WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Перкусія (“вистукування” пацієнта) - Реферат

Перкусія (“вистукування” пацієнта) - Реферат

серця над аортою і легеневим стовбуром, більш тихий, короткий і високий. Протяжність його всього 0,05-0,08 сек.
Запам'ятайте, що ІІ тон не співпадає з верхівковим поштовхом, вислуховується після нього.
Зміни тонів: зміни звучності; розщеплення і роздвоєння. Причини змін звучності тонів можуть бути позасерцеві і серцеві.
Основним є внутрішньосерцеві причини змін звучності тонів. Ослаблення обох тонів свідчить про слабкість міокарду і спостерігається при: міокардитах; дистоніях міокарду; інфаркті серця; кардіосклерозі; колапсі; перикардитах.
Посилення обох тонів звично спричинене переважанням впливу симпатичної нервової системи і спостерігається у пацієнтів при: важкій фізичній праці; хвилюванні; тіреотоксикозі.
Посилення І тону спостерігається при малому наповненні лівого шлуночку. При екстрасистолах і звужені лівого атріовентрикулярного отвору, ствулки якого крім того склерозовані і тому підсилюється клапанний компонент І тону, виникає так званний ляскаючий тон.
Звучність ІІ тону завжди оцінюється на основі серця, порівнянням його над аортою у ІІ м/р справа і легеневою артерією у ІІ м/р зліва. В нормі у цих двох точках - ІІ-й тон звучить однаково.
Ослаблення ІІ тону на аорті звично свідчить про: а). зниження артеріального тиску; б). недостатність аортального клапану. При повному їхруйнуванні ІІ тон може над аортою зникати.
Підсилення ІІ тону називається акцентом ІІ тону. Акцент ІІ тону над аортою свідчить про підвищення тиску в великому колі кровообігу. При склерозі аорти і її клапанів ІІ тон на аорті може набувати металічний тембр. Підсилений ІІ тон, або акцент над легеневим стовбуром свідчить про підвищений тиск у малому колі кровообігу.
Частіше роздвоюється ІІ тон, зокрема при неодноразовому закритті півмісяцевих клапанів аорти і легеневої артерії, внаслідок збільшення, або зменшення кровонаповнення одного із шлуночків.
У молодих людей ІІ тон може розщеплюватися фізіологічно на початку глибокого вдоху, коли лівий шлуночок випорожнюється швидко, а правий повільно, оскільки крові багато в легеневих судинах.
Патологічне роздвоєння ІІ тону найчастіше спостерігається при мітральному стенозі, іноді емфіземі легень, внаслідок великого тиску у малому колі кровообігу, при блокаді ніжок пучка Гіса. Крім істинного роздвоєння ІІ тону на основі серця, слід відрізняти роздвоєння, що є наслідком появи додаткового тону, наприклад тону відкриття мітрального клапану, який прослуховується на верхівці через 0,07-0,13 сек., після ІІ тону при мітральному стенозі і утворює 3-ох членний ритм, що нагадує крик перепілки: І ляскаючий тон, ІІ тон плюс тон відкриття мітрального клапану.
Іноді у пацієнтів можна почути в нормі Ш і ІУ тон. Ш утворюється внаслідок швидкого пасивного наповнення шлуночків кров'ю із передсердя під час діастоли через 0,12-0,15 сек. від початку ІІ тону. ІV тон тихий, низькочастотний, появляється в кінці діастоли за рахунок систоли передсердь, яка повторно спричиняє швидкий перехід крові в шлуночки і коливання його стінок. Прослуховується в нормі лише у дітей і юнацькому віці при астенічній конституції.
Ритм галопу - це підсилення Ш і ІV тону. Розрізняють галоп протодіастолічний - при підсиленні Ш тону і пресистолічний - за рахунок прослуховування ІV тону та мезодіастолічний, так званний сумарний галоп - при тахікардії і зливанні Ш і ІV тону. Ритм галопу завжди є симптомом важких уражень міокарда.
Турбулентність (завихрення) струї крові або шуми, виникають при порушеннях 3-ох гемодинамічних параметрів, зокрема: а). при змінах діаметру отворів і просвіту судин; б). при змінах швидкості кровотоку; в). при змінах в'язкості крові.
Шуми серця - це порівняно тривалі звуки над серцем, що є наслідком турбулентного току крові. Шуми діляться:
1. по звучанню на: мелодійні, свистячі, дуючі, грубі, скребучі, ріжучі.
2. по місцю виникнення: а). інкардіальні: функціональні, органічні.
б). екстракардіальні.
Інкардіальні, внутрісерцеві шуми в свою чергу діляться на:
1). органічні, які виникають внаслідок грубих органічних уражень клапанів і інших анатомічних структур серця (міжшлуночкової і міжпередсердної перетинок).
2). функціональні шуми, в основі яких лежать не анатомічні зміни, а порушення функції клапанного апарату, або прискорення швидкості руху крові через незмінені отвори при пониженній її в'язкості.
Всі органічні внутрісерцеві шуми утворюються на отворах клапанів, або у початкових відділах магістральних судин при їх звуженні, наприклад при атеросклерозі устья аорти, або при пристінкових тромбах судин. При описуванні кожного шуму потрібно дати його детальну характеристику, а саме:
1. відношення до фаз серцевої діяльності: шуми діляться на систолічні і діастолічні;
2. вказати місце максимального вислуховування шуму;
3. необхідно вияснити форму шуму та його розміщення у самій систолі чи діастолі, наприклад, діастолічний шум може бути протодіастолічний, мезодіастолічний, пресистолічний, спадаючий, наростаючий, ромбовидний.
4.вказати чи шум проводиться і куди він проводиться.
Запам'ятайте, систолічні шуми проводяться, а саме:
" з мітрального клапану (верхівки серця) проводяться вліво в аксилярну ділянку.
" з аорти - систолічний шум, при стенозі устя аорти, проводиться вверх на судини шиї.
" систолічний шум при недостатності трьохстулкового клапану прослуховується в основі мечевидного відростку, проводиться вверх і вправо, він посилюється при вдосі, що носить назву симптому Ріверро-Корвалло.
" на легеневій артерії частіше чуємо функціональний систолічний шум, а органічні шуми вислуховуються рідко, як наслідок вроджених вад серця.
Запам'ятайте, діастолічні шуми, які виникають під час діастолічного переміщення току крові найкраще вислуховуються над клапанами, де виникли, тому мають мало виражену провідність, часто зникають при аритмії. Наприклад, діастолічний (пресистолічний) шум, при стенозі лівого атріовентрикулярного отвору, прослуховується над мітральним клапаном на верхівці і нікуди не проводиться та переважно зникає при появі у хворого такого ускладнення, як миготлива аритмія.
Запам'ятайте, що умовно як систолу так і діастолу поділяють на 3 частини, локалізуючи в них шум який прослуховується.

 
 

Цікаве

Загрузка...