WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Проблеми репродуктивного здоров’я в діяльності шкіл - Реферат

Проблеми репродуктивного здоров’я в діяльності шкіл - Реферат


Реферат
на тему:
Проблеми репродуктивного здоров'я в діяльності шкіл
Сьогоднішні школярі - майбутній економічний, науковий і культурний потенціал нашої країни, а тому охорона здоров"я дітей, забезпечення їх захисту та розвитку є пріоритетом державної політики України.
Концепцією розвитку охорони здоров"я населення України та міжгалузевою комплексною програмою "Здоров"я нації" на 2002 - 2011 рр. визначено комплекс заходів з реалізації державної політики в галузі охорони здоров"я. З 1995 р. в Україні здійснюється впровадження міжнародного проекту "Європейська мережа шкіл сприяння здоров"я" ( ЄМШСЗ), який започатковано Європейським регіональним бюро ВООЗ, Європейською Комісією та Радою Європи в 1992 р. Розвиток національної мережі
шкіл сприяння здоров"ю поряд з такими міжнародними проектами, як "Міста здоров"я", СІНДІ, "Європа без тютюну", "Молодь за здоров"я є обов"язковими для виконання як на державному, так і на регіональному рівнях. Цей процес регламентувався спільним наказом Міністерства охорони здоров"я України та Міністерства освіти України і здійснюються відповідно до завдань Національної програми " Діти України". Одним із пріоритетних напрямів цих програм є поліпшення стану репродуктивного здоров"я жінок України.
Діяльність шкіл сприяння здоров"я передбачає створення умов, які підтримували б здоров"я школярів, та впровадження системи гігієнічного виховання і навчання.
Основними чинниками шкільного середовища, які негативно впливають на стан репродуктивного здоров"я, є незадовільне оснащення шкіл меблями відповідно до зросту дітей, що призводить до порушень постави, сколіозів; відсутність збалансованого харчування (споживання м"яса, риби, яєць зменшилось на 25-40-80%, молока - на 20-50%, сиру м"якого на 60%, овочів фруктів на 30-40 % [ 2], невідповідність гігієнічним вимогам розкладів уроків, навантажень, особливо в
школах нового типу ( ліцеї, гімназії, колегіуми), що призводить до нервово-психічних розладів; незадовільний санітарно-гігієнічний стан приміщень; недостатня фізична рухливість (у процесі навчання статичне навантаження становить 67-72%, а моторна щільність 30-40%) [2]. Вагоме значення в формуванні репродуктивного здоров"я мають соціальні фактори, які формують спосіб життя дитини в сім"ї, шкільному середовищі, суспільстві.
Негативну роль відіграють шкідливі звички, хвороби, які передаються статевим шляхом, раннє статеве життя.
Сучасна загальноосвітня школа та репродуктивне здоров"я 59 В плані профілактики цих факторів ризику важливу роль повинні відігравати школи, адже кожен навчальний заклад має бути школою здоров"я за всіма параметрами [ 1 ]. В м. Умані створена система гігієнічного виховання і навчання з питань репродуктивного здоров"я. До цієї системи ввійшли санепідемслужба, відділи охорони здоров"я, освіти, в справах сім"ї та молоді, учнівські , педагогічні та батьківські колективи, громадські організації:
Спілка жінок України, Товариство Червоного Хреста, Центр по роботі з жінками "Софія", Спілка промисловців та підприємців, церква "Слово життя". З метою координації діяльності створено медико-педагогічну раду. Робота будується на принципах комплексності, наступності, поінформованості. Системний підхід передбачає охоплення гігієнічним вихованням вагітних жінок, школярів, студентів, матерів дітей 1-3 років, диспансерних хворих.
Для батьківпри Центрі здоров"я працюють відеолекторії з питань репродуктивного здоров"я та школи здоров"я при жіночій консультації, дитячій поліклініці, лекторії батьківського всеобучу при школах. Гігієнічним навчанням охоплено педагогів та учнів шкіл. У початковій школі введено предмет "Основи здоров"я", в школі здоров"я - "Валеологія", в решті шкіл - "Основи безпеки життєдіяльності". Значна увага приділяється питанням репродуктивного здоров"я на уроках біології, хімії, літератури.
Традиційними в місті стали пропагандистські заходи до Днів матері, української родини, профілактики ВІЛ/СНІДу, тютюнокуріння, наркоманії, участь в конкурсі "Кинь курити - виграй приз", конкурси агітбригад, плакатів, огляди волонтерських груп. Створено постійно діючі радіопередачі "Медицина", "Голос жінки".
Державна санепідемслужба здійснює нагляд за організацією навчально-виховного процесу, у результаті чого в ряді шкіл введено 3-й урок фізкультури, оздоровчі технології (масаж, фіточаї, ЛФК, використання озонаторів, вітафону, арома- та музико терапія), відкриті стоматологічні кабінети.
Враховуючи, що репродуктивна система найбільш вразлива до факторів зовнішнього середовища , в т.ч. радіаційних, в місті і школах, зокрема, здійснюється моніторинг за станом довкілля, радіаційною безпекою ( обстежуються земельні ділянки, об"єкти при введені в експлуатацію, будівельні матеріали, іграшки, продукти харчування, житлові будинки). За результатами моніторингу внесено пропозиції по перенесенню автобусних зупинок, розташованих поблизу навчальних закладів.
Проводиться контроль за використанням та дотриманням правил безпеки при роботі з комп"ютерною технікою. Поліпшились показники охоплення дітей гарячим харчуванням з 12% до 23% завдяки вартості комплексного обіду 1,2-1,5 грн. Проводиться С-вітамінізація ІІІ - страв. Значна увага приділяється органами місцевого самоврядування запобіганню негативним явищам. При міськвиконкомі активно працює координаційна рада.
На сесії міськради прийнято рішення про заборону реалізації алкогольних та тютюнових виробів особам до 21 року, розташування об"єктів торгівлі по реалізації цих виробів поблизу шкіл. Наслідком цілеспрямованої роботи стало поліпшення показників, які характеризують репродуктивне здоров"я. Так, з 1999 р. відмічається зростання народжуваності.
Поліпшуються показники співвідношення абортів до пологів: у 2000 р. 1:0,5; 2002 р.- 1:0,8, кількість абортів на 1000 дівчат ( в 1996 р.- 11,1; 2002 р.- 4,1 ), абортів на 1000 жінок репродуктивного віку 2000 р.- 45,3; 2002 р.- 28,0, вакуум-аспірацій на 1000 жінок репродуктивного віку 2000 р.- 40,3 ; 2002 р.- 12,2. Проведена робота і її результати підтвердили пріоритетність і значущість просвітницької діяльності.
Отже, загальноосвітні школи повинні стати закладами, які підтримуюють і зміцнюють здоров"я школярів.
ЛІТЕРАТУРА
1. Кремінь В. Про підсумки розвитку загальної середньої і професійно-технічної освіти у 2002 - 2003 навчальному році, що випливають з послання Президента України до Верховної Ради України, Національної доктрини розвитку освіти та Програми діяльності Кабінету Міністрів України // Освіта України".- 2003.- 28 серп.
2. Сапуга І. Є. Здоров"я дитини - запорука здоров"я нації.- Директор школи.- 2002.- Жовт.

 
 

Цікаве

Загрузка...