WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Перкусія (“вистукування” пацієнта) - Реферат

Перкусія (“вистукування” пацієнта) - Реферат

ударі по металу, вислуховується при відкритому пневмотораксі, коли в плевральну порожнину поступає зовнішнє повітря, або при великих порожнинах, розміщених поверхнево під вісцеральною плеврою в легеневій тканині;
в). стенотичне - при звуженні великого бронху, або трахеї пухлиною - слухається, як переривчастий видох в місцях фізіологічного прослуховування бронхіального дихання;
г). змішане дихання, везикулобронхіальне або бронховезикулярне - коли вогнища ущільнення глибоко, їх декілька і вони не зовсім поряд.
Додаткові дихальні шуми:
" Хрипи (ronchi) утворюються в бронхах, слухаються і на фазі вдоху і на фазі видоху.
" Сухі (sicca) і вологі(humidi, fluidi).
Сухі хрипи - ( ronchi siccі) ділять по висоті і тембру на:
" високі - дискантовані; свистячі (ronchi, sibilantes); низькі, басові (sonori), або протяжні (wheezes); гудячі, жужжачі хрипи.
При кашлі хрипи змінюються, або зникають, останє більш характерно для басових хрипів.
Вологі хрипи - нагадують лопання пухирців при дуті у воду через трубочку. Вологі хрипи (ronchi humidi, fluidi) залежать від калібру бронхів, в яких виникають: мілкопухирцеві (ronchi subtilovesicularis), середньопухирцеві (ronchi mediovesicularis), великопухирцеві (grassovesicularis).
Залежно від розповсюдження і характеру запального процесу вологі хрипи можуть бути:
а). звучними - consonori;
б). незвучними - inconsonori (неконсонуючими).
Все залежить від стану легеневої тканини, що оточує бронхи, де вони утворилися. Якщо вона щільна - хрипи звучні, якщо вона повітряна - незвучні, неконсонуючі.
Шум падаючої краплі (gutta cadens) - описаний при патології плеври, піопневмотораксі, у великих порожнинах, коли в них є гній і він капає із стінки при зміні положення тіла пацієнта, це чути, як шум падаючої краплі.
Шум плеску - при гідропневмотораксі (sucucio Hippocrati), коли різко стряхуючи пацієнта, чуємо плескіт рідини при прикладанні вуха до грудньої клітини хворого.
Крепітація (crepitacio) - виникає в альвеолах на висоті вдоху, нагадує тертя волося біля вуха, не змінюється після кашлю, оскільки альвеоли звучно розлипаються, коли стінки зволожені ексудатом чи трансудатом.
Шум тертя плеври - чути тертя вісцеральної і парієтальної плеври. Чути шум тертя плеври на вдосі і видосі, він ніжний, тихий, як тертя шовкової тканини, або шкіри пальців, зокрема, при ревматичних сухих плевритах, або може бути грубим, як скрип снігу над спайками після ексудативного плевриту.
Потрібно запам'ятати, що необхідно водночас з аускультацією серця лівою рукою пропальпувати праву сонну артерію пацієнта, пульсація якої практично співпадає із систолою шлуночків.
Запам'ятаємо місця проекції клапанів:
1. Мітральний (двухстулковий) клапан розміщений зліва біля грудини в ділянці прикріплення Ш ребра;
2. Трьохстулковий - на грудині, посередині косої лінії, проведеної між місцем прикріплення Ш ребра зліва і хряща У ребра справа.
3. Клапан легеневого стовбура (truncus pulmonalis) - розміщений зліва від грудини у ІІ міжребір'ї.
4. Клапан аорти - проектується посередині грудини на рівні Ш-іх ребер.Така близькість розміщення заважає вислуховуванню в цих точках звукових коливань, тому вони вислуховуються в місцях їх найкращого проведення і максимального звучання, або точках максимуму вислуховування. Це для:
а). мітрального клапану - верхівка серця, місце локалізації верхівкового поштовху;
б). для 3-х стулкового - основа мечевидного відростку дещо вправо від серцевої лінії над ділянкою правого шлуночка;
в). для легеневого стовбуру або truncus pulmonalis - в місці його проекції, тобто у ІІ м/р зліва від грудини;
г). клапану аорти - ІІ м/р справа від грудини біля правої аксилярної лінії;
д). точка Боткіна-Ерба - зліва від грудини в місці прикріплення Ш-ІУ ребра; або у Ш міжребір'ї зліва від грудини.
Послідовність вислуховування точок:
Клапани серця вислуховуються в послідовності, залежній від частоти їх уражень. Першим слухають мітральний клапан на верхівці серця, для кращого прослуховування на лівому боці хворого. Другим - клапан аорти в положенні стоячи, дещо нахиленим вперед з піднятими руками, чи на правому боці - ІІ м/р справа. Третім - легеневий стовбур ІІ м/р зліва, тобто безпосередньо у місці його проекції. Четвертим - 3-ох стулковий клапан на основі мечевидного відростка. П'ятою - додаткову точку Боткіна-Ерба для аортальних клапанів у місці прикріплення до грудини Ш-ІУ ребер зліва. Українська школа терапевтів рекомендує прослуховувати серце, рухаючись за рухом годинникової стрілки. Першим теж слухають мітральний клапан - верхівку серця, другим - трьохстулковий, третім - клапан аорти, четвертим - легеневий стовбур, п'ятою - точку Боткіна-Ерба, для вислуховування клапанів аорти.
Тони серця - це звукові явища, що виникають внаслідок роботи серця у здорової людини.
Добре вислуховуються 2 основні тони серця: І тон - систолічний і ІІ тон - діастолічний, рідко додаткові Ш і ІУ тони серця. Останні два частіше характеризують патологію.
Складові компоненти І тону (систолічного) наступні:
1. клапанний - утворюється коливанням атріовентрикулярних клапанів;
2. м'язевий - коливання м'язевих волокон міокарду шлуночків у фазі ізометричного скорочення;
3. судинний - утворюється коливанням початкових ділянок аорти та легеневого стовбуру;
4. передсердний - коливання міокарду передсердь на початку систоли серця, яка починається систолою передсердь.
ІІ тон має всього 2 компоненти. Він утворюється на початку діастоли закріпленням півмісяцевих клапанів аорти і легеневого стовбуру за рахунок коливання стінок цих судин на початку діастоли, визваних різницею тисків у судинах і шлуночках.
Запам'ятайте, що аортальний компонент ІІ тону майже завжди попереджує пульмональний компонент.
Розпізнавання і відмінності тонів серця.
І тон оцінюється на верхівці і в основі мечевидного відростку під час систоли серця після довгої діастолічної паузи. Перший систолічний тон більш шумний (сильний), протяжний і низький, триває 0,12-0,14 сек.
Запам'ятайте, що І тон співпадає з верхівковим поштовхом і пульсом на сонних артеріах.
ІІ тон, діастолічний - слухається після короткої систолічної паузи серця, краще вислуховується на основі

 
 

Цікаве

Загрузка...