WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Cучасні погляди на патогенез сепсису, особливості клініки, перебігу, діагностики і диференційної діагностики локальних та генералізованих форм гнійної - Реферат

Cучасні погляди на патогенез сепсису, особливості клініки, перебігу, діагностики і диференційної діагностики локальних та генералізованих форм гнійної - Реферат

багатою капілярною сіткою кісток. Як правило, має місце гематогенна дисемінація інфекції. Локально: різка болючість, набряк м'ягких тканин (обсяг кінцівки більший, ніж здорової), обмеження активних і пасивних рухів на фоні вираженої інтоксикації, гектичної температури тіла, що дає підставу запідозрити остеомієліт.
Гострі гнійні захворювання органів сечовидільної системи будуть висвітлені у окремій лекції.
Діагностика сепсису:
- клінічно встановити або передбачити діагноз сепсису;
- етіологічна діагностика;
- оцінка порушень функцій органів і систем гемостазу в цілому.
Клінічна діагностика сепсису: в даний час немає загальноприйнятих клінічних і лабораторних критеріїв діагнозу, які би відповідали вимогам доказової медицини. Так як на даний час діагноз сепсису є клінічним, то доцільно в термін від 5 до 7 днів ретроспективно його доказати або заперечити. Ліквідація симптомів ССЗВ паралельно з санацією вогнищ інфекції і відсутність зв'язку проявів ССЗВ з інфекцією заперечують діагноз "сепсис" і вимагають подальшої діагностики.
Діагноз сепсису встановлюємо зразу при наявності первинного інфекційно-запального процесу і метастатичних гнійних вогнищ з єдиним збудником і наявністю хоча би трьох ознак ССЗВ.
Етіологічна діагностика:мікробіологічне дослідження гемокультури і виділень з первинного і метастатичних гнійних вогнищ. Позитивні результати гемокультури (бактеріємія) не є діагностичним критерієм сепсису, так як м.б. при любому інфекційному захворюванні бактеріальної природи. Однак виявлення бактеріємії має велике значення у визначенні етіології процесу і обгрунтуванні раціонального вибору АБТ.
Результати мікробіологічного дослідження частин тіла, що контактують з навколишнім середовищем (слизові оболонки кон'юнктиви, носа, порожнини носа, рота, шкіра, сеча, фекалії), якщо вони не є первинним гнійно-запальним вогнищем, не м.б. використані для етіологічного діагнозу сепсису. Однак мікробіологічне дослідження цих середовищ є показанням для оцінки ступеня і характеру дисбактеріозу. Останній є одним із постійних проявів сепсису і відображає зниження імунологічної реактивності організму дитини.
Оцінка функціональної активності систем, що підтримують гомеостаз, імунологічної активності зокрема.
Лікування сепсису.
Терапія сепсису проводиться одночасно в двох напрямках:
- вплив на інфекційне начало захворювання, що поєднує санацію первинного і метастатичного вогнищ, АБТ і корекцію зміненого біоценозу частин тіла дитини, які контактують із зовнішнім середовищем;
- вплив на організм хворого, який поєднує терапію, направлену на відновлення порушень гомеостазу, в т.ч. імунного і органні порушення .
АБТ є невідкладним і кардинальним напрямком етіотропного лікування сепсису.У більшості випадків вона є емпіричною, виходячи із припущення про найбільш вірогідний спектр збудників.
Принципи АБТ сепсису:
- вибір препаратів на початку терапії (до уточнення етіології) здійснюється залежно від часу (антенатальний, постнатальний) і умов виникнення (негоспітальний, госпітальний, в умовах терапевтичного, хірургічного відділень, відділень інтенсивної терапії) сепсису, характеру преморбідного фону і локалізації первинного септичного вогнища.
- Препаратами вибору є антибіотики або їх комбінації з бактерицидним типом дії у відношенні потенційно можливих збудників сепсису, включаючи збудників-асоціантів. При уточненні характеру мікрофлори і її чутливості лікування корегують препаратами вузького цілеспрямованого спектру дії.
- Альтернативні препарати призначають, коли терапія вибору на протязі 48-72 год. не приводить до покращення або стабілізації стану дитини.
- У новонароджених і дітей раннього віку при виборі антибіотиків перевагу надаємо препаратам системної дії, що проникають через гемато-енцефалічний бар'єр і створюють достатнью концентрацію в лікворі і речовині мозку.
- В усіх випадках перевагу надаємо препаратам з найменшою токсичністю (з урахуванням ПОН) і найменшою здатністю підвищувати рівень ендотоксинів в крові, можливого досягнення максимальної концентрації у патологічному вогнищі, токсичність, взаємодія протимікробних препаратів між собою.
- В усіх випадках перевагу надаємо внутрішньовенному введенню антибіотиків.
Лікування надмірної запальної реакції, сепсису і септичного шоку передбачає:
- підтримку параметрів адекватної оксигенації і гемодинаміки: РО2>80%, ШВЛ, інфузійна терапія, серцеві глікозиди, глюкокортикостероїди, інгібітори протеаз, вітаміни, дезагреганти, гепарин, при цьому досягаємо високого серцевого індексу, доставку і утилізацію кисню тканинами > 150% від норми);
- етіотропну терапію;
- пасивну імунізацію (СЗП -10-15 мл/кг м.т., донорський імуноглобулін в/м, імуноглобулін для внутрішньовенного введення 500 мг/кг м.т.).
- нейтралізацію ендотоксину моноклональними антитілами: гіперімунна плазма - антистафілококова, антисиньогнійна, антипротейна, антиклебсієльозна 10-15 мл/кг м.т.; гіперімунний імуноглобулін при встановленому мікробному і вірусному (протигрипозний, протигерпесний, анти-СМV); використовуємо гіперімунні препарати проти стрептококу групи В, ліпіду А ендотоксину грам-негативних бактерій;
- підтримання фагоцитарної активності макрофагів: плазмаферез;
- нейтралізація ефектів медіаторів запалення ІІ порядку.
Тривала АБТ супроводжується вираженою імуносупресорною дією, зміною збудника, розвитком дисбактеріозу, зокрема в шлунково-кишковому тракті. Тому масивну АБТ необхідно поєднювати із еубіотиками, протигрибковими препаратами. Перевагу надаємо поєднанню цефалоспоринів і аміноглікозидів або монотерапії тієнаном, препаратам для однократного введення на протязі доби. Зміна препаратів тільки при відсутності ефекту, за результатами антибіотикограми. Лікування продовжуємо доки зберігається клініко-лабораторний ефект (відказ від поняття "курс антибіотика"). Програма емпіричної АБТ сепсису представлена у таблиці .
Таблиця 8.
Програма емпірічної антибактеріальної терапії сепсису у дітей.
Характеристика сепсису Препарати вибору Альтернативні препарати
Негоспітальний сепсис
Пупковий Амінопеніциліни + аміноглікозиди
Цефалоспорини 3-го покоління (цефтріаксон, цефотаксим) + аміноглікозиди
Карбапенеми
Глікопептиди
Шкірний Амінопеніциліни + аміноглікозиди
Цефалоспорини 2-го покоління + аміноглікозиди
Глікопептиди
Цефалоспорини 4-го покоління
Ринофарінгеальний, отогенний Цефалоспорини 3-го покоління (цефтріаксон, цефотаксим) + аміноглікозиди
Карбапенеми
Цефалоспорини 4-го покоління
Кишковий Цефалоспорини 3-го і 4-го поколінь + аміноглікозиди
Інгібітозахищені амінопеніциліни + аміноглікозиди
Карбапенеми
Аміноглікозиди
Урогенний Цефалоспорини 3-го і 4-го

 
 

Цікаве

Загрузка...