WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Сторонні тіла у вусі, носі, глотці, трахеї, бронхах: симптоми, перебіг, лікування - Реферат

Сторонні тіла у вусі, носі, глотці, трахеї, бронхах: симптоми, перебіг, лікування - Реферат


Реферат на тему:
Сторонні тіла у вусі, носі, глотці, трахеї, бронхах: симптоми, перебіг, лікування.
?
Сторонні тіла вуха найбільше часто спостерігаються в дітей, що засовують у зовнішній слуховий прохід різні дрібні предмети (папір, плодові кісточки, горох, насіннячка соняшника, бусини та ін.). зустрічаються шматочки вати, уламки сірників і т.д. У вухо можуть попадати і різні комахи (клопи, таргани, мухи й ін.).
Симптоми, перебіг. Невеликі сторонні тіла з гладкими стінками при відсутності травми стінок слухового проходу можуть не викликати скарг у хворих. Тіла з гострими краями й особливо живі комахи викликають неприємні, а іноді і болісні відчуття, служать причиною болю і шуму у вухах.
Лікування. Перед видаленням стороннього тіла обов'язково оглядають вухо для встановлення характеру стороннього тіла. Комах звичайно присипляють, закапавши у вухо 2-3 краплі рідкої олії чи спирту, потім видаляють пінцетом чи промиванням зовнішнього слухового проходу теплою водою зі шприца Жане. Таким методом видаляють і інші сторонні тіла. Не можна видаляти пінцетом округлі предмети, наприклад бусини, тому що це може привести до проштовхування їхній у більш глибокі відділи слухового проходу сторонні тіла рослинного походження, що набухають, (горох, боби) перед видаленням їх знезводнюють шляхом повторного уливання у вухо спирту. Промивання вуха - найбільш безпечний метод, однак воно протипоказано при перфорації барабанної перетинки (щоб уникнути гнійного отиту), при сторонніх тілах, цілком обтуруючих кістковий відділ слухового проходу (струмінь води проштовхує їх ще глибше).Якщо лікування неефективне, то стороннє тіло під контролем зору видаляють маленьким гачком.
Сторонні тіла носа, як і сторонні тіла юшка, найчастіше зустрічаються в дітей. У порожнині носа можуть застрявати і шматочки харчових мас, що попадають туди через носоглотку при блювоті. Іноді навколо стороннього тіла, що довго знаходиться в порожнині носа, відкладаються вапняні і фосфорні солі, унаслідок чого утвориться так називаний носовий камінь - риноліт.
Симптоми, перебіг. Однобічне утруднення подиху через ніс і гнійні виділення з однієї половини носа, рідше носова кровотеча. Для розпізнавання застосовують риноскопію, обмацування зондом і рентгенографію (металеві тіла).
Лікування. Якщо стороннє тіло не удається видалити вишмаркуванням, то його витягають тупим гачком. Плоскі сторонні тіла (монета, сірники, папір і ін.) можна видалити пінцетом. Не слід зваблюватися легкістю видалення пінцетом чи щипцями, здавалося б, близько розташованих сторонніх тіл округлої форми, тому що вони часто вислизають і проштовхуються далі. Великі риноліти перед витягом варто роздрібнити носовими щипцями і видалити вроздріб.
Сторонні тіла глотки, як правило, потрапляють з їжею (риб'ячі кісти, лушпайка від злаків, шматочки дерева й ін.), рідше застряють уламки зубних протезів, шпильки, цвяхи (у кравців, шевців). При недостатнім прожовуванні і поспішному проковтуванні великі шматки їжі можуть застрягти над стравоходом, закрити вхід у гортань і викликати асфіксію. Сприяють улученню сторонніх тіл розмова, сміх під час їжі. Найчастіше гострі сторонні тіла застряють в області зіва, мигдалин і кореня язика, рідше- в інших відділах глотки .
Симптоми, перебіг. Хворі скаржаться на колючий біль під час ковтання, салівацію, а за наявності стороннього тіла в носогорлі - утруднене носове дихання. Останнє відзначається в разі великих сторонніх тіл гортаногорла. Хворі часто відчувають локалізацію стороннього тіла. Інколи вони скаржаться, що декілька місяців тому застряло стороннє тіло в горлі, воно давить, заважає ковтанню. Ці скарги свідчать про те, що в цих пацієнтів немає стороннього тіла, а є парестезії, зумовлені функціональними, рідше органічними, розладами ЦНС, і їх треба направляти на консультацію до психоневролога.
У разі тривалого перебування стороннього тіла в горлі спочатку навколо нього виникають запальні процеси, згодом можливі утворення паратонзилярних, парафарингеальних і загорлових абсцесів, флегмони бічної стінки горла, а потім розвивається сепсис із віддаленими гнійними метастазами в органи і системи організму.
Під час діагностики сторонніх тіл горла, крім фарингоскопії, риноскопії та непрямої ларингоскопії, застосовують пальцеве дослідження горла, за якого пальпуються сторонні тіла. Металеві сторонні тіла добре виявляються за допомогою рентгенологічних досліджень. Рентгенографію виконують у двох проекціях. Інколи проводять томографію.
Сторонні тіла стравоходу часто спостерігають у дітей від 1 до 5 років. Проте вони можуть бути і в дітей до 1 року, коли вони потрапляють у стравохід під час приймання їжі, що містить м'ясні чи риб'ячі кістки, фруктові кісточки. Інколи в стравохід потрапляє соска. У дітей перших років життя часто спостерігаються такі сторонні тіла: монети, гудзики, жетони, а в дітей шкільного віку - шпильки, голки, кнопки, інші канцелярські предмети.
У стравоході сторонні тілі застряють переважно в його 1-му звуженні (60-70 %), в 2-му - 20-30 %, в 3-му - 6-10 %. Вони можуть перебувати у стравоході протягом різного терміну (наприклад, монети іноді до 3 місяців). Коли розвивається ускладнення у вигляді запального процесу, хворих обстежують і виявляють сторонні тіла. Розрізняють сторонні тіла неускладнені (вони перебувають у стравоході без запальної реакції) і ускладнені (коли розвивається езофагіт, періезофагіт, проникаюча травма, медіастиніт, парез гортані, травматичні ушкодження серця, аорти). Розвивається пневмонія, плеврит, кровотеча, стравохідно-трахеальні фістули тощо.
Хворі скаржаться на утруднення або неможливість ковтання, біль у ділянці шиї та в грудній клітці, який іррадіює в міжлопаткову ділянку або руку, салівацію, кашель, блювання, утруднене дихання. За локалізації стороннього тіла в 3-му звуженні стравоходу хворі скаржаться на біль у нижній третині грудної клітки, дисфагію. У разі ускладнення сторонніх тіл стравоходу приєднуються скарги, як за основного захворювання.
Діагностика сторонніх тіл грунтується на анамнезі. Хворі скаржаться, що під час їди щось застряло в горлі, вони намагались його проштовхнути за допомогою ковтання скоринки хліба або води, але це не допомогло. Подальше вживання їжі супроводжувалося болем і дифагією.
Під час клінічного обстеження

 
 

Цікаве

Загрузка...