WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Аспергильоз - Реферат

Аспергильоз - Реферат


Реферат на тему:
Аспергильоз
Аспергильоз - хвороба, викликувана різними видами цвілевих грибів роду Aspergillus. Частіше протікає з переважною поразкою легень, в осіб з імунодефіцитами приймає важкий септичний (генералізований) перебіг.
Етіологія. Збудники - різні види роду Aspergillus Найбільше значення в патології людини мають A. niger, A.flavus, зустрічаються й інші види (A. fumigatus, A. nidulans). Морфологічно складаються з однотипного міцелію (шириною 4-6 мкм), іноді виявляються "голівки" з конідіями. При посіві на середовище Сабуро швидко ростуть, утворити плоскі колонії: спочатку білі, злегка пухнаті чи бархатисті, потім приймають синювате, коричневе, жовтувате й інше фарбування (у залежності від виду), при цьому поверхня їхній стає борошнистої, порошковатою. Аспергили володіють великою біохімічною активністю, утворять різні ферменти (протеолитический, сахаролитический, липолитический), а деякі види містять эндотоксины, при введенні яких експериментальною твариною розвиваються паралічі і настає їхня загибель. Володіють аллергизирующим дією. З дезинфікуючих засобів на аспергили найбільше активно діють розчини карболової кислоти і формалін.
Епідеміологія. Аспергили широко поширені в природі. Їх постійно можна знайти в ґрунті, зерні, борошні, сіні (особливо цвілих), у пилу приміщень, де обробляються шкіри, вовна, прядиво. Виявлялися аспергили навіть у пилу лікувальних установ, що обумовлювало внутрілікарняне інфікування. Збудник проникає в організм, як правило, через повітря з пилом. З професійних груп частіше уражаються працівники сільського господарства, ткацьких і бавовнопрядильних підприємств. Захворювання в ослаблених облич може виникнути і як ендогенна інфекція, тому що на слизуватій оболонці зіва здорових людей іноді виявляються аспергили. За останні роки актуальною проблемою став аспергильоз в осіб з різними імунодефіцитами. Зокрема, у 20% таких хворих розвиваються мікози, а серед останніх більш 70% доводиться на аспергильоз. Спостерігаються внутрілікарняні зараження иммунодефицитных пацієнтів пилом, що містить аспергили (повітряно-пилова передача інфекції). Випадків зараження людини від хворих людей не спостерігається.
Патогенез. Збудник аерогенним шляхом потрапляє на слизові оболонки верхніх дихальних шляхів. Може наставати інфікування через шкіру, звичайно змінену яким-небудь іншим патологічним процесом. Ведучу роль у патогенезі аспергильоза грає зниження імунного захисту організму. Аспергильоз ускладнює різні патологічні процеси шкіри, слизових оболонок, внутрішніх органів. Зокрема, легеневі форми аспергиллеза виникали на тлі бронхоектатичной хвороби, абсцесів легені, туберкульозу легень, рака легень, хронічного бронхіту й ін. В останні роки аспергильоз став особливо часто спостерігатися в осіб з імунодефіцитами (уроджені імунодефіцити, особи, що дістають противопухлинну хіміотерапію, іммунодепресанти, а також ВІЛ-інфіковані). Він зустрічається значно частіше, ніж інші глибокі мікози. В ослаблених осіб спочатку грибом уражаються легені, потім у процес утягують плевра, лімфатичні вузли. Током крові аспергіли можуть заноситися в інші органи, утворити там специфічні гранулеми, що звичайно абсцедируют. З легеневого аспергильоз перетворюється в генералізований (септичний) і нередко (свыше 50%) закінчується загибеллю хворого. Врятувати вдається тех хворих, у яких збереглися якоюсь мірою функції імунної системи. При масивній інгаляції спор аспергилл в осіб з нормальною імунною системою може виникнути гостра дифузійна пневмонія, що закінчується самовидужанням.
Симптоми і перебіг. Інкубаційний період точно не встановлений. Аспергіли можуть уражати будь-які органи і тканини. До клінічних проявів можна віднести наступні форми: бронхолегеневий аспергильоз; генералізований (септичний) аспергильоз; аспергильоз ЛОР-органів; аспергильоз ока; аспергильоз шкіри; аспергильоз кіст; інші форми аспергиллеза (ураження слизових оболонок рота, генітальний, мікоток-сикози й ін.).
Бронхолегеневий аспергильоз може виявлятися спочатку як аспергильозний бронхіт або трахеобронхит. Спочатку аспергіли знаходяться в поверхневих шарах слизової оболонки бронхів, потім процес поширюється глибше, утворяться поверхневі і більш глибокі виразки. Захворювання протікає хронічно, хворого турбує загальна слабість, кашель з виділенням мокротиння сірого кольору, іноді з прожилками крові. У мокротинні можуть виявлятися грудочки, у яких містяться аспергіли. Процес звичайно прогресує, захоплює легені, розвивається аспергиллезна пневмонія. Легенева форма мікозу може бути гострої і хронічний. При гострих формах підвищується температура тіла, лихоманка звичайно неправильного типу, нерідко відзначаються повторні озноби, з'являється кашель з рясним виділенням слизистогнійного або кров'янистого мокротиння. У деяких хворих мокротиння містить зеленувато-сірі грудочки, у яких при мікроскопії виявляються скупчення міцелію і спор гриба. З'являються задишка, болі в груд, нічні поти, наростає слабість, похудание. При аускультації відзначаються дрібноміхурцеві вологі хрипи, іноді шум тертя плеври. У крові лейкоцитоз (до20 o 109 л), еозинофілія, ШОЕ збільшена. При рентгенологічному дослідженні виявляється запальна інфільтрація у вигляді овальних чи округлих інфільтратів, схильних до розпаду. Навколо порожнин, що утворяться, можна побачити широкий інфільтративний вал.
Хронічні форми легеневого аспергильоза звичайно вторинні і нашаровуються на різні ураження легень (бронхоектаз, каверни, абсцеси). Клінічна картина складається із симптомів основного захворювання і поразок, обумовлених аспергиллезної інфекцією. Іноді хворі відзначають запах цвілі з
рота, у мокротинні можуть з'явитися зеленуваті грудочки, що складаються зі скупчень гриба. Рентгенологично характерним є заповнення порожнин, що виникають у результаті основного захворювання,

 
 

Цікаве

Загрузка...