WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → До проблеми профілактики патології репродуктивної системи дітей підліткового віку - Реферат

До проблеми профілактики патології репродуктивної системи дітей підліткового віку - Реферат

своєчасної профілактики шкідливих звичок як серед
дітей, так і серед молоді наголошували 81,1% респондентів. Вживання алкоголю та інших речовин, що викликають залежність, є одним із факторів, які зумовлюють цілий ряд серйозних та багатозатратних соціальних проблем, що вразили сучасне суспільство.
Насильство, травматизм, жорстоке поводження з членами родини, ВІЛ/СНІД та інші інфекції, що передаються статевим шляхом, вагітність у дівчат-підлітків, автомобільні аварії, депресія, бродяжництво - все це може бути безпосередньо пов"язане з наркологічними захворюваннями. Згідно зі статистичними даними ВООЗ вживання заборонених речовин зростає в усьому світі, а наркоманія та алкоголізм стають дедалі молодшими.
До проблеми профілактики патології репродуктивної системи дітей підліткового віку Сучасна загальноосвітня школа та репродуктивне здоров"я 35 Найбільш поширеними речовинами, які вживає молодь, є алкоголь, маріхуана, героїн та інші опіати, кокаїн, тютюн та амфетаміни.
А синтетичні наркотики, такі як екстазі та інші "клубні наркотики" поряд з алкоголем та штучними препаратами, що містяться в госптоварах, які мають запах, становлять особливу небезпеку для підлітків [4]. Серед факторів, що впливають на стан генеративного здоров"я, суттєве значення має тютюнопаління. Адже у сигаретному димі нараховується близько 2500 хімічних речовин. Точно не відомо, які саме з цих речовин згубно впливають на розвиток плоду.
Однак клінічними дослідженнями доведено, що і нікотин, і чадний газ (оксид вуглецю) негативно впливають на основні складові загрози репродукції особи. За даними соціологічних досліджень, проведених за сприянням проекту "Репродуктивне та статеве здоров"я підлітків в Україні", в нашій країні палить кожний третій підліток 12-14 років і кожний другий підліток, старший 15 років.
Активно палити як хлопці, так і дівчата починають до 14 років, а перші спроби паління кожен десятий підліток відмічає ще у віці до 10 років. Загальновизнано, що в підлітковий період, коли активно формується стан репродуктивного здоров"я, тютюнопаління завдає непоправної шкоди. Адже гармонійний розвиток організму дівчинки у дитячому та підлітковому віці багато в чому визначає якість життя майбутньої жінки як у медичному, так і в соціальному аспектах.
Шкідливий вплив нікотину на статеву систему проявляється у вигляді різних порушень менструального циклу, в тому числі й розвитку дисфункціональних маткових кровотеч. Навіть помірне вживання нікотину (до 10 цигарок на день) спричиняє безпліддя, невиношування, передчасні пологи, народження дитини з малою вагою тощо [5]. Важливою складовою впливу на стан репродуктивного здоров"я дітей підліткового віку є їх сексуальна активність, наслідком якої є захворюваність на ІПСШ.
Кожного року з понад 12 млн. зареєстрованих випадків захворювань, що передаються статевим шляхом, 3 мільйони припадають на підлітків. Ризикова поведінка, в тому числі ранні статеві стосунки, спричиняють і ранню вагітність. Для матері-підлітка існує більша загроза ускладнень вагітності - викиднів, передчасних пологів, анемії - ніж для жінок старших за 20 років.
У нашій країні, починаючи з 1991 року, спостерігається постійне зменшення як випадків ранньої вагітності, так і абортів серед неповнолітніх (табл. 2). Водночас порівняно з країнами Європи та Азії (Вірменія, Азербайджан, Киргизстан) кількість молодих жінок, які виношують і народжують в Україні, в 3-4 рази більша і сягає 60 осіб на 1000. Питома вага вагітностей, що закінчуються самовільним перериванням, є також однією з найвищих, що свідчить про низький рівень генеративного здоров"я української молоді (рис.
1) [7]. Наведені тенденції стану соматичного та репродуктивного здоров"я дітей підліткового віку потребують прийняття заходів як на державному рівні, спрямованих на оновлення і відновлення екосистеми, створення сприятливих умов для їх виховання і навчання, так і на галузевому - перенесення акцентів на профілактику і раннє виявлення захворювань шляхом переорієнтації на пріоритет первинної медико- 36 санітарної допомоги.
Загальновизнано, що подолання проблем порушень репродуктивної поведінки можливе лише шляхом включення в роботу з їх профілактики широкої мережі первинної медико-санітарної допомоги - дитячих поліклінік, закладів сімейної медицини.
Ідентичність медико-соціальних проблем дітей старшого віку та підлітків, у тому числі щодо репродуктивного здоров"я, стала підґрунтям для передачі дітей підліткового віку під нагляд дитячих поліклінік в цілому по Україні, починаючи з 2003 р. Адже дитячі поліклініки, орієнтовані на проблеми дитячого населення, є ідеальним місцем для профілактики питань, пов"язаних із вживанням наркотичних речовин, статевого виховання, формування здорового способу життя.
На необхідність статевого виховання дітей шкільного віку шляхом поступового впровадження циклу соціальної гігієни в школах наголошував ще на початку минулого століття видатний соціал-гігієніст, демограф, професор С.А. Томілін [6]. Ці питання належать і до функціональних обов"язків медичних працівників дошкільношкільних відділень дитячих поліклінік.
Окрім знань загальних основ профілактики патології репродуктивної системи, медичні працівники дитячих амбулаторно-поліклінічних закладів та закладів сімейної Таблиця 2. Динаміка абортів у неповнолітніх в Україні, 1997-2002 рр. (на 1000 осіб відповідного віку) Роки Вікові категорії Показники 1997 1998 1999 2000 2001 2002 абс. кількість 263 236 213 170 173 170 До 14 років Показник на 1000 0,14 0,12 0,11
0,09 0,10 0,10 абс. кількість 15 703 12 901 10 857 9792 8917 8114 15-17 років Показник на 1000 14,62 11,94 9,78 8,58 7,74 7,03 0 20 40 60 80 100 120 Україна Росія Молдова Киргизстан Азербайджан Вірменія Норвегія Ізраїль Фінляндія Франція Словенія Німеччина Ірландія Італія Іспанія Народжені живими Викидні Рис.
1. Кількість живонароджених та викиднів у жінок віком 15-19 років різних країн світу (на 1000 осіб відповідного віку)До проблеми профілактики патології репродуктивної системи дітей підліткового віку Сучасна загальноосвітня школа та репродуктивне здоров"я 37 медицини повинні добре орієнтуватись у цілях і завданнях з охорони репродуктивного здоров"я. Для дітей підліткового віку це включає ранню діагностику і лікування порушень репродуктивної системи; ранню
професійну орієнтацію, профілактику ВІЛінфекції, захворювань, що передаються статевим шляхом, шкідливих звичок, розвиток андрологічної служби, моральне і гігієнічне виховання; формування ціннісних орієнтирів здоров"я, відповідального батьківства.
Загальновизнано, що потрібен комплексний підхід до проблеми освіти підлітків з питань здорового способу життя із залученням засобів масової інформації, школи, сім"ї. Провідне місце у вирішенні цих питань повинна зайняти медична громадськість і в першу чергу фахівці закладів первинної медико-санітарної допомоги. ЛІТЕРАТУРА 1. Демографічна криза в Україні: Проблеми дослідження, витоки, складові, напрямки протидії / НАН України. Інститут економіки; за ред.
В. Стешенко.- К., 2001.- 560 с. 2. Atlas of health in Europe WHO / EURO, 2003.- 112 p. 3. Репродуктивне та статеве здоров"я підлітків в Україні (Ситуаційний аналіз).- К.: Фонд народонаселення ООН, ВООЗ, МОЗ України, Українська асоціація планування сім"ї, 1999.- 92 с. 4. Хиллебранд Д., Монтейро М. Употребление веществ, вызывающих зависимость, и его пагубность для общества // Наше здоровье.- 2001.- Т. 9.- № 1 .- С. 9-13. 5. Репродуктивное здоровье (руководство для врачей) / Под ред. Б.М. Ворника. -
К.: ИЦ "Семья", 1999. -128 с. 6. Пономаренко В. М., Дудіна О. О., Земцева О. В. Проблеми генеративного здоров"я і соціальномедичної профілактики в працях С.А. Томіліна та сучасність // Матеріали конф. "Життя і наукова діяльність С. А. Томіліна - служіння справі охорони здоров"я населення України", Київ, 25 жовтня 2002 р.- К., 2002.- С. 67-70. 7. The European Health Report 2002. WHO., Eur Scr. No.
97.- 2002.- 156 p.

 
 

Цікаве

Загрузка...