WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Пульмонологічні захворювання - Реферат

Пульмонологічні захворювання - Реферат

епітелію бронхів.
У головних бронхах ділянки слизу формують спіралеподібні мукоциліарні доріжки.
Інгаляція пилу, кисню, аміаку, формальдегіду, зміни температур, вологості, алергізації і т.п. негативно впливають на мукоциліарний кліренс, зумовлюючи його недостатність. Найголовнішим елементом дисфункції мукоциліарного транспорту є порушення евакуації харкотиння, що має місце при бронхітах, особливо хронічних, бронхіальній астмі, муковісцидозі та інших захворюваннях.
Синдром бронхіальної обструкції - це порушення вентиляційної здатності бронхолегеневого апарату, в основі яких має місце підвищення опору руху повітря по дихальних шляхах, тобто порушення бронхіальної прохідності.
Основним функціональним елементом обструкції є затруднення видиху (зниження форсованої життєвої ємності легень, об'єму форсованого видиху за 1-шу секунду).
Класично синдром проявляється при бронхіальній астмі та хронічному обструктив-номубронхіті з емфіземою.
Синдром дихальної недостатності (СДН) - це симптомокомплекс, що відоб-ражає стан організму, при якому система зовнішнього дихання не забезпечує нормального газового складу артеріальної крові чи його підтримання досягається за рахунок функціонального перенапруження цієї системи.
Виділяють вентиляційну (рестриктивну, обструктивну) та альвеолярно-респіраторну форми дихальної недостатності, які є типами порушення вентиляційної здатності легень.
Основним клінічним критерієм ДН є задишка, вираженість якої детермінується ступенями:
І ступінь - задишка при помірних фізичних навантаженнях.
ІІ ступінь - задишка при ходінні по рівній поверхні. ЧД в спокої 21-25 за 1 хвилину. ЖЕЛ зменшується на 50%.
ІІІ ступінь - задишка в спокої, спостерігаються постійні ознаки гіповентиляції. ЧД - 26 і більше за 1 хвилину. В акті дихання беруть участь додаткові м'язи, мають місце постійний ціаноз і швидка втомлюваність.
Синдром ущільнення легеневої тканини (СУЛТ) - симптомокомплекс, детермінований наслідками ущільнення легеневої тканини в наслідок впливу різних груп патогенетичних механізмів.
1. Інфільтрація легеневої тканини:
1.1. Незапальна інфільтрація (набряк).
1.2. Запальна інфільтрація.
1.2.1. Запальна інфільтрація неспецифічна (пневмонії).
1.2.2. Запальна інфільтрація специфічна (туберкульоз).
2. Проліферація:
2.1. Замісна проліферація (пневмофіброз).
2.2. Неопроліферація (пухлини).
3. Спадання легенвої тканини (ателектази):
3.1. Компресійний ателектаз (при гідротораксі і пневмотораксі).
3.2. Обтураційний ателектаз (пухлини, сторонні тіла бронхів).
3.3. Дистензійний ателектаз (при передозуванні наркотичних речовин, отруєннях).
Синдром наявності порожнини у легеневій тканині. Порожнини (каверни) утворюються в легенях при туберкульозі, нагноєннях (абсцес), розпаді злоякісних пухлин, легеневих васкулітах , інфаркті легень, бронхоектатичній хворобі.
Основними клінічними ознаками легеневих каверн є локальна тимпанізація перкуторного звуку, амфоричне дихання, великоміхурцеві дзвінкі вологі хрипи.
Синдром гіперпневматизації легеневої тканини, аба емфізема легень - органічне ураження легенвої тканини, що характеризується патологічним розширенням повітряних просторів дистальніше термінальних бронхів.
Одним з найважливіших факторів розвитку цього стану є розпад певних структур легеневої тканини внаслідок надлишкової дії протеолітичних ферментів, особливо в умовах дефіциту ?-1-інгібітора протеїнази. Певна роль відповідає вродженим дефектам структурних глікопротеїдів. З екзогенних факторів найбільше значення мають куріння, виробничі забруднення і забруднення довкілля.
Синдром бронхіальної ектазії. Цей симптомокомплекс виникає при патологічному випинанні стінок бронхів під впливом спадкових (первинні) і (чи) на-бутих (вторинні) факторів (хронічний бронхіт, абсцес, туберкульоз, пухлини, сторонні тіла). За формою бронхоектази можуть бути циліндричними, мішечковими, веретеноподібними.
Основні симптоми маніфестації: кашель, з виділеннями гнійного харкотиння при пенвих положеннях тіла хворого, кровохаркання і легеневі кровотечі.
Синдром наявності рідини в плевральній порожнині. Розвивається при нагромадженні між листками плеври незапальної (гідроторакс) та запальної (ексудативний плеврит) рідини, крові (гемоторакс) чи гною (емпієма плеври).
Синдром наявності повітря в плевральній порожнині або пневмоторакс, виникає при попаданні повітря в плевральну порожнину. Терапевти, здебільшого, мають справу з спонтанним пневмотораксом, що виникає при розриві вісцеральної (легеневої) плеври. Спостерігається при туберкульозі, бульозній емфіземі, прогресуючій легеневій дистрофії, розривах плевральних спайок, пневмонії, пневмоконіозі, бронхоектазах, абсцесі, полікістозі, ехінококозі, злоякісних новоутвореннях, пневмоконіозах, інфаркті легень.
Синдром мукоциліарної недостатності
Дихання забезпечує виділення половини часточок пилу, які попадають у дихальні шляхи із забрудненим повітрям, однак половина пилу осідає на слизових дихальних шляхів і виводиться слизом бронхіального дерева. Сьогодні доказана двошаровість шару слизу дихальних шляхів. На верхівках війчатого епітелію бронхів слизовий шар щільніший і носить назву гелю, між війками слиз рідкий, це золь, що забезпечує вільний рух війок і транспорт часточок пилу та десквамованого епітелію, який рухається в напрямку від альвеол до трахеї і гортані, а рух стає дедалі швидшим. При бронхоскопії, слиз нагадує спіралевидні доріжки, за рахунок того, що в гелі є еластичні довгі нитки, утворені кислими глікопротеїдами та ланцюгами ДНК з ядер десквамованого епітелію. Отже, будова слизу є складною і забезпечує його високу бар'єрну та протизапальну функції.
Постійна інгаляція запиленого повітря, різних газів, куріння, різкі коливання температури, алергени мають виражений негативний вплив на мукоциліарний бар'єр та його транспортні можливості. Наслідок - це порушене відходження харкотиння і його гіперсекреція, що має місце при запальних

 
 

Цікаве

Загрузка...