WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Стан репродуктивного здоров’я населення в Україні - Реферат

Стан репродуктивного здоров’я населення в Україні - Реферат

запобігти, аборти (як безпечні, так і небезпечні) і пов"язані з ними ускладнення забирають життя майже кожної сьомої жінки, що померла під час вагітності. У першу чергу це стосується жінок, які зробили аборт у позалікарняних умовах.
Таких випадків у 2002 р. було 46,1%. Кількість померлих після аборту у 2002 р. становила 13 жінок., або 0,47 на 10 тис. абортів.
Порівняно з 1990 р. кількість померлих після аборту зменшилась на 77,2%, чому сприяло зменшення кількості небажаних вагітностей, зумовлене розвитком планування сім"ї. Комплекс заходів, здійснених в Україні протягом останніх років щодо профілактики абортів, сприяв позитивним зрушенням у сфері репродуктивного здоров"я, зокрема, формуванню необхідних організаційних структур та призупиненню негативних процесів у сфері репродуктивного здоров"я і планування сім"ї: створено службу планування
сім"ї; порівняно з 1995 р. збільшилась обізнаність населення про способи контрацепції та поширилось використання гормональних протизаплідних засобів з 2,7 до 10,8%; відбулось зниження кількості абортів в 2,2 раза, збільшилась обізнаність населення про способи контрацепції та відповідальне батьківство. Протягом 2002 р. також збережена тенденція до зниження рівня небажаної вагітності.
Так, показник абортів у жінок дітородного віку по Україні навіть порівняно з 2001 р. знизився на 5,5%, у дівчаток-підлітків 15-17 років - на 9,1%. Проте, на превеликий жаль, в Україні ще мають місце аборти серед дівчаток (до 14 років). Серед пріоритетних державних завдань є недопустимість абортів у неповнолітніх, які вирішуються шляхом зазначених заходів.
Аборт - це одна із головних причин розладу здоров"я в майбутньому жінки-матері, наслідками чого є 20 запальні хвороби статевих органів, порушення менструального циклу, невиношування вагітності, безпліддя, моральні збитки, що негативно відображається на міцності сімейних відносин. Причиною цього є ранні сексуальні стосунки з причини ще недостатньої просвітницької роботи з підлітками з питань безпечної статевої поведінки.
За даними соціологічного дослідження, регулярним статевим життям живе 13,6 % 15-18-річних підлітків. 1,8% опитаних хлопців відповіли, що мають статеві стосунки з 11 років, з 13 років -9,7%, з 15 років - 30,9%. Більше 30% дівчаток до 14 років також мають регулярні статеві стосунки. Вік "сексуального дебюту" в Україні знижується, збільшується кількість статевих партнерів. Причин такої ситуації є декілька.
Але передусім на свідомість та сексуальну поведінку підлітків впливає стрімкий розвиток технологій, особливо комунікаційних. Підлітки отримують великий обсяг інформації, дедалі більший вплив справляють зарубіжні видання, в тому числі з питань сексу. Проведені соціологічні дослідження засвідчили зниження середнього віку першого статевого контакту, підвищення сексуальної активності.
З впровадженням служби планування сім"ї право населення на інформацію і освіту в цій галузі стало задовольнятись значно краще. Обізнаність населення про засоби контрацепції за результатами соціологічного дослідження: про презервативи поінформовані 99% населення, про ВМС - 95%, про гормональні контрацептиви - 90%, про сперміциди - 61%, про жіночу стерилізацію - 65%, про імплантанти - 19%.
Збереження здоров"я населення в Україні виходить за рамки суто медичної проблематики і стає загальнодержавною, міжсекторальною проблемою, яка потребує вирішення на національному рівні. Сучасна ситуація стану здоров"я вимагає нових ефективних шляхів розв"язання проблем його збереження та поліпшення. Стратегія охорони репродуктивного здоров"я значною мірою залежить від формування пріоритету здорового способу життя, зменшення негативного впливу на здоров"я бідності та безпритульності.
Органи та заклади охорони здоров"я матерів і дітей спрямували свою діяльність на виконання основних стратегічних державних та національних програм, заходів з окремих питань охорони здоров"я матерів і дітей, що найбільше впливають на основні показники здоров"я: "Про заходи щодо реалізації Основних напрямів соціальної політики", Національна програма планування сім"ї, Цільова комплексна програма генетичного моніторингу в Україні на 1999-2003 роки, Комплексна
програма розв"язання проблем інвалідності, Програма імунопрофілактики населення України до 2000 року, Національна програма "Діти України", яка визначила основні напрями соціальної політики держави щодо охорони дитинства. Першочергові завдання цієї програми спрямовані на пріоритетне ефективне розв"язання проблем дитинства та втілення в життя вимог, передбачених Конвенцією ООН про права дитини.
Національна програма "Репродуктивне здоров"я 2001-2005", що затверджена Указом Президента від 26 березня 2001 р. № 203/2001, передбачає подальше поліпшення репродуктивного здоров"я населення України.
Основними завданнями програми є: забезпечення політичної, соціальної, економічної бази для впровадження заходів, Стан репродуктивного здоров"я населення в Україні Сучасна загальноосвітня школа та репродуктивне здоров"я 21 спрямованих на поліпшення демографічної ситуації в країні; посилення контролю за виконанням законодавства про охорону праці жінок; забезпечення правового та соціального захисту сім"ї; підвищення доступності та поліпшення якості медичної допомоги з питань охорони репродуктивного здоров"я
населення; постійне навчання та підвищення кваліфікації медичних кадрів пологово-допоміжних та дитячих закладів згідно з сучасними науково-обґрунтованими підходами до проблем репродуктивного здоров"я; подальший розвиток служб виховання підлітків та молоді щодо формування відповідального ставлення до репродуктивного здоров"я; залучення засобів масової інформації, розробка і видання інформаційних матеріалів для пропаганди здорового способу життя, планування сім"ї, відповідального батьківства; проведення заходів щодо профілактики захворювань
, які передаються статевим шляхом, включаючи ВІЛ-інфекцію, особливо заходів щодо профілактики передачі ВІЛ від матері новонародженому; залучення громадських організацій до роботи з пропаганди збереження репродуктивного здоров"я. Заходи, передбачені програмою, спрямовані на подальше сприяння формуванню здорового способу життя, відповідального ставлення держави, суспільства та кожного громадянина до репродуктивного здоров"я як однієї з важливих складових здоров"я нації.
ЛІТЕРАТУРА
1. Репродуктивне здоров"я українських жінок - 1999. Попередній звіт. - К.: Київський міжнароднийінститут соціології, Центри з контролю та профілактики захворювань (США), березень 2000. 2. Жилка Н., Іркіна Т., Стешенко В. Стан репродуктивного здоров"я в Україні (медикодемографічний огляд).- К., 2001. 3. Гойда Н. Г. Організація, структура і завдання служби планування сім"ї // Нова медицина.- № 4.- 2002.- С. 18-20. 4 . Основні показники діяльності акушерсько-гінекологічної служби і стану здоров"я жіночого населення України: 1990-2002 роки.- К.: Міністерство охорони здоров"я України, Центр медичної статистики, 2003. 5. Воробйова Л. І. Аналіз онкогінекологічної служби в Україні за 2001 рік.- К., 2002.

 
 

Цікаве

Загрузка...