WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Електрокардіографія - Реферат

Електрокардіографія - Реферат


Реферат на тему:
Електрокардіографія
Електрокардіографія - це метод реєстрації величини і напрямку електро-рушійної сили біопотенціалів збудженого міокарду.
Основні функції міокарду - це автоматизм, збудливість, провідність та скоротливість.
Робота серця визначається саме станом цих функцій, а електрокардіографія є, незамінимим методом діагностики їх стану.
Функція автоматизму - це здатність провідної системи серця автоматично виробляти імпульси до збудження і наступного скорочення серця. Джерелами автоматизму є синусовий і атріовентрикулярний вузли, пучок Гісса, волокна Пуркін'є.
Центром автоматизму І порядку є синусовий вузол Кіс-Флака. Центр автоматизму ІІ порядку - атріовентрикулярний вузол Ашоф-Тавара.
Система Гіса є центром автоматизму ІІІ порядку з генерацією імпульсів 20-30 за 1 хвилину. Центри автоматизму ІІ і ІІІ порядку підпорядковані центрові І порядку - ритмічний діяльності синусового вузла.
Функція збудливості - це здатність серцевого м'язу відповідати на подразнення збудженням. У період збудження серцевий м'яз не сприймає інших імпульсів, що носить назву рефрактерності.
Функція провідності - здатність проведення імпульсів по провідній системі, зокрема по трьох міжвузлових пучках: Бахмана, Венкельбаха, Тореля у 2-3 рази скоріше, ніж по скоротливому міокарду. Збудження поширюється зверху вниз і зліва направо. Особливістю проведення збудження є значна затримка хвилі в термінальній ділянці між АВ-вузлом і пучком Гіса, тому шлуночки починають скорочення після повноцінного скорочення передсердь. Друга особливість АВ-вузла - це здатність пропускати не більше 180-200 імпульсів за 1 хвилину.
Функція скоротливості - здатність міокарду відповідати на збудження скороченням, яке виникає через 0,02 сек після імпульсу.
Електрокардіограма - це графічна реєстрація потенціалів серця з поверхні тіла. Графічне записування біотоків серця вперше здійснено в 1913 році Ейнтховеном. З'єднання двох точок тіла, що мають різні потенціали називають відведенням.
Перше стандартне відведення ( І ) - реєструє різницю потенціалів правої і лівої руки. Друге ( ІІ ) - правої руки та лівої ноги і трет'є ( ІІІ ) з лівої руки та лівої ноги.
Характеристика зубців та інтервалів електрокардіограми:
Зубець Р виникає в результаті збудженя (деполяризації) правого і лівого передсердь. Тривалість його 0,06 - 0,10 сек, висота - 0,5 - 2,5 мм. Зубець в І і ІІ відведеннях завжди позитивний.
Інтервал PQ - відображає передсердно-шлуночкову (атріовентрикулярну) провідність. Тривалість інтервалу PQ - 0,12 - 0,2 сек, при частоті скорочень серця 90 - 60 за 1 хвилину.
Зубець Q - відображає збудження міжшлуночкової перетинки та внутрішньої поверхні шлуночків. Зубець Q найменш постійний зубець, тільки у 3% пацієнтів є у всіх відведеннях. Найважливіше запам'ятати, що у здорової людини глибина зубця Q не повинна перевищувати ? зубця R в тому ж відведенні, що приблизно становить 3 мм. Ширина зубця Q - 0 - 0,03 сек.
Шлуноковий комплекс QT складається з початкової частини QRS, проміжного сегмента ST і кінцевого зубця Т.
Найвищий зубець шлуночкового комплексу R має висоту 6 -16 мм. Якщо вольтаж R в одному із стандартних відведень -в межах 10 мм, а сума 3-ох відведень - 15-25 мм, вольтаж вважається нормальним.
Ширина інтервалу QRS - 0,06-0,1 сек. Якщо ширина QRS різна в стандартних відведеннях, заключення робиться по найбільшій.
Зубець S відтворює закінчення збудження обох шлуночків. Ширина зубця S - 0,06 сек, глибина 2,5 - 6,0 мм.
Сегмент ST - проміжна частина шлуночкового комплексу, що відповідає періоду повного охоплення збудженням обох шлуночків. Зміщення ST нище або вище ізолінії не повинно перевищувати 1 мм. Різке зміщення ST вверх куполоподібного характеру спостерігається при великовогнищевому інфаркті в перші дні та при стенокардії Принцметала, а зміщення його вниз - при хронічній коронарній недостатності.
Зубець Т - відображає процес кінцевої реполяризації шлуночків. Ширина зубця Т коливається від 0,16 до 0,24 сек, висота в І, ІІ, ІІІ відведеннях - 2-6 мм. У ІІІ відведенні зубець Т може бути пониженим, двофазним чи від'ємним в нормі.
Зубець U - слідує через 0,04 сек, він несталий, ширина його 0,16-0,25 сек, висота до 2 мм, стає високим при гіпокалійемії.
Інтервал Q-T (QRS-T) - електрична систола шлуночків, тривалість у здорових людей 0,34 - 0,44 сек, вимірюється від початку Q до кінця зубця Т.
Інтервал Т-Р характеризує електричну діастолу серця, потенціали відсутні, реєструється нульова ізоелектрична лінія.
Слід звернути Вашу увагу на підсилені однополюсні відведення від кінцівок: графіка зубців аVL така, як у І стандартному відведенні, а aVF така, як у ІІІ стандартному відведенні. При цьому відведення аVL реєструє потенціали передньо-бокової стінки міокарду, а відведення aVF потенціали задньо-нижньої стінки міокарду.
Крім того реєструють підсилені однополюсні грудні відведення і позначають V1,V2…. Відведення V1 і V2 відображають потенціали передньої стінки, V3 - перетинки, V4 - верхівки, V5 і V6 - бокової стінки лівого шлуночка. У відведенні V3 висота зубця R = глибині зубця S (1/1), що відповідає перехідній зоні.
Електрична вісь серця.
В нормі електрорушійна сила серця має напрямок, що співпадає з ІІ відведенням, якщо її вектор розмістити у рівнобедренному трикутнику Ейнтховена, який будується об'єднанням трьох точок основних стандартних відведень, а саме: правої руки (червоний електрод) і лівої руки (жовтий електрод) - І - відведення; далі правої руки і лівої ноги (зелений електрод) - ІІ відведення та лівої руки і лівої ноги - ІІІ-відведення. Трикутник побудований на законі розподілу електричних струмів у провідниках другого порядку, яким і є людське тіло. При нормальному положенні електричної осі в трикутнику найвищим є зубці ІІ відведення. Отже, при нормограмі RІІ > RІ > RІІІ, коли ж електрична вісь повертається вліво, у нормі у гіперстеніків, вона стає майже горизонтальною - це лівограма RІ > RІІ > RІІІ, при правограмі - висяче серце (у дітей, або у астеніків), електрична вісь відхиляється у трикутнику вправо, відповідно збільшується ІІІ відведення. Воно стає більшим за ІІ відведення, або йому дорівнює, найменше І відведення. Отже, RІІІ ? RІІ > RІ -

 
 

Цікаве

Загрузка...