WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Травми ЛОР - Реферат

Травми ЛОР - Реферат

частіше трапляються побутового характеру, рідше - вогнепального походження. Ушкодження носа вогнепального характеру часто комбіноване, причому ушкоджуються приносові пазухи, череп, шия, тобто є і наскрізні поранення. Проте можуть бути дотичні і сліпі ураження, поранення. За останніх нерідко в рані залишаються сторонні тіла - кулі, осколки мін, снарядів, шматочки тканин одягу, що треба мати на увазі.
Травми носа характеризуються носовою кровотечею внаслідок порушення цілості шкіри і слизової оболонки носової порожнини. ступінь кровотечі може бути різним, але постгеморагічна анемія трапляється рідко. Слід пам'ятати, що втрата крові до 50 мл у новонароджених призводить до порушення гемодинаміки і тому необхідно своєчасно та ефективно застосувати патогенетичну терапію.
Діти часто дістають тільки садна та забиття м'яких тканин носа без ушкодження кісткового скелета. Наявність та обсяг набряку м'яких тканин носа залежать від сили удару. З'являються підшкірні крововиливи, в кон'юнктиву ока, інколи спостерігається емфізема внаслідок розриву слизової оболонки.
Зазначені вище симптоми легко виявляються під час пальпації носа. У разі травми носа можна визначити крепітацію внаслідок тертя осколків між собою, їх рухливість і деформацію. Проте травму кісток носа кращевиявляють за допомогою рентгенологічних досліджень у бічній та фасній проекціях. Можна застосувати томографію кісток носа. У дутей перших років життя рентгенограми розшифрувати важко у зв'язку з тонкими і неповністю розвинутими кістками. Крім того, нашаровуються інтенсивні тіні зубів та їх зачатків.
Лікують рани м'яких тканин зовнішнього носа за загально визначеними методами хірургії. Садна не потребують первинної обробки. Забруднені рани перед обробкою очищають за допомогою антисептичних розчинів, спиняють кровотечу. Краї рани змащують 5 % спиртовим розчином йоду, 70 % спиртом. Якщо немає лікарських речовин, то шкіру навколо рани промивають теплою перевареною водою з милом. Первинну обробку рани в дітей треба робити щадно.
Інколи різані незабруднені рани можна зашити рідкими швами без вирізання країв ран після обробки шкіри розчином йоду. Слід зауважити, що обробляти саму рану розчином йоду не можна. Також багаторазове змащування шкіри у дітей цим препаратом може спричинити опіки та ушкодження тканин. На рану накладають пов'язку і старанно фіксують її лейкопластирем. Завжди в разі поранення шкірних покривів слід увести профілактично протиправцеву сироватку. Застосовують протишокові заходи.
За наявності перелому кісток носа проводять їх репозицію ендоназальним шляхом під загальним знеболюванням. До інтубаційного наркозу вдаються рідко. Застосовують різні види загальної анестезії: внутрішньовенний барбітураторний наркоз, рауш-наркоз, нейролептаналгезію. Слід зазначити, що вибір загального знеболювання індивідуальний. місцеву анестезію застосовують рідко, вона малоефективна у зв'язку зі складною інервацією носа.
Слід мати на увазі, що в разі травм носа нерідко можуть розвинутися гематома та абсцес носової перегородки. У такому разі треба зробити розріз слизової оболонки носової перегородки з обох боків. Розрізи слід робити не один проти одного, а з одного боку розріз виконують блище до входу в ніс, а з іншого - далі від входу на 5-10 мм. Таким чином, у післяопераційний період не утвориться наскрізний отвір у носовій перегородці. Порожнину абсцесу промивають концентрованими розчинами антибіотиків або антисептиками. Рану дренують гумовими смужками або уводять марлеві тампони, змочені гіпертонічним розчином для кращого відсмоктування ексудату, призначають антибіотики. Якщо дренаж недостатній або перебіг абсцесу відбувається без хірургічного втручання, то можуть бути тяжкі ускладнення.
Вулична побутова травма може стати причиною ушкодження (переломів) передніх стінок приносових пазух унаслідок механічної дії прямого сильного удару, але в дітей це спостерігається рідко. Частіше травмується верхньощелепна пазуха, рідше - лобова.
У разі перелому верхньої стінки гайморової пазухи вміст орбіти звисає в її порожнину, при цьому очне яблуко часто зміщується донизу. У разі перелому передніх стінок верхньощелепної та лобової пазухи спостерігається їх зміщення в порожнину пазух, нерідко з утворенням чмсленних уламків і западінням м'яких тканин.
Клінічна картина травм приносових порожнин різноманітна: зміна форми лицевого скелета, крововиливи в кон'юнктиву, набряк прилеглих тканин, синці на повіках, розриви шкіри з наступною кровотечею різного ступеня. Спостерігаються загальні симптоми шоку.
Лікування травм приносових пазух консервативне та хірургічне. У разі закритих травм пазух без значних зміщень їх стінок проводять, як правило, консервативне лікування: зупинку кровотечі, за необхідності проводять загальні заходи протишокового характеру, за показаннями призначають антибіотики та сульфаніламідні препарати, симптоматичну терапію, постільний режим. У разі закритих переломів передніх стінок приносових пазух зі значним зміщенням показано оперативне лікування. Більшість оториноларингологів вважають, що оптимальним терміном для проведення операції є 7-10-й день після травми.
У разі травм носа та приносових пазух може спостерігатися носова лікворея. Інколи носова лікворея може виникнути у разі травм вуха з переломом піраміди вискової кістки. При цьому барабанна перетинка не ушкоджується, а спинномозкова рідина накопичується в барабанній порожнині і через слухову трубу потрапляє в носову порожнину.
Розрізняють ранню (первинну) і пізню (вторинну) лікворею. Рання лікворея виникає відразу ж після травми внаслідок розриву твердої і безсудинної оболонок мозку передньої черепної ямки. Пізня лікворея розвивається через 7-10 днів після травми внаслідок появи запальних процесів у мозкових оболонках і утворення нориці, через яку субарахноїдальний простір сполучається з носовою порожниною.
Хворі скаржаться на виділення з однієї половини носа прозорої рідини різної кількості. Під час риноскопії видно гіперемійовану, вологу слизову оболонку носової порожнини.
Загальний стан дитини порушений, у неї спостерігається млявість, головний біль, але температура тіла нормальна.
У діагностиці допомагає пошарова або комп'ютерна томографія. На рентгенограмах можна бачити ушкодження кісток передньої черепної ямки. Застосовують

 
 

Цікаве

Загрузка...