WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Бронхіальна астма - Реферат

Бронхіальна астма - Реферат

алергенами Від'ємні Часто позитивні
Таблиця 1.4.
Диференціальна діагностика бронхіальної і серцевої астми.
(А.А. Чіркін, А.Н. Окороков, І.І. Гончарик, 1993).
Ознаки Бронхіальна астма Серцева астма
Анамнез ХНЗЛ, повторні пневмонії, алергія Органічні захворювання серцево-судинної системи
Вік, в якому починається захворювання Молодий, навіть дитячий Переважно похилий або старечий
Характер задухи Експіраторна Інспіраторна, рідше змішана
Аускультація В легенях розсіяні сухі свистячі хрипи, тони серця приглушені, ритмічні Розсіяні вологі різнокаліберні, тахікардія, тони серця глухі, аритмія
Харкотиння Скудне, в'язке, скловидне, містить кристали Шарко-Лейдена, спіралі Куршмана, виділяється в кінці приступу Піниста або рідко з домішками крові, містить клітини "серцевих вад"
ЕКГ Відхилення електричної осі серця вправо, перевантаження правого передсердя Відхилення електричної осі серця вліво, гіпертрофія лівого шлуночка, ішемія міокарду, аритмії
"Обтураційна астма" - в основі її лежить механічне порушення прохідності крупних дихальних шляхів внаслідок пухлини, стороннього тіла або рубцевого стенозу . Задуха інспіраторна, хрипи в легенях не вислуховуються, а вислуховується стридорозне дихання в зоні трахеї і крупних бронхів.
Кон'юнктивітам характерна сезонність хвороби, маніфестує у період цвітіння рослин, стихає після припинення цвітіння.
Алергічний бронхолегеневий аспергільоз - характерний важкий бронхообструктивний синдром, рецидивуючі еозинофільні інфільтрати, а також значне підвищення вмісту IgE. Діагноз аспергільозу більш переконливий при встановленні сенсибілізації шкіри до алергенів аспергіл.
Лікування
Лікування БА доцільно згрупувати в наступних розділах:
1. Лікування приступу БА, яке має метою ліквідацію пароксизмального спазму гладкої мускулатури бронхів і бронхіол ;
2. Лікування загострення БА, направлене на пригнічення алергічного запалення в бронхіальному дереві;
3. Лікування астматичного статусу, що вимагає невідкладних заходів по боротьбі з бронхоспазмом, алергічним запаленням в бронхах, гострою дихальною недостатністю, синдромом "рикошету" , гіперволемією і гіперкоагуляцією;
4. Лікування у фазі медикаментозної або нестійкої ремісії, яке направлене на корекцію дефектів імунної, гормональної і нервових систем для стабілізації стану пацієнтів, зниження доз лікувальних препаратів до мінімально можливих, аж до їх відміни.
Лікування приступу БА.
Немедикаментозні методи - вдихання теплого повітря, краще зволоженого, гарячі ніжні ванни, вібраційний масаж, точковий масаж, голкорефлексотерапія, дихання за методом проф. К.П. Бутейко з затримкою дихання на вдосі.
Медикаментозне лікування приступу БА полягає у використанні препаратів трьох груп - метилксантинів, ?2- адреноміметиків і холінолітиків.
Метилксантини. Використовують теофіліни швидкої та пролонгованої дії. Теофіліни швидкої дії - еуфілін-Н-200, 5 та 10 мл 2% р-ну в/в крапельно, еуфілін 2,4% 10 мл в/в в 20 мл 0,9% р-ну хлориду натрію, Теофіліни пролонгованої дії: Тео-Дур табл. 100, 200, 300 мг 2 рази на день; Вентакс капс. 100, 200, 300 мг на день; Теопек табл. 100, 200, 300 мг на день; Ретафіл капс. 300 мг 2 рази на добу; еуфілонг капс. 250, 350, 500 мг 1 раз на добу; Тео-24 капс. 1200-1500 мг 1 раз на добу.
Група симпатоміметиків: бета-2-агоністи швидкої та пролонгованої дії. Бета-2-агоністи швидкої дії: беротек 100 мкг 1-2 інгаляції 3 рази на день; беродуал 1-2 дози 3 рази на день; беродуал-форте інгаляції 3-4 рази на день; сальбутамол 100 мкг 4 рази на день, в табл. 0,002 4 рази на день; вентолін 100 мкг 3-4 рази на день, в табл. 0,002 4 рази на день; астмопент в табл. 20 мг 3-4 рази на день або інгаляції 0,75 мкг 1-2 рази. Бета-2-агоністи подовженої дії: серевент 50 мкг 1-2 рази на добу.
Холіноблокатори: атропін - 0,1% р-н 1 мл п/ш, платифілін 0,2% 1 мл п/ш, метацин 0,1% р-н 1 мл п/ш. Але бронхолітична дія їх слабша ніж у симпатоміметиків і ксантинів, вони погіршують мукоциліарний кліренс, що обмежує їх застосування. Появились нові препарати з холіноблокуючим ефектом: атровент інгаляції 20 мг 3-4 рази на день, травентол для інгаляції 40 мкг 3-4 рази на день.
Як правило, легкий приступ задухи знімається інгаляцією аерозоля симпатоміметика (беротек, вентолін, алупент, астмопент).
При недостатньому ефекті через 10 - 15хв. повторюють інгаляцію препарату або вв повільно вводять 10 - 15 мл 2,4% розчину еуфіліну.
Лікування хворих з загостренням БА. При невираженому загостренні хвороби лікування може проводитись в поліклінічних умовах. В основі лікування лежить інгаляція симпатоміметиків у поєднанні з застосуванням еуфіліну (всередину і внутрівенно) . Певне значення для лікування загострень БА (поза приступом) в поліклінічних умовах має використання інталу (по одній капсулі 4-6 разів на день) або задітену (по 0,001г 2 рази на день), а у деяких хворих - і інгаляції бекотида (по 2-3 інгаляції 4 - 6 разів на день)
У випадку виражених приступів задухи, які протікають з дихальною недостатністю і не піддаються лікуванню в амбулаторно - поліклінічних умовах протягом 5 - 7 днів, при розвитку астматичного стану, а також при поєднанні БА і ІХС, гіпертонічної хвороби хворі підлягають госпіталізації.
При загостренні БА протягом 20 - 30 хв. вводять еуфілін в дозі 4 - 6 мгкг маси тіла. Після досягнення вираженого терапевтичного ефекту ( звичайно для цього потрібно 3 - 4 дні) , кожні 4 - 6 год вводять всередину або внутрівенно еуфілін з розрахунку 2 - 3 мгкг маси тіла. Для ліквідації загострення БА використовують і інші бронхолітики, в основному селективні 2- симпатоміметики (беротек , вентолін) , а у осіб похилого віку холіноблокатори (атровент, беродуал).
Для покращення дренажної функції бронхів показана активна муколітична терапія (мукалтин, бромгексин по 1-2 таблетки 3-4 рази на день). В якості відхаркуючих можуть бути використані термопсис, корінь алтея, листя мати-і-мачухи і ін.
Обов'язкове використання препаратів, мембраностабілізуючої дії: кромолін капс. 20 мг 4 рази на добу, інтал капс. 20 мг 3-4 рази на добу; тайлед по 2інгаляції 3-4 рази на день; хромоген 5 мг 1 інгаляція 3-4 рази на день.
Виражений бронхообструктивний синдром, який перебігає з дихальною недостатністю, стійке загострення змушують почати терапію глюкокортикоїдними препаратами. Лікування глюкокортикоїдами використовуються в 2 варіантах: лікування інгаляційними формами глюкокортикоїдів - місцева глюкокортикоїдотерапія; застосування глюкокортикоїдів в середину або парантерально - системна глюкокортикоїдотерапія, переважно починають з застосування внутрівенно поряд з еуфіліном глюкокортикоїдів : преднізолон 60-90 мг 2-3 рази на день або інший препарат (гідрокортизон, метилпреднізолон). При відсутності ефекту протягом 2 - 3 днів до терапії доцільно додати пролонговані форми

 
 

Цікаве

Загрузка...