і передусім, на центральній нервовій системі. При цьому спостерігається зниження працездатності, тремор кінцівок, розлади психічної діяльності. Це явище ліквідується після прийому цукру або глюкози.
Один з факторів втоми при довготривалій фізичній роботі - зменшення вмісту глюкози в крові.
Дицукри (сахароза) важливі при значних фізичних навантаженнях, наприклад, на спортивних змаганнях, використовуються для компенсації використаної енергії.
Лактоза, основний вуглевод молока, дуже важлива для дитячого організму. За рахунок високого вмісту лактози в материнському молодці її значна частина переходить нерозщепленою в товстий кишечник, забезпечуючи середовище мікроорганізмам.
Полісахариди відіграють велику роль в нормалізації діяльності ШКТ - впливає на його маторну активність, швидкість всмоктування харчових речовин в тонкій кишці, тиск в порожнині органів травного апарату, масу і електролітний склад фекалій.
Вони впливають на середовище перебування бактерій в кишечнику і є для них одним з важливих джерел харчування. Розщеплюючись в кишечнику під впливом бактерій до кислих продуктів, вони перешкоджають розвитку гнильних процесів, беруть участь у формуванні калу, посилюючи перистальтику кишечника.
Полісахариди утримують воду, збільшують об'єм фекальних мас, прискорюють їх проходження по товстій кишці.
Пектинові речовини володіють адсорбуючими властивостями: рухаючись по кишечнику, вони сприяють видаленню слизі, бактеріальних клітин, навіть солей важки металів, а також холестерину.
Рослинні волокна, обволікаючи слизову оболонку кишечника, захищають її від механічних і хімічних подразників.
Відомості про вміст полісахаридів в деяких продуктах представлені в таблиці.
Вміст клітковини в продуктах, г/100 г
Продукти Загальна кількість клітковини Нерозчинна клітковина Розчинна клітковина
Яблука 2,0 1,1 0,9
Яблучна клітковина 40,0 30,0 10,0
Банани 1,8 1,0 0,8
Кукурудза 3,2 1,8 1,8
Кукурудзяні пластівці 12,2 5,0 7,2
Виноградні зерна 13,0 7,4 5,6
Квасоля звичайна 10,2 5,5 4,7
Вівсяні висівки 27,8 11,9 15,9
Вівсяні булочки 13,9 6,2 7,7
Апельсини 2,0 1,4 0,6
П'ятниста квасоля 10,5 6,0 4,5
Рисові висівки 37,5 7,5 30,0
Пшеничні висівки 42,2 38,9 3,3
Біла квасоля 7,7 4,0 3,7
До мікронутрієнтів вуглеводної природи відносяться оліго-сахариди і їх сполуки. В силу більш складної хімічної структури дана група харчових компонентів значно повільніше піддається дії травних ферментів. Внаслідок цього велика їх частина переходить в товстий кишечник, де активно використовується в вигляді харчового субстрату представниками природної мікрофлори кишечника і, в особливості, біфідобактеріями.
В свою чергу це сприяє постановці нормальних мікробних співвідношень і кислотно-лужного балансу в кишечнику і забезпечує організм рядом вітамінів мікробного походження. Тому дана група сполук відноситься до групи біфідогенних факторів і компенсує нестачу харчових волокон.
Потреби здорового організму у вуглеводах повинні покриватися на одну третю за рахунок легкозасвоюваних, а решта - за рахунок повільно засвоюваних вуглеводів. В залежності від характеру енергозатрат здорова доросла людина повинна вживати щоденно від 350 до 550 гр. вуглеводів.
Зменшення кількості вуглеводнів, що поступають в організм з їжею, приводить до порушення обміну речовин. Якщо не буде покриватися за рахунок вуглеводів добова потреба організму в енергії, почнуть використовуватися білки і жирні кислоти.
Вміст харчових волокон (клітковини) в їжі або їх повна відсутність за рахунок рафінування харчових продуктів приводить до порушення обміну жовчних кислот, холестерину і стероїдних гормонів. Існують відомості, що відсутність харчових волокон в дієті може спровокувати рак товстої кишки.
Багато форм патології ШКТ і обміну речовин піддаються профілактиці і лікуванню завдяки харчовим волокнам, введеним в раціон. Ці волокна можуть підвищувати толерантність до глюкози і модифікувати її всмоктування, що може бути використане для попередження і лікування діабету, гіперглікемії, ожиріння. Збільшення кількості харчових волокон в раціоні знижує рівень холестерину в крові, що зв'язане з участю волокон в кругообізі жовчних кислот. Показаний також антитоксичний ефект рослинних волокон.
На основі теорії збалансованого харчування були проведені спроби створити покращену і збагачену їжу за рахунок видалення баластних речовин, в тому числі і харчових волокон, що привело в кількох країнах до розвитку багатьох захворювань - хвороб цивілізації.
В даний час інтенсивно розробляються протилежні напрямки - ведуться пошуки і створюється адекватна їжа, яка відповідає потребам організму, що виникли в ході еволюції.

 
 

Цікаве

Загрузка...