WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Здоров’я дітей – проблема сьогодення - Реферат

Здоров’я дітей – проблема сьогодення - Реферат


Реферат на тему:
Здоров'я дітей - проблема сьогодення
Статистичні дані свідчать про зростання за останні 10 років захворювань серед дітей України на 20 %, поширеність хронічних захворювань в 2,87 раза, на 22,9 % збільшився контингент дітей-інвалідів.
Найбільш поширеними є хвороби ендокринної системи (збільшенням в 3,5 раза), хвороби крові та кровотворних органів (в 2,8 раза), хвороби системи кровообігу (в 1,8 раза), хвороби сечостатевої системи (в 1,0 раза), вроджені вади розвитку зросли на 77,6 %, хвороби нервової системи - на 43,4 %. Залишається високою загальна захворюваність дітей.
У 2002 р. захворюваність дітей становила 1243,7 проти 1070,0 на 1000 дітей у 1990 р. Найбільший рівень захворюваності мають діти першого року життя, але він також високий у дітей різних вікових груп. Останніми роками збільшилось народжування нежиттєздатних дітей: зростання захворюваності новонароджених, що пов"язано з високою кількістю ускладнених пологів, які сягають 68 %.
Наші дослідження засвідчили, що до школи приходить велика група дітей з відхиленнями в стані здоров"я, 40 % з них мають хронічну патологію. Неблагополучна картина спостерігається і серед дітей шкільного віку. В березні - травні 2003 р. нами проведено обстеження понад 1000 школярів.
Аналіз отриманих показників їх здоров"я засвідчив, що лише 2,8 % дітей можна віднести до групи здорових, 34 % дітей мали функціональні відхилення в різних органах і системах організму, а у 64,5 % дітей були виявлені хронічні захворювання. Причому хронічна патологія зростала від 1-го (41 %) до 11-го класу (64 %). Слід відмітити, що серед патології перші місця займають захворювання носоглотки (73 %), захворювання органів травлення (64,5 %), хвороби ендокринної системи (55 %).
Привертають до себе увагу такі поширені відхилення в стані здоров"я, як деформації хребта, грудної клітини та порушення постави, які становлять близько 34%. Понад 38% дітей мали неврологічну симптоматику, які виявляються більше всього у підлітків старших класів.
Важливим показником стану здоров"я школярів є фізичне здоров"я та, на жаль, за даними київської програми "Школяр", лише 1,6 % дітей мають високий рівень його, середній - 33,5 %, нижче середнього - 33,5 % і низький - 23,6 %. Обставини, які склалися в нашій державі, породжують групи соціально незахищених дітей. Особливої уваги потребують діти, які залишалися в силу тих чи інших причин без опіки батьків - це категорія соціальних сиріт.
Нами було обстежено понад 200 дітей-сиріт, які виховуються в школі-інтернаті. При оцінці фізичного розвитку дітей було встановлено, що 32 % з них мали дисгармонійний розвиток, менше 3 % дітей інтернату були здоровими, до ІІІ групи здоров"я було віднесено 76 % дітей. Найбільш поширеними серед них були хвороби органів травлення, нервової системи, ендокринної системи.
Сучасна загальноосвітня школа та репродуктивне здоров"я 45 Діти-сироти потребують соціального підходу в питаннях реабілітації і оздоровлення. Слід при цьому враховувати їх біологічний, соціальний стан, треба вивчати їх спадковість: вплив негативних факторів сім"ї, в якій вони народилися і виховувались.
Дедалі наростаючий ритм сучасного життя, збільшення емоційної і нервовопсихічної напруженості, зниження фізичної активності, погіршення харчування, поява факторів середовища, що негативно впливають на здоров"я, висувають нові завдання перед органами освіти, охорони здоров"я і соціальної служби по збереженню здоров"я дітей.
В даний час вважається доведеним сприятливий вплив активного руховового режиму, занять фізичною культурою і спортом, дотримання режиму праці і відпочинку на показники здоров"я дітей. Тим часом наші дослідження свідчать, що лише 7-10 % дітей займаються спортом, а 43 % дітей займаються фізкультурою тільки на уроках фізичного виховання.
Анкетування школярів засвідчило, що лише 47% з них мали тривалість сну, яка відповідала віковій нормі, близько 65 % дітей мало проводили часу на свіжому повітрі. Останніми роками багато часу діти і підлітки витрачають на перегляд телепередач і комп"ютерні ігри.
Порушення режиму праці і відпочинку викликає перевантаження центральної нервової системи, веде до її хронічної перевтоми. Проведені дослідження науковцями інституту (Л. І. Омельченко та інші, 2003 р.) засвідчили, що у більшості обстежених дітей мали місце прояви хронічної інтоксикації у вигляді скарг на підвищену втомлюваність у 55%, емоційна лабільність у 11%, неспокійний сон у 14%, підвищена пітливість у 30 %, головний біль у 55%, артралгії у 22%, міальгії у 26%.
Порушення стану запам"ятовування мали 30,3% дітей 1-го класу, 18,4% - 2-го та 16,7% школярів 3-го класу. Серйозною проблемою для здоров"я підлітків є шкідливі звички, що останнім часом стали дуже поширеним явищем серед них.
Виконуючи міжвідомчу науково-методичну програму превентивного виховання неповнолітніх з проблеми вивчення соціально-гігієнічних і медико-біологічних чинників формування в них схильності до негативної поведінки, нами встановлено, що серед дітей школи-інтернату соціальної реабілітації 60% дітей до вступу до нього регулярно вживали алкоголь, майже 30% дітей вживали наркотичні речовини. Такі ж приблизні дані отримані в інших регіонах України.
Так, проведені під нашим керівництвом дослідження у м. Івано-Франківську, де обстежено 1189 дітей і підлітків, показали, що 68,7% палять тютюн і вживають алкоголь. Серед дівчат 6-7 класів у 35% відзначені статеві зв"язки. При обстеженні учнів 12-15 років м. Луганська виявлено, що у 21,1% встановлено вживання алкоголю, при цьому у 87 % із них вперше вживали його до 12- літнього віку.
Отримані дані про стан здоров"я дітей і вплив на нього різних факторів середовища диктують необхідність перегляду існуючої системи виховання дітей і підлітків. 46 Органи охорони здоров"я не можуть протистояти неухильному погіршенню здоров"я дітей - їх діяльність зосереджена переважно на виявленні патологічних станів і значно менше уваги приділяється профілактичній роботі.
Для успішної роботи по підвищенню здоров"я дітей важливим є об"єднання зусиль органів охорони здоров"я, освіти і громадських організацій, фондів тощо. Слід зазначити, що останніми роками органи освіти стали більше уваги приділяти цій проблемі.
Прикладом може слугувати проведення Всеукраїнського конкурсу сучасної молоді школи сприяння здоров"ю, який було організовано Міністерством освіти науки разом з Міністерством охорони здоров"я. Важливим є проведення в 2002 р. спільної сесії Академії медичних наук і Академії педагогічних наук, на якій обговорювались проблеми здоров"я дітей і прийняття рішення про розширення наукових досліджень, спрямованих на розробку нових підходів і профілактичних заходів щодо збереження здоров"я дітей.
Слід також позитивно оцінити просвітню роботу, яку проводять центри здоров"я. Так, на базі Київського центру здоров"я відкрито клуб "Студенти-медики - за здоровий спосіб життя" та проведені цикли лекцій "Ліцейздоров"я" у 23 навчальних закладах, проведена антитютюнова акція, проведена міжвідомча науково-практична конференція "Сучасні підходи до профілактики наркоманії, тютюнокуріння та ВІЛ-інфекції".
7-9 жовтня 2003 р. Асоціація педіатрів і Інститут педіатрії, акушерства і гінекології АМН України провели конгрес педіатрів України, на якому були обговорені актуальні проблеми і напрями розвитку педіатрів на сучасному етапі. У науковців викликає стурбованість сучасний стан здоров"я дітей України і усі їх зусилля спрямовані на вивчення причин його погіршення.
Важливим напрямом цієї роботи ми вважаємо залучення до розв"язання проблем здоров"я дітей, їх батьків, громадських організацій - сьогодні необхідно навчати дітей і підлітків зберігати своє здоров"я - виконувати поради лікарів і педагогів, більше уваги приділяти фізичному вихованню.

 
 

Цікаве

Загрузка...