WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Сторонні тіла у вусі, носі, глотці, трахеї, бронхах: симптоми, перебіг, лікування - Реферат

Сторонні тіла у вусі, носі, глотці, трахеї, бронхах: симптоми, перебіг, лікування - Реферат

треба детально оглянути ротову і гортанну частини горла, оскільки там часто застряють сторонні тіла. Скарги хворого однакові у разі сторонніх тіл гортанної частини горла та початкової частини стравоходу. Під час непрямої ларингоскопії видно накопичення слини в грушоподібному закутку, його локальний набряк. Може бути інфільтрація ділянки черпакуватого хряща. Якщо натиснути на гортань і трахею, виникає больове відчуття. На шиї можуть бути інфільтрати. У дітей рот нерідко напіввідкритий.
Далі проводять пробу з ковтанням води. Під час ковтання в дітей змінюється вираз обличчя із-за болю, в них вимушене положення голови. Ця проба є характерною для обтураціїстравоходу, а в інших ситуаціях вона не дає ефекту.
Застосовують рентгеноскопію та рентгенографію для уточнення діагнозу.
Лікування. сторонніх тіл стравоходу полягає в якомога швидкому їх видаленні, щоб запобігти грізним ускладнення. Для цього застосовують щипці і пряму гіпофарингоскопію або езофагоскопію. Інші способи видалення не застосовують, зокрема гачок Кірміссона, оскільки це дуже небезпечно. Після видалення стороннього тіла організовують старанний догляд за дитиною протягом 1-3 діб, щоб не пропустити можливі ускладнення. Призначають молочно-рослинну дієту. Страва має бути не гарячою, не гострою, не солоною. Хворим з езофагітом, періезофагітом призначають антибіотики. У разі розриву стравоходу виконують езофаготомію.
Сторонні тіла гортані. У гортані сторонні тіла застряють рідко (найчастіше вони прослизають через голосову щілину в трахею і бронхи). Спостерігаються, як правило, у дітей. У гортані звичайно виявляють сторонні тіла з гострими краями і кінцями (риб'ячі і м'ясні кісти, шкарлупа горіха, яєчна шкарлупа й ін.), а також порівняно великі предмети, що застряють у просвіті голосової чи щілини ущемляються в підскладчатому просторі.
Симптоми, перебіг залежать від величини і локалізації сторонніх тел. Найбільш часті ознаки - приступи сильного кашлю, болю в області гортані, захриплість голосу аж до афонії. У залежності від ступеня закриття голосової щілини чи за рахунок набряку, що приєднався, підскладтковому просторі виникає порушення чи подиху навіть розвивається асфіксія.
Лікування сторонніх тіл гортані полягає в їх видаленні. За блискавичної форми стороннього тіла необхідна негайга допомога, яка полягає в проведенні операції конікотомії, а не трахеотомії. Показана пряма ларингоскопія. Проте в амбулаторних умовах виконати це неможливо через відсутність необхідних інструментів. У такому разі хворому дають випити води, постукують по міжлопатковій ділянці, можна взяти дитину за нижні кінцівки, опустити головою вниз, декілька разів добре струсунути її. Стороннє тіло може вийти з гортані. За гострих форм сторонні тіла гортані видаляють під час прямої ларингоскопії. Під час непрямої ларингоскопії в дітей видалити сторонні тіла практично неможливо.
Сторонні тіла трахеї і бронхів. Ними можуть бути які дрібні предмети: насіннячка соняшника і кавуна, ґудзика, шпильки, гачки, цвяхи, кнопки, канцелярські скріпки, квасоля, горох і т.д..д. У більшості випадків вони зустрічаються в дитячому віці, потрапляючи туди з порожнини рота при глибокому вдиху. Рідко сторонні тіла можуть потрапити в нижні дихальні шляхи зі шлунково-кишкового тракту (при блювоті, заповзанні круглих глистів). Сприятливими моментами є сміх, плач, кашель, сон, непритомний стан, сп'яніння, ослаблення, кашель.
Симптоми, перебіг Клінічна картина стороннього тіла бронха стадійна. Перша (початкова) стадія характеризується клінічними ознаками, які спостерігаються під час руху стороннього тіла через голосову щілину. При цьому виникає судомний кашель, утруднене дихання аж до асфіксії. Ці явища тривають протягом кількох хвилин.
Перебіг 2-ї (латентної) стадії відбувається без жодних клінічних ознак, які вказали б на аспірацію стороннього тіла. Проте можуть бути симптоми балотування стороннього тіла, постійний кашель.
Третя (явна) стадія стороннього тіла бронха характеризується виникненням патологічних змін у бронхові. На місці локалізації стороннього тіла виникає набряк слизової оболонки, можливі ушкодження бронха гострим стороннім тілом, яке травмує його стінки або кровоносні судини. Виникають грануляції, кровотеча. Стороннє тіло закриває головний, частковий або сегментарний бронхи, спричиняючи ателектаз легенів різного ступеня. Слід відзначити, що невеликі за розміром ателектази не впливають на дихальну функцію. Проте довготривалий ателектаз сприяє розвитку пневмонії, абсцесу легенів, унаслідок чого в другій легені виникає емфізема, що призводить до зміщення органів середостіння у хворий бік. Це видно під час рентгеноскопії органів грудної порожнини. Під час вдиху видно зміщення середостіння вбік. При цьому обидві легені наповнюються повітрям і спадаються з різною швидкістю. Здорова легеня наповнюється повітрям швидше і в більшому об'ємі, ніж хвора, тому органи середостіння під час вдиху зміщуються в бік ателектазу легенів. Зазначені зміни чітко фіксуються під час рентгенографії - симптомом Гольцкнехта -Якобсона, а нерівномірне наповнення легенів повітрям - симптом гойдання.
Для уточнення діагнозу застосовують рентгенологічний метод дослідження, за якого виявляють симптом Гольцкнехта -Якобсона та симптом гойдання. Металеві сторонні тіла, які затримують рентгенівське проміння, чітко видно під час рентгеноскопії та рентгенографії. Для діагностики стороннього тіла, звичайно, мають значення анамнез, стадія розвитку захворювання і клініко-рентгенологічне дослідження. Проте найголовнішим є піднаркозна бронхоскопія, котра з вірогідністю вказує на характер і локалізацію стороннього тіла.
Диференціальну діагностику проводять із гострим бронхітом, пневмонією, ларинготрахеїтом, частковою емфіземою легенів та однобічним полікістозом, стороннім тілом стравоходу.
Лікування стороннього тіла бронха полягає в його видаленні шляхом піднаркозної верхньої бронхоскопії і подальшого лікування ускладнень, які виникають унаслідок довготривалого перебування стороннього тіла в бронхові і можливих ускладнень під час бронхоскопії.
Профілактика. Велика роль належить санітарній освіті. Варто нагадувати батькам і персоналу дитячих установ про небезпеку дрібних предметів для маленьких дітей. Важливо стежити за поведінкою дітей під час годування.

 
 

Цікаве

Загрузка...