WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Хронічні обструктивні захворювання легень - Реферат

Хронічні обструктивні захворювання легень - Реферат


Реферат на тему:
Хронічні обструктивні захворювання легень.
Визначення. Хронічні обструктивні захворювання легень (ХОЗЛ) - це хворобливий стан, що характеризується обмеженням повітряного потоку дихальних шляхів, яке повністю незворотнє. Обмеження повітряного потоку зазвичай прогресує і пов'язане з незвичайною відповіддю легень запального характру на шкідливі частки або гази.
Епідеміологія. За даними ВООЗ у світі нараховується 600 млн хворих на ХОЗЛ. Щороку реєструється понад 3 млн смертальних випадків. Останніми десятиліттями відбувається невпинне зростання рівня захворюваності, зумовлене забрудненням довкілля, поширенням тютюнопаління і старінням населення. Уі захворювання є найчастішою причиною інвалідизації і летальності серед усіх легеневих захворювань.
Етіологія. Основними факторами ризику ХОЗЛ є:
1. Зовнішні фактори ризику:
- довготривале тютюнопаління;
- промислові та побутові шкідливі викиди (повітряні полютанти, гази та пари хімічних сполук, продукти згорання палива);
- інфекційні (важкі дитячі інфекції, респіраторні інфекції);
- низький соціоекономічний статус (шкідливі звички, скупченість і т.д.).
2. Внутрішні фактори ризику:
- генетично зумовлені (спадковий дефіцит альфа-1-антитрипсину);
- гіперреактивність бронхів;
- недорозвиток легень.
Патогенез. У розвитку ХОЗЛ мають значення насутпні механізми:
- хронічне запалення бронхів, паренхіми та судин легень;
- дисбаланс протеаз-антипротез в легенях;
- дисбаланс оксидантів-антиоксидантів, збільшення оксидантів;
- клітини запалення - нейтрофіли, макрофаги, Т-лімфоцити, еозинофіли, епітеліальні клітини;
- медіатори запалення - лейкотрієн В4 (LTB4), інтерлейкін-8, фактор некрозу пухлин-альфа та ін.
Обмеження дихального повітряного потоку при ХОЗЛ спричинене поєднанням ураження бронхів (обструктивний бронхіт) і руйнуванням паренхіми (емфізема легень),співвідноршення яких варіюють індивудуально. Ремоделювання та звуження бронхів, руйнування альвеолярних перетинок, зменшення еластичної віддачі легень спричняє зменшення можливості утримувати дихальні шляхи відкритими під час видиху.
До патофізіологічних механізмів ХОЗЛ відносяться:
- гіперсекреція слизу;
- дисфункція війчастого епітелію;
- обмеження повітряного потоку в бронхах;
- надмірне здуття легень;
- порушення газообміну;
- легенва гіпертензія;
- легеневе серце.
Класифікація: виділяють 4 стадії ХОЗЛ згідно ступеня важкості захворювання. В розподілі на стадії враховуються клінічні ознаки хвороби, функціональні характеристики бронхообструктивного синдрому.
Таблиця 1.2.
Класифікація ХОЗЛ
Стадія, перебіг Характеристика ХОЗЛ
І Легкий ОФВ1 80% від належних
ОФВ1/ФЖЕЛ < 70%
Хронічний кашель, виділення харкотиння
ІІ Помірний 50% ОФВ1 < 80% ваід належних
ОФВ1/ФЖЕЛ < 70%
Симптоми прогресують, з'являється задишка при фізичному навантаженні та під час загострень
ІІІ Важкий 30% ОФВ1 < 50% ваід належних
ОФВ1/ФЖЕЛ < 70%
Збільшення задишки, повторні загострення, що погіршує якість життя хворих
IV Дуже важкий ОФВ1 < 30% ваід належних
ОФВ1/ФЖЕЛ < 70%, або хронічна дихальна недостатність, правошлуночкова серцева недостатність
Подальше прогресування симптомів, якість життя значно погіршена, загострення можуть загрожувати життю.
Клініка. Основною скаргою є хронічний кашель, який буває першим симптомом у розвитку ХОЗЛ і передує задишці. Спочатку він виникає спорадично, з часом турбує щоденно, частіше вдень. Виділення харкотиння зазвичай в невеликій кількості, слизисте. З часом появляється задишка, прогресуюча, посил.ється поступово, експіраторного характеру. Виникає чи погрішується при фізичному навантаженні. В подальшому турбує в спокої і значно обмежує життєдіяльність. Найбфльш характериними фізикальними ознаками вираженого ХОЗЛ є велика бочкоподібна грудна клітка, участь у акті дихання допоміжної мускулатури, перкуторно - коробочний звук, аускультативно - ослаблене везикулярне дихання, подовжений видих, сухі хрипи.
На пізніх стадіях захворювання з'являються ознаки застійної серцевої недостатності - початішання серцебиття і надчеревної пульсації правого шлуночка серця, посилюється ціаноз, набухають підшкірні вени шиї, особливо яремна, збільшується печінка, з'являються периферичні набряки. При рентгенологічному дослідженні - легені великого об'єму, низьке стояння куполів діафрагми, вузька тінь серця, збільшення ретростернального повітряного простору, іноді визначаються емфізематозні були.
При дослідженні функції зовнішнього дихання найбільш доступними і інформативними показниками для оцінки вираженості обструкції дихальних шляхів, ступеня важкості і прогресування ХОЗЛ є об'єм форсованого видиху за першу секунду (ОФВ1), форсована життєва ємність легень (ФЖЕЛ), та співвідношення ОФВ1/ФЖЕЛ. В пробами з бронхолітиками (бета-2-агоніст, бронхолітик) визначається ступінь зворотності бронхообструкції.
Лабораторні дослідження при ХОЗЛ мало інформативні. При наявності гнійного компоненту харкотиння можна виявити помірне підвищення ШОЕ, лейкоцитоз, збільшення вмісту в крові сіалових кислот, серомукоїду, появу СРПБ. Харкотиння - гнійне, жовто-зеленого кольору, слизисто-гнійні пробки, багато нейтрофілів.
Діагностика і диференційний діагноз. В розгорнутій стадії хвороби діагноз ХОЗЛ не представляє труднощів але в початковій фазі захворювання досить важкий. Діагностика базується на ретельному вивченні і інтерпритації факторів ризику, основних скарг.ю рентгенологічних ознак і, особливо, дослідження функції зовнішнього дихання. Найбільш доступними, інформативними показниками для оцінки вираженості обструкції дихальних шляхів, ступеня важкості і прогресування ХОЗЛ є об'єм форсованого видиху за пепршу секунду (ОФВ1), формсована життєва ємність легень (ФЖЕЛ), та співвідношення ОФВ1/ФЖЕЛ. Діагнеостичним критерієм ХОЗЛ є зменшення ОФВ1<80% від належних в поєднанні з ОФВ1/ФЖЕЛ<70%, що вказує на неповністю зворотню бронхообструкцію. Показник ОФВ1/ФЖЕЛ є більш чутливим на ранній стадії ХОЗЛ. При пізніх стадіях захворювання зростає залишковий об'єм легень 9ЗОЛ) в структурі загальної ємності легень (ЗЄЛ) і співвідношення ЗОЛ/ЗЄЛ стає більше 40%. Для уточнення прогресування ХОЗЛ проводять серійний контроль (моніторинг) ОФВ1. Якщо у здорових щорічне

 
 

Цікаве

Загрузка...