WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Аспергильоз - Реферат

Аспергильоз - Реферат

своєрідною тінню у виді кулі з повітряним прошарком між тінню кулі і стінками порожнини. Цей прошарок газу виявляється у виді своєрідної серповидной порожнини ("ореола"). Летальність при легеневому аспергильозі коливається від 20 до 37%.
Септичні (генералізовані) форми аспергильоза розвиваються на тлі різкого гноблення імунітету (больные СПИДом і ін.). Ця форма характеризується гематогенним поширенням аспергилл з утворенням метастазів у різних органах і тканинах. Можуть спостерігатися поразки шлунково-кишкового тракту (нудота, блювота, запах цвілі з рота, рідкий пінистий стілець, що містить велику кількість аспергилл), абсцеси головного мозку, специфічні увеіти, множинні поразки шкіри у виді своєрідних вузлів. Спостерігаються і зміни органів дихання, з яких обычно і починається аспергиллезний сепсис. У больных СНІДом ознаки аспергильоза сполучаються з проявами основного захворювання й опортуністичних інфекцій (пневмоцистоз, саркома Капоши, криптоспороїдоз, кандидоз, генерализован-на герпетична інфекція й ін.). На цьому тлі аспергиллезний сепсис, чи генералізований аспергильоз приводить до летального результату.
Аспергильоз ЛОР-органів виявляється у виді зовнішнього і середнього отиту, після операцій на внутрішньому вусі, аспергильоз з ураженням слизової оболонки носа і додаткових пазух, аспергильоза гортані. Може бути аспергиллезне ураження шкіри і нігтів. Професійний аспергильоз може розвиватися в осіб, що мають контакт із суперечками різних видів аспергіл (ткацькі фабрики, шпагатно-прядильні, виробництво солоду й ін.). Аспергильоз чаще протікає в них у вигляді хронічного бронхіту, іноді із симптомами бронхоспазма.
Перебіг аспергильоза в больных СНІДом. Аспергильоз є самим частим мікозом, що розвивається на тлі імунодефіциту. Інфікування настає екзогенно повітряно-пиловим путем, что може відбуватися і під час перебування в лікувальному відділенні. Захворювання розвивається швидко, спочатку у виді легеневого аспергильоза, що потім переходить у септичну (генералізовану) форму і супроводжується ураженням багатьох органів і систем. Протікає важко.
Діагноз і диференціальний діагноз. При розпізнаванні аспергильоза враховуються епідеміологічні передумови (професія, наявність хвороб, що послабляють імунітет, і ін.). З поразок бронхів і легень діагностичне значення має тривалий перебіг хвороби, утворення характерних інфільтратів з наступним розпадом, характер мокротиння, лейкоцитоз, еозинофілія. Підтвердженням діагнозу служить виділення збудника (з мокротиння, матеріалу, узятого з бронхів, біоптатів уражених органів). З крові аспергіли виділяються дуже рідко навіть при генерализованих формах аспергильоза. Діагностичне значення має поява антитіл до збудника, що виявляються за допомогою серологічних реакцій (РзК і ін.). Шкірні проби зі специфічним аспергиллезним антигеном можна використовувати лише при відносно що доброякісно протікає мікозі в осіб з нормальною імунною системою. Варто враховувати, що у ВІЛ-інфікованих уже в стадії преСНІДа реакції гіперчутливості уповільненого типу стають негативними. По клінічним і рентгенологічним даної аспергильоз необхідно диференціювати з іншими мікозами (нокардиоз, гістоплазмоз, кандидоз), а також з туберкульозом легень, абсцесами легень, новотворами, хронічним бронхітом.
Лікування. Лікування легеневого і генералізованого аспергильоза становить важку задачу. Хіміотерапія мало ефективна. Для терапії легеневого аспергильоза з обмеженим інфільтратом в останні роки успішно застосовують хірургічні методи (лобектомію з резекцією уражених ділянок легені). У більшості хворих операція протікає без ускладнень і дає гарні віддалені результати (рецидивів не спостерігається). При поширенні процесу на багато органів хірургічні методи використовуються в комплексі з консервативним лікуванням. Призначають препарати йоду усередину в наростаючих дозах. Використовують калію йодид (чи натрію): спочатку 3% розчин, потім 5 і 10% розчин по 1 столовій ложці 3-4 рази в день; 10% настойку йоду в молоці від 3 до 30 крапель 3 рази в день. З противомікозних антибіотиків призначають амфотерицин В. Препарат застосовують внутрівенно в 5% розчині глюкози (50 000 ЕД амфотерицина В в 450 мл розчину глюкози), уводять крапельно протягом 4-6 ч. Добову дозу призначають з розрахунку 250 ОД/кг. Препарат уводять 2-3 рази в тиждень. Тривалість курсу залежить від клінічної форми аспергильоза і коливається від 4 до 8 нед (у Вич-инфицированных довше). При легеневих формах аспергильоза показані інгаляції розчинів натрію йодиду, нистатин натрієвої солі (10 000 ОД у 1 мол), 0,1% розчин брильянтового зелених (5 мол). При нашаруванні вторинної інфекції (звичайно стафілококкової) можна застосовувати оксациллін (по 1 мл 4 рази в день) чи эритроміцин (по 0,25 м 4 рази в день). Антибіотики тетрациклінової групи та левоміцетин протипоказані, тому що вони сприяють виникненню аспергилльозов. Призначають вітаміни і загальнозміцнювальне лікування. При лікуванні аспергиллезних уражень шкіри і слизових оболонок використовують місцево протизапальні і противомікозні препарати.
Прогноз. При легеневих формах летальність складає 20-35% (вулиць з імунодефіцитами, не зв'язаними з Віл-інфекцією, - близько 50%). При генералізованій (септичній) формі прогноз несприятливий. При аспергильозі шкіри і слизових оболонок прогноз сприятливий.
Профілактика і заходи у вогнищі. Боротьба з пилом і травматизмом на виробництві. Носіння респіраторів робітниками на млинах, зерноскладах, овочесховищах, ткацьких підприємствах. У лікувальних установах для осіб з імунодефіцитами вдається значно зменшити частоту екзогенного інфікування аспергиллезом шляхом очищення повітря, що надходить у палати, спеціальними повітряними фільтрами. Для попередження вторинних (легеневих) аспергильозів важливо раннє розпізнавання і лікування основного захворювання.

 
 

Цікаве

Загрузка...